Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-3/415/5/05
z 12 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D-3/415/5/05
Data
2005.04.12



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych


Słowa kluczowe
forma opodatkowania
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU)
schronisko dla zwierząt


Pytanie podatnika
Zwracam się z serdeczną prośbą o wyjaśnienie, czy działalność schroniska dla bezdomnych zwierząt, w roku podatkowym 2005, może być opodatkowana zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych. Z takiej właśnie formy opodatkowania korzystamy od dnia 01.01.1999 r., podobnie jak polskie schroniska, gdyż przy tego rodzaju działalności, forma taka jest najwygodniejsza. Dotychczas, działalność nasza sklasyfikowana była pod symbolem PKWiU 01.42, lecz w miesiącu grudniu roku 2004, zmuszeni byliśmy dokonać obowiązkowej weryfikacji zezwolenia i działalność nasza została wykazana (w sposób dla nas niezrozumiały, gdyż wcześniej w Urzędzie Statystycznym informowano nas, ze w przypadku schronisk dla zwierząt ustawodawca nie przewiduje żadnych zmian), pod symbolem PKWiU 93.05 (usługi pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane), co automatycznie wykluczałoby nas z możliwości korzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania. Jednakże w załączniku nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym w pozycji 29 wymieniono symbol PKWiU 93.05 z opisem (-usługi pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane, z wyjątkiem usług opieki doraźnej). Dlatego też stoimy na stanowisku, że w/w przepis dotyczy schronisk dla zwierząt, w których zwierzęta przebywają czasowo, a co za tym idzie opieka schroniska nad nimi jest również czasowa, czyli doraźna i żadne ze zwierząt trafiających do schroniska, (którego głównym zadaniem jest jak najszybsze znalezienie takiemu zwierzęciu nowego domu i nowego opiekuna, a w przypadku zwierząt chorych, agresywnych, powypadkowych, oraz nie rokujących nadziei na adopcję, poddanie tych zwierząt eutanazji), nie jest przypisane pod jego stałą opiekę. Schronisko nie jest domem, ani też właścicielem dla przebywających w nim zwierząt, lecz tylko i wyłącznie, tymczasowym opiekunem. Właścicielem bezdomnego zwierzęcia w myśl ustawy o ochronie zwierząt, jest gmina. W związku z powyższym, potwierdzamy nasze stanowisko twierdząc, że jako opiekun doraźny, mamy prawo korzystać ze zryczałtowanej formy opodatkowania.


Zgodnie art. 14a § 1, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W dniu 09.02.2005r. złożyła Pani wniosek z zapytaniem czy działalność schroniska dla bezdomnych zwierząt w 2005 r. może być opodatkowana zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych, podobnie jak w latach ubiegłych. Dotychczas przedmiotowa działalność była sklasyfikowana wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług pod symbolem 01.42, natomiast po obowiązkowej weryfikacji zezwolenia w miesiącu grudniu 2004 r. działalność schronisk dla bezdomnych zwierząt została wykazana pod symbolem PKWiU 93.05 jako usługi pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane.

Wg Pani stanowiska schronisko dla bezdomnych zwierząt zajmuje się opieką doraźną, a więc jest ono ich tymczasowym opiekunem i głównym zadaniem jest znalezienia zwierzęciu nowego opiekuna, natomiast właścicielem tych zwierząt jest gmina. W związku z tym schronisko dla bezdomnych zwierząt świadczy usługi opieki doraźnej, które wymienione są w załączniku nr 2 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pod symbolem PKWiU 93.05 jako wyjątek od wyłączenia z opodatkowania ryczałtem, zatem schronisko może korzystać w 2005 r. z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów ewidencjonowanych.

Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie stwierdza, że przedstawione w Pani wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e) ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144 poz. 930 z późn. zm.) opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub części przychody z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy.

Usługi w zakresie prowadzenia schronisk dla zwierząt sklasyfikowane były w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług pod symbolem 01.42, jako „usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt”. Obecnie pod symbolem PKWiU 01.42.10-00.00 mieszczą się „usługi związane z chowem i hodowlą zwierząt, produkcją zwierzęcą, z wyłączeniem usług weterynaryjnych”, natomiast działalność schronisk dla zwierząt domowych figuruje pod symbolem PKWiU 93.05.11-00.00 jako „usługi związane z opieką, karmieniem tresurą zwierząt domowych”.

Z wykładni art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e) w/w ustawy wynika, iż przepisów w zakresie ryczałtu ewidencjonowanego nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu wykonywania usług pozostałych, gdzie indziej nie sklasyfikowanych (PKWiU 93.05), z wyjątkiem opieki doraźnej i robienia zakupów.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 21.08.1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. Nr 111 poz. 724 z późn. zm.) zapewnianie opieki bezdomnym zwierzętom oraz ich wyłapywanie należy do zadań własnych gmin. Jest ona bowiem ich właścicielem. Natomiast usługi schronisk dla zwierząt należy rozumieć w szczególności jako usługi polegające na całodobowej obsłudze i należytym utrzymaniu w schronisku zwierząt porzuconych, których właściciel jest nieustalony, jak również zwierząt odebranych właścicielom, którzy znęcali się nad nimi naruszając ustawę o ochronie zwierząt, oraz zwierząt, które uległy wypadkom. W świetle powyższego usługi świadczone przez schroniska dla bezdomnych zwierząt domowych nie mogą korzystać z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem.

Reasumując, do podatnika osiągającego w 2005 r. przychody z tytułu prowadzenia schroniska dla bezdomnych zwierząt domowych oznaczonych symbolem PKWiU 93.05.11-00.00, nie ma zastosowania zryczałtowana forma opodatkowania. W 2005 r. ustawodawca wykluczył bowiem możliwość stosowania ryczałtu ewidencjonowanego w stosunku do podatników osiągających przychody ze świadczenia tego typu usług. Jedynie w latach poprzednich dopuszczono możliwość opodatkowania ryczałtem usług sklasyfikowanych w grupie 01.42.10-00 PKWiU (art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c) ustawy o zryczałtowanym podatku)

Jednocześnie należy wskazać, że niniejsza interpretacja dotyczy konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia zdarzenia, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika (art. 14b § 1 ustawy – Ordynacja podatkowa), wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 2)



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj