Interpretacja Urzędu Skarbowego w Dąbrowie Górniczej
US PDII 406/1/33314/2005
z 19 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US PDII 406/1/33314/2005
Data
2005.04.19



Autor
Urząd Skarbowy w Dąbrowie Górniczej


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
pożyczka nieoprocentowana
świadczenie nieodpłatne


Pytanie podatnika
1. Czy można udzielać pożyczek nieoprocentowanych kontrahentom, skoro podstawową działalnością spółki jest działalność handlowa?2. Czy pożyczka taka jest świadczeniem nieodpłatnym?3. Czy spółka może przyjąć pożyczkę od swojego kontrahenta- dostawcy na tych samych zasadach?


We wniosku z dnia 17.01.2005 r. (data wpływu 20.01.2004 r.) w pkt. 1,2 i 4 spółka zwróciła się z zapytaniami dotyczącymi zastosowania przepisów w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie udzielenia pożyczek pieniężnych nieoprocentowanych dla jej kontrahentów, na rozwój ich działalności gospodarczej związanej z zakupami w Spółce produktów naftowych i artykułów motoryzacyjnych, a mianowicie:1. Czy można udzielać takich pożyczek nieoprocentowanych kontrahentom, skoro podstawową działalnością spółki jest działalność handlowa... 2. Czy pożyczka taka jest świadczeniem nieodpłatnym...4. Czy spółka może przyjąć pożyczkę od swojego kontrahenta- dostawcy na tych samych zasadach... Ad.1 Zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej – stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (…) ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego (…). Zakres właściwości rzeczowej naczelnika urzędu skarbowego określa m.in. ustawa z dnia 21.06.1996r. o urzędach i izbach skarbowych (j.t. Dz. U. Nr 121, poz. 1267 z 2004r. ze zm.). Z przepisów tej ustawy, w szczególności z postanowień art. 5 ust. 6, nie wynika prawo naczelnika urzędu skarbowego do wyrażania opinii dot. zakresu prowadzonej działalności gospodarczej - w tym w odniesieniu do możliwości udzielania przez podmiot pożyczek - w związku z powyższym uznając, że pytanie to nie jest pytaniem o zakres i sposób zastosowania prawa podatkowego, tut. organ - nie rozstrzyga o jego prawidłowości.

Ad. 2 i 4 Zgodnie z przepisami art.12 ust.1 pkt.2 w/w ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodami jest w szczególności wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń (…).W przypadku otrzymania nieoprocentowanej pożyczki - co do zasady - u pożyczkobiorcy powstaje przychód w postaci nieodpłatnych świadczeń, wyrażony wysokością odsetek, jakie pożyczkobiorca musiałby zapłacić na rynku finansowym, lub innej firmie za korzystanie z kapitału.Wysokość tych odsetek wobec pożyczkobiorcy podlegającego w/w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych ustala się na podstawie art.12 ust.6 pkt.4 tejże ustawy.Nieodpłatnie udzielona pożyczka nie wywoła u wnioskodawcy będącego podmiotem udzielającym nieoprocentowanej pożyczki skutku w postaci powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu w/w podatkiem. Zauważa się jednakże , że relacje gospodarcze pomiędzy kontrahentami, o których mowa w analizowanym wniosku, podlegają także m.in. ocenie w kontekście art.11 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, mówiącym o ewentualnym wpływie istnienia powiązań gospodarczych, kapitałowych lub innych, na wysokość wykazywanych dochodów.Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia. Stosownie do art. 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwy dla wnioskodawcy organ podatkowy i organ kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj