Interpretacja Urzędu Skarbowego w Rykach
US.III406/01/05
z 11 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.III406/01/05
Data
2005.04.11



Autor
Urząd Skarbowy w Rykach


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
obowiązek płatnika
płatnik
skup


Pytanie podatnika
Jeżeli prowadzę działalność gospodarczą w zakresie skupu złomu metali kolorowych i metali niekolorowych od osób fizycznych i podmiotów gospodarczych prowadzących działalność gospodarczą, to czy mogę korzystać z wyłączenia od podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.


W dniu 7 lutego 2005 r. wpłynął do Urzędu Skarbowego w Rykach wniosek Pana, dotyczący udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Z treści złożonego pisma wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie skupu złomu metali kolorowych i metali niekolorowych od osób fizycznych i podmiotów gospodarczych prowadzących działalność gospodarczą i jest Pan od 6 lipca 1993 r. zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.

W rozpatrywanym wniosku zwraca się Pan z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji, czy zawierane przez Pana umowy kupna z wyżej wymienionymi podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą będą korzystały z wyłączenia od podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. Nr 86, poz. 959 ze zm.). Pańskim zdaniem, z uwagi na treść powołanego przepisu, jako podatnik podatku od towarów i usług nie powinien Pan być podatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu umów kupna złomu metali kolorowy i niekolorowych zawieranych z osobami fizycznymi, prowadzącymi działalność gospodarczą, będącymi podatnikami podatku VAT.

Ustosunkowując się do przedmiotowego pisma, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rykach podziela Pana stanowisko i stwierdza, że jest ono prawidłowe w obowiązującym stanie prawnym. Na podstawie art. l ust. l pkt l lit.a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) podatkowi podlegają między innymi umowy sprzedaży rzeczy i praw majątkowych. Złom metali nabywany przez Pana mieści się w pojęciu "rzeczy" powołanego przepisu.

Zgodnie z art. 2 pkt 4 ww. ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego. Z treści cytowanego przepisu wynika, że samo bycie podatnikiem podatku od towarów i usług przez nabywcę nie wystarczy, aby skorzystać z wyłączenia od opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Użyty przez ustawodawcę zwrot "... jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona..." oznacza, że w każdym konkretnym przypadku należy badać, czy dana czynność rodzi powstanie obowiązku w podatku od towarów i usług wyłącznie w stosunku do stron danej czynności. Zgodnie z art. 5 ust. l pkt l ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podlega między innymi odpłatna dostawa towarów dokonana na terytorium kraju, przez którą rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, jeżeli podmiot dokonujący jest podatnikiem podatku VAT, tj. prowadzi samodzielną działalność gospodarczą (art 15 ustawy). Obowiązek w podatku od towarów i usług w zakresie dostawy towarów ciąży na osobie dokonującej dostawy. W przedmiotowej sprawie obowiązek podatkowy w podatku VAT może powstać jedynie w stosunku do strony sprzedającej złom metali. Jak wynika z wniosku, stronami sprzedającymi są osoby fizyczne i podmioty gospodarcze prowadzące działalność gospodarczą i będące podatnikami podatku od towarów i usług lub korzystające ze zwolnienia podmiotowego w tym podatku. Dostawy metali, dokonywane przez te podmioty na Pana rzecz, będą podlegały opodatkowaniu lub będą korzystały ze zwolnienia z podatku VAT.

Reasumując, skoro jedna ze stron z tytułu dokonania konkretnej czynności cywilnoprawnej będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, zawarta przez Pana umowa, na podstawie której nabędzie Pan złom metali, będzie korzystała z wyłączenia od opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj