Interpretacja Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PSUS/PPOI 443 / 83-2 / 05 / MS
z 6 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PSUS/PPOI 443 / 83-2 / 05 / MS
Data
2005.04.06



Autor
Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0% --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
podwykonawstwo
stawki podatku
usługi na majątku rzeczowym
uszlachetnianie czynne


Pytanie podatnika
Jaką stawką podatku należy opodatkować podwykonawstwo przy świadczeniu usług uszlachetniania po dniu 30.04.2004r.?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) stwierdzam, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 10.02.2005r., który wpłynął w dniu 17.02.2005r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej wysokości opodatkowania podwykonawstwa przy świadczeniu usług uszlachetniania (pkt 2 wniosku), jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 lutego 2005r. do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Wniosek został uzupełniony w dniu 17 marca 2005r. o znaki opłaty skarbowej.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę oraz jego stanowisko w sprawie.

Spółka, jako podwykonawca, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy na rzecz zleceniodawcy krajowego usługi uszlachetniania na towarach, które zostały dostarczone temu zleceniodawcy przez podatnika podatku od wartości dodanej z terytorium państwa członkowskiego. Czy w tej sytuacji Spółka może stosować stawkę podatku w wysokości 0% tak jak w poprzednim stanie prawnym...

Spółka stosuje stawkę podatku w wysokości 22% zarówno do usług podwykonawstwa przy uszlachetnianiu rozpoczętych przed dniem 1 maja 2004r., a zakończonych już po tej dacie, jak również do usług realizowanych w całości po dniu 30 kwietnia 2004r., niezależnie od daty sprowadzenia towarów przez zlecającego.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Po dniu 30 kwietnia 2004r. regulacje dotyczące podwykonawstwa w procesie uszlachetniania, zawarte w przepisach § 58 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.), zostały utrzymane w niezmienionej formie w ustawie z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w art. 83 ust. 7 pkt 3, jednakże wyłącznie w odniesieniu do towarów sprowadzonych z terytorium państwa trzeciego. Z uwagi na fakt, że przepisy ustawy o VAT nie regulują sytuacji, kiedy to w ramach kontraktu podatnik krajowy, otrzymany od nierezydenta z terytorium Wspólnoty, towar przekazuje innemu krajowemu podatnikowi w celu dokonania na tym towarze przerobu uszlachetniającego, opodatkowanie przedmiotowych usług będzie się odbywało wg zasad właściwych dla określonych w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d usług na ruchomym majątku rzeczowym. Miejscem opodatkowania będzie w tym przypadku terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a czynność opodatkowana wg stawki właściwej dla świadczonej usługi, identyfikowanej zgodnie z zasadami określonymi w art. 8 ust. 3 ustawy o VAT, z uwzględnieniem przypadków szczególnych.

Powyższe dotyczy także usług rozpoczętych, lecz nie zakończonych przed dniem 1 maja 2004r., gdyż stawkę podatku, właściwą dla danej czynności, określa się na podstawie przepisów prawa materialnego obowiązującego w dniu jej dokonania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj