Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40?VAT/I/465/2005/ADB
z 24 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US40?VAT/I/465/2005/ADB
Data
2005.02.24



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0% --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%


Słowa kluczowe
stawki podatku
usługi transportu międzynarodowego


Pytanie podatnika
Czy w usłudze transportu międzynarodowego należy podzielić trasę przejazdu na odcinek pozaunijny, unijny i krajowy i jaka stawka podatku od towarów i usług jest właściwa na poszczególnych odcinkach?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst ustawy Dz.U. z 2005r Nr 8 poz.60), art. 27 ust. 2 pkt 2, art. 83 ust. 1 pkt 23 i ust. 3 pkt 1 lit a) i b), ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r nr 54 poz.535), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20.01.2005r (wpłynęło 21.01.2005), uzupełnionego pismami z dnia 08.02.2005r (wpłynęło09.02.2005r) oraz z dnia 14.02.2005r w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego /podatku od towarów i usług/, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola postanowił uznać stanowisko wnioskodawcy dotyczące opodatkowania usług transportu międzynarodowego - za prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


W dniu 21.01.2005r Strona złożyła wniosek z dnia 20.01.2005r w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług. Wniosek ten został uzupełniony pismami z dnia 08.02.2005r (wpłynęło 09.02.2005r) oraz z dnia 14.02.2005r.
Z przedmiotowych pism wynika:
Stan faktyczny
Spółka świadczy usługi transportu międzynarodowego oraz spedycji międzynarodowej. Wiodącym kierunkiem działalności jest przewóz do/z Turcji, poprzez Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię.
Zapytanie
Czy w wyżej określonej usłudze należy podzielić trasę przejazdu na odcinek pozaunijny, unijny i krajowy i jaka stawka podatku od towarów i usług jest właściwa na poszczególnych odcinkach?
Stanowisko wnioskodawcy
Zdaniem Spółki, wynikającym z pism - usługę transportu międzynarodowego należy podzielić na odcinek krajowy - ze stawką 0% lub 22%, odcinek unijny i pozaunijny - nie podlegające opodatkowaniu.

Działając na podstawie przepisu art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił:
- uznać stanowisko podatnika dotyczące opodatkowania usług transportu międzynarodowego - za prawidłowe.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy
Zgodnie z art.83 ust.1 pkt 23 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług transportu międzynarodowego.
Zgodnie natomiast z art.83 ust.3 pkt 1 lit. a) i b) ww. ustawy przez usługi transportu międzynarodowego, o których mowa w ust.1 pkt 23 rozumie się przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów (...) z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty (...) lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju.
Należy zauważyć, że podstawowym kryterium, aby określić, czy transport podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, czy też nie, jest prawidłowe określenie miejsca świadczenia dla tych usług.
Zgodnie z art.27 ust.2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku świadczenia usług transportowych, miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art.28 ustawy.
Zatem stawką podatku od towarów i usług w wysokości 0% objęta będzie tylko ta część usługi transportu towarów uznanej za usługę transportu międzynarodowego, która faktycznie została wykonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatnika mającego siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium kraju.
Pozostała część, z uwagi na jej wykonanie poza granicami Polski, nie podlega opodatkowaniu w naszym kraju, co wynika z miejsca świadczenia usług transportowych.
Mając na uwadze powyższe należy uznać, że usługa transportowa świadczona na trasie Turcja - Polska oraz Polska - Turcja stanowi usługę transportu międzynarodowego podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 0% w takim zakresie, w jakim jest ona świadczona w kraju. Natomiast w części, w jakiej odbywa się ona poza granicami Polski - nie podlega ona opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
W sytuacji natomiast, gdy podatnik nie posiada dokumentów stanowiących dowód świadczenia usług transportu międzynarodowego, wymienionych w art.83 ust.5 pkt 1 ww. ustawy o VAT, co powoduje, iż nie można uznać wykonanej przez niego usługi za usługę transportu międzynarodowego - usługa taka podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki podstawowej tj.22%. Dotyczy to oczywiście tej części usługi, która jest wykonywana na terytorium kraju.
Należy także zaznaczyć, iż na fakturze VAT dokumentującej usługi międzynarodowego transportu towarów musi być dokonany odpowiedni podział trasy - z uwzględnieniem pokonanych odległości na terenie poszczególnych krajów, na terenie których się one odbywają.
Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola zwraca uwagę iż podatnik w swoim piśmie uznał, iż należy dokonać podziału na usługę świadczoną na odcinku krajowym, unijnym i pozaunijnym. Nie można uznać tej formy podziału trasy za prawidłową - usługa transportu międzynarodowego podlega bowiem opodatkowaniu - zgodnie z ww. art.27 ust.2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług - w miejscu, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości. Miejscem w tym przypadku nie jest Unia Europejska czy też terytoria spoza Wspólnoty - lecz poszczególne kraje, na terenie których ten transport się odbywa. A zatem podział usługi transportu międzynarodowego musi odzwierciedlać odległości pokonane w każdym z krajów, nie zaś w Unii lub też poza nią.


P O U C Z E N I E


Powyższej informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące w dniu złożenia zapytania przepisy prawa podatkowego. Obowiązuje ona do zmiany stanu prawnego odnoszącego się do przedstawionej sytuacji faktycznej.
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla podatnika, do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.
Zgodnie z art. 14a § 4 na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem tutejszego urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia, zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj