Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pszczynie
US.PB-1/415-6/05
z 18 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PB-1/415-6/05
Data
2005.04.18



Autor
Urząd Skarbowy w Pszczynie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
małżonek
wynagrodzenia


Pytanie podatnika
Czy wynagrodzenie żony zatrudnionej na podstawie umowy o pracę w prowadzonej przez Podatnika działalności gospodarczej stanowi koszt uzyskania przychodu.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pszczynie stwierdza, że stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 13.01.2005 r., który wpłynął w dniu 20.01.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej wynagrodzenia żony zatrudnionej na podstawie umowy o pracę, z którą Podatnik ma zniesioną wspólność majątkową – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20.01.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pszczynie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej:

1) zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej wynagrodzenia żony zatrudnionej na podstawie umowy o pracę, z którą Podatnik ma zniesioną wspólność majątkową;

2) wypłaconych na rzecz żony alimentów, z którą Podatnik ma zniesioną wspólność majątkową w zakresie:

a) możliwości pomniejszenia podstawy opodatkowania o wypłacone alimenty na rzecz żony,b) wypłaty alimentów na rzecz żony z dochodów po opodatkowaniu,c) innej formy rozliczenia wypłacanych alimentów (poprzez pomniejszenie przychodów o kwotę wypłaconych alimentów).

Pismem z dnia 26.01.2005 r. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Braki formalne wniosku zostały uzupełnione w dniu 07.02.2005 r.W sprawach wyżej wymienionych w pkt 2 lit. a), b) i c) zostały wydane odrębne postanowienia o interpretacji prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Podatnik zawarł z małżonką umowę wyłączającą wspólność majątkową małżeńską. Podatnik zapytuje, czy wynagrodzenie żony zatrudnionej na podstawie umowy o pracę w prowadzonej przez Podatnika działalności gospodarczej stanowi koszt uzyskania przychodu.Zdaniem Podatnika do wynagrodzeń wypłaconych żonie, z która podatnik ma wyłączoną wspólność majątkową, nie ma zastosowania przepis art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z art. 6a oraz analogią art. 8 ww. ustawy. W takiej sytuacji wypłacone wynagrodzenie stanowi koszt uzyskania przychodu.

W myśl art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 ze zm.) małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa). (...). Stosownie do art. 47 § 2 ww. ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy umowa majątkowa małżeńska może być zmieniona albo rozwiązana. W razie jej rozwiązania w czasie trwania małżeństwa, powstaje między małżonkami wspólność ustawowa, chyba że strony postanowiły inaczej.Biorąc pod uwagę powyższe, zniesienie wspólności majątkowej nie skutkuje rozwiązaniem małżeństwa. Kobieta i mężczyzna pozostają nadal w związku małżeńskim, stanowiąc małżonków.Zgodnie z art. 22 ust. 1 ww. ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Natomiast w myśl art. 23 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - także małżonków i małoletnich dzieci wspólników.Zatem Podatnik prowadzący działalność gospodarczą nie może uznać za koszt uzyskania przychodów wartości pracy małżonki bez względu na formę jaką przybierze zatrudnienie. Bez znaczenia dla zastosowania regulacji wynikającej z tego przepisu pozostaje fakt ustanowienia pomiędzy małżonkami rozdzielności majątkowej. Ważne jest, że trwa zawarty związek małżeński. Wyżej cytowany art. 23 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wprowadza również zastrzeżenia, że wynikające z niego regulacje nie mają zastosowania do wynagrodzenia małżonka podatnika, z którym ustanowiona jest rozdzielność majątkowa. W powyższej kwestii nie mają zastosowania przepisy art. 6a oraz art. 8 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na które powołuje się Podatnik.Zgodnie z art. 6a ust. 1 ww. ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych wniosek o łączne opodatkowanie dochodów małżonków, między którymi istniała w roku podatkowym wspólność majątkowa, może być także złożony przez podatnika, który:

zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a jego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego, 2) pozostawał w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a jego małżonek zmarł po upływie roku podatkowego przed złożeniem zeznania podatkowego.

Natomiast art. 6a ust. 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że do podatników, którzy złożyli wniosek, o którym mowa w ust. 1:

1) stosuje się sposób opodatkowania określony w art. 6 ust. 2,

2) stosuje się przepisy art. 6 ust. 3 i 8-10,

3) nie stosuje się przepisu art. 6 ust. 4.

Przepis powyższy zatem precyzuje kwestię złożenia wniosku o wspólne opodatkowanie dochodów przez małżonków – jednego z warunków łącznego opodatkowania dochodów małżonków.Powyżej cytowana ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 8 stanowi:

1. Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

1a. Przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, osiąganych przez podatników opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c, nie łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

2. Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do:

    1) rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat,2) ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki nie będącej osobą prawną.

3. Zasady, o których mowa w ust. 1 i 2, mają również zastosowanie do małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągających ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 (tzn.: z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze) przychody ze wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy, chyba że złożą pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodu osiągniętego z tego źródła przez jednego z nich.

4. Oświadczenie, o którym mowa w ust. 3, należy złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego najpóźniej do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został otrzymany, ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6, pierwszy w roku podatkowym przychód ze wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy.

5. Wybór zasady opodatkowania całości dochodu przez jednego z małżonków wyrażony w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 3, obowiązuje przy zapłacie zaliczek i składaniu deklaracji za cały dany rok podatkowy oraz składaniu zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty), chyba że w wyniku rozwodu albo orzeczenia przez sąd separacji nastąpił podział majątku wspólnego małżonków i przedmiot umowy przypadł temu z małżonków, na którym nie ciążył obowiązek zapłaty zaliczek i składania deklaracji.

Wyżej cytowany art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przedstawia zasady określenia przychodów, rozliczania kosztów uzyskania przychodów z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych, prawa do ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki nie będącej osobą prawną, określenia przychodów z najmu lub dzierżawy i kosztów ich uzyskania przez małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa.

Zatem przepisy artykułów 6a i 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie mają zastosowania do przepisu wyżej cytowanego art. 23 ust. 1 pkt 10 tej ustawy.

Biorąc pod uwagę powyższe, zniesienie wspólności majątkowej nie stanowi okoliczności uzasadniającej zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenia wypłaconego żonie.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania postanowienia.Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Postanowienie niniejsze na mocy art. 143 ustawy Ordynacja podatkowa wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Urzędu Skarbowego.Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 2a) w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj