Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
2403-PDF-415-9-05
z 16 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
2403-PDF-415-9-05
Data
2005.02.16



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
przychód
samochód prywatny
sprzedaż rzeczy


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż prywatnego samochodu używanego do celów prowadzonej działalności gospodarczej należy traktować jako przychód z działalności?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 02.02.2005 r., który wpłynął w dniu 02.02.2005 r. (uzupełniony w dniu 10.02.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej sprzedaży prywatnego samochodu używanego do celów prowadzonej działalności gospodarczej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02.02.2005 r. do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Pismem z dnia 04.02.2005 r. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Braki formalne zostały uzupełnione w dniu 10.02.2005 r.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W piśmie z dnia 02.02.2005 r. zapytuje Pan czy jeżeli w działalności gospodarczej wykorzystywany jest prywatny samochód osobowy, ale nie jest on wpisany do ewidencji środków trwałych (koszty rozliczane są na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu), to czy przy sprzedaży tego samochodu kwota sprzedaży traktowana ma być jako przychód. Według Pana sprzedaży ww. samochodu nie należy traktować jako przychodu pomimo, że był wykorzystywany do celów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Przepisy zawarte w art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2005 r. (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) określają jakie zdarzenia oprócz sprzedaży towarów lub usług, mają wpływ na wysokość przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Wśród okoliczności powodujących powstanie przychodu wymienione zostało w punkcie 1 odpłatne zbycie wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących środkami trwałymi, składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł oraz wartościami niematerialnymi i prawnymi - ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Z danych przedstawionych przez Pana w zapytaniu wynika, że samochód wykorzystywany w działalności gospodarczej nie stanowi środka trwałego, w związku z czym przedstawione przepisy art. 14 cyt. ustawy nie mają zastosowania do jego sprzedaży. Sprzedaż samochodu pozostanie bez wpływu na przychód z działalności gospodarczej.

Zatem wyrażone przez Pana stanowisko w sprawie sprzedaży samochodu wykorzystywanego do celów prowadzonej działalności nie będącego środkiem trwałym jest słuszne.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Z uwagi na fakt, iż nie określił Pan kiedy zdarzenie miało miejsce, interpretacja dotyczy stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia, tj. 16.02.2005r.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej - 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 2a) w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia za pośrednictwem tut. Organu.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj