Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu
PB1/415-10/05
z 17 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB1/415-10/05
Data
2005.03.17


Referencje


Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Toruniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenie składek na ubezpieczenia


Słowa kluczowe
składki na ubezpieczenia zdrowotne


Pytanie podatnika
Czy podatek dochodowy od osób fizycznych za 2004 rok obliczony zgodnie z art. 27 ustawy może obniżyć o kwotę wszystkich opłaconych w roku 2004 składek na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne.


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu działając na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 17 lutego 2005 roku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w związku z wątpliwościami powstającymi na tle czy podatek dochodowy od osób fizycznych za 2004 rok obliczony zgodnie z art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może Pani obniżyć o kwotę wszystkich opłaconych w roku 2004 składek na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne.

postanawia

ocenić stanowisko Strony wyrażone w przedmiotowym wniosku jako prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Jest Pani wspólnikiem spółki cywilnej „…” z siedziba w …. Jednocześnie jest Pani zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej podlega Pani obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Jednak składki za lata 2002 – 2003 opłaciła Pani dopiero w roku 2004 roku.

W związku z powyższym w złożonym wniosku zawarła Pani pytanie następującej treści:

czy podatek dochodowy od osób fizycznych za 2004 rok obliczony zgodnie z art. 27 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych może Pani obniżyć o kwotę wszystkich opłaconych w roku 2004 składek na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Zdaniem Pani przysługuje Pani prawo do pomniejszania podatku dochodowego od osób fizycznych o kwotę wszystkich składek na ubezpieczenie zdrowotne opłaconych przez Panią w 2004 roku.

Zgodnie z treścią przepisu art. 27b ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) podatek dochodowy obliczony zgodnie z art.. 27 w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne opłaconej roku podatkowym, zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia, natomiast w myśl przepisu art. 27b ust. 1 i ust. 3 powołanej ustawy kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki, zaś wysokość wydatków na cele określone w ust. 1 ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie.

W związku z powyższym, skoro z powyższego przepisu nie wynika wprost, że od podatku za dany rok podatkowy można odliczyć składki na ubezpieczenie zdrowotne tylko za ten rok należy przyjąć, że można odliczyć wszystkie składki faktycznie zapłacone w roku, za który jest rozliczany podatek z tym, że kwota zmniejszenia nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru składki, a odliczenia można dokonać na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie.

W świetle powyższego, w ocenie organu podatkowego należy uznać, iż w Pani przypadku dokonane w 2004 roku wpłaty z tytułu zarówno zaległych jak i bieżących składek na ubezpieczenie zdrowotne mogą być odliczone wyłącznie od podatku za 2004 rok z zachowaniem warunków zawartych w art. 27b ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Odpowiedzi udzielono zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym w piśmie z dnia 17 lutego 2005 roku i stanem prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stosownie do treści art. 14b § 1 ustawy – Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta.

Zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5 tej ustawy.

Zgodnie z art. 14a § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu w terminie siedmiu dni od daty doręczenia postanowienia Stronie.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj