Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Wilda
PV/443-I-10/05
z 15 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV/443-I-10/05
Data
2005.04.15



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Wilda


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
faktura korygująca
obrót
podstawa opodatkowania
rozliczanie podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę w piśmie wynika, że w ramach prowadzonej działalności nabywa urządzenia i części zamienne od kontrahenta niemieckiego( zarejestrowanego podatnika VAT UE), które następnie odsprzedaje podmiotom na rynku polskim. Za zakupione towary Spółka obciążana jest niemiecką fakturą handlową. W przypadku maszyn cena ma charakter negocjowany, natomiast w pozostałych przypadkach, brane są pod uwagę stałe listy cenowe. W związku z powyższymi transakcjami, Spółka otrzymuje również inne dokumenty, tzw. Credit note/gutschrift będące uznaniem konta rozliczeniowego Strony dotyczące : dodatkowych wynegocjowanych rabatów, zwrotów w zakresie,- części zamiennych na naprawy gwarancyjne błędnie zafakturowanych- części zamiennych uszkodzonych lub błędnie przesłanych.Celem udokumentowania powyższych zdarzeń , Spółka wystawia korygujące faktury wewnętrzne . Za moment rozliczenia podatku zarówno VAT należnego jak i naliczonego przyjmuje datę wystawienia Credit note/gutschrift przez podmiot niemiecki.Spółka otrzymuje od podmiotu niemieckiego również rachunki , będące korektą zwiększającą dokumenty pierwotne zakupu, wynikające z zaniżonej ceny uwidocznionej na pierwotnym rachunku zakupu, co powoduje zwiększenie ceny nabycia towaru. W momencie otrzymania takiego dokumentu Spółka ,wystawia wewnętrzną fakturę korygującą. Spółka dokonuje korekty rozliczenia podatku VAT zarówno należnego jak i naliczonego w miesiącu ,w którym występował dokument pierwotny zakupu.


Zgodnie z art.29 ust.1 ustawy z dnia 11marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. z 2004r. Nr 54 , poz.535 ze zm. ) , podstawą opodatkowania jest obrót (...). Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy (...).

Obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów ( bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów (...) , a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur ( ust.4 cyt. artykułu).Na podstawie art. 31 ust.1 ustawy o podatku VAT , podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota , jaką nabywający jest obowiązany zapłacić.Stosownie do ust.3 cyt. powyżej przepisu , podstawa opodatkowania , o której mowa w ust.1 , nie obejmuje:

1) rabatów za zapłatę z góry;

2)opustów i zwrotów kwot z tytułu dokonanego nabycia udzielonych podmiotowi dokonującemu wewnątrzwspólnotowego nabycia.

Stosownie do art.106 ust.1 cyt. powyżej ustawy o podatku od towarów i usług , Podatnicy (...) są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży , datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania , stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy (...).

Zgodnie z ust.7 powołanego przepisu , w przypadku (...) wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (...) wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

Stosownie do par.28 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku , zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 97 , poz.971), do faktur wewnętrznych, o których mowa w art. 106 ust.7 ustawy o podatku VAT stosuje się odpowiednio przepisy par.12 , par.16-20, par.22, par.23 i par. 26.

Powyższe oznacza zatem , że faktury wewnętrzne podlegają krajowym regulacjom , dotyczącym zarówno ich wystawiania , jak i korygowania.

I tak, w myśl par.19 ust.1 rozporządzenia , w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art.29 ust.4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą.

Ustęp 2 powołanego paragrafu stanowi , że faktura korygująca powinna zawierać co najmniej:

1. numer kolejny oraz datę jej wystawienia;

2. dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:a) określone w par.12 ust.1 pkt.1-3,b) nazwę towaru lub usługi objętych rabatem;

3. kwotę i rodzaj udzielonego rabatu;

4.kwotę zmniejszenia podatku należnego.Zgodnie z ust.3 powyższego paragrafu , przepisy ust.1 i 2 stosuje się odpowiednio w przypadku:1) zwrotu sprzedawcy towarów oraz zwrotu nabywcy kwot nienależnych, o których mowa w art.29 ust.4 ustawy (...).

W myśl par.20 ust.1 rozporządzenia , fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.Faktura korygująca dotycząca podwyższenia ceny powinna zawierać co najmniej:

1) numer kolejny oraz datę jej wystawienia;

2) dane zawarte w fakturze , której dotyczy faktura korygująca : a) określone w par.12 ust.1 pkt 1-3, b) nazwę towaru lub usługi objętych podwyżką ceny;

3) kwotę podwyższenia ceny bez podatku;

4) kwotę podwyższenia podatku należnego.

Stosownie do par.20ust.4 cyt. rozporządzenia , nabywca otrzymujący fakturę korygującą:

1) jest uprawniony do podwyższenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc , w którym fakturę otrzymał (...)

2) jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc , w którym fakturę otrzymał (...)

Przepisu ust.4 pkt.2 nie stosuje się w przypadku, gdy podatnik nie rozliczył podatku określonego w fakturze , której korekta dotyczy( ust.5 rozporządzenia).

Sposób przeliczania kwot wyrażonych w walutach obcych wykazywanych na fakturach regulują przepisy paragrafu 37 ust.1-4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 97 , poz.970 ze zm.) , kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia , z zastrzeżeniem ust.2 i 3.W przypadku , gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony , do przeliczenia stosuje sie kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony( ust.2 rozp. ).

W przypadku nie wystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia , kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego. Przepisy ust.2 stosuje się odpowiednio ( ust.3 ).Przepisy ust.1-3 stosuje się odpowiednio do przeliczania kwot wykazywanych na fakturze wystawionej przez podatnika podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze , jeżeli dokumentują one czynności, które u podatnika stanowią: wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów , dostawę towarów ,dla której podatnikiem jest ich nabywca lub import usług(ust.4).

Biorąc pod uwagę przytoczone przepisy, stanowisko Spółki , dotyczące sposobu wystawiania oraz rozliczania faktur korygujących wewnętrznych uznaje się jako prawidłowe. Zatem , podziela się pogląd Podatnika wyrażony w przedmiotowym wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj