Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
DP 423-15-2004
z 21 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DP 423-15-2004
Data
2004.06.21



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
grunty rolne
inwestycje
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy opłaty roczne z tytułu wyłączenia z produkcji rolnej gruntów stanowiących użytki rolne, zajęte w celu realizowania zadania inwestycyjnego stanowią nakłady inwestycyjne, podlegające zaliczeniu do kosztów wytworzenia środka trwałego i stanowiące koszty uzyskania przychodu poprzez odpisy amortyzacyjne, natomiast po zakończeniu zadania inwestycyjnego stanowia koszty dzialalności bieżącej ?


Dotyczy: Informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie: "rozliczenia nakładów inwestycyjnych, związanych z opłatą roczną za wyłączenie z produkcji rolnej gruntów stanowiących użytki rolne "

W odpowiedzi na Wasze pismo z dn. 11.05.2004r. uzupełnione pismem z dnia 31.05.2004r. w sprawie informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Stare - Miasto na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) wyjaśnia:

Jednostka - zakład budżetowy jednostki samorządu terytorialnego - przedstawia, że realizuje na gruntach będących własnością Gminy, powierzone jej do wykonania zadania inwestycyjne. W ramach wykonywania jednego z zadań inwestycyjnych, jednostka uzyskała decyzję zezwalającą na wyłączenie z produkcji rolnej gruntów stanowiących użytki rolne. Jednocześnie ustalono opłatę roczną za wyłączenie z produkcji rolnej gruntu w kwocie 71.488,17 zł, płatną przez 10 kolejnych lat.

Przepis art.15 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm.) stanowi, iż kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.16 ust.1 ustawy. Stosownie zaś do unormowań art.15 ust.6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz. wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. I6a-16m z uwzględnieniem art.16.
Natomiast przepis art.16a ust.2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, iż amortyzacji podlegają z zastrzeżeniem art.16c, niezależnie od przewidywanego okresu używania, m.in. przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych. Aczkolwiek więc, podatnicy czyniąc nakłady inwestycyjne na obcym środku trwałym, zgodnie z regułami prawa cywilnego, nie uzyskują własności tychże nakładów, to jednak, wobec przepisów prawa podatkowego (wyżej wskazanych) nabywają uprawnienie do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej oddanej do używania inwestycji w obcym środku trwałym.
Zasady obliczania wartości początkowej tego rodzaju środka trwałego sformułowane zostały w przepisach art. 16g ust.7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Stosownie do przywołanej regulacji, przy obliczaniu tej wartości stosować należy unormowania ust.3-5 w/w artykułu ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Regulacje owe definiują pojęcie ceny nabycia oraz kosztu wytworzenia. Stosownie do nich za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, a w szczególności koszty:- transportu, załadunku i wyładunku.- ubezpieczenia w drodze,- montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych,- opłat notarialnych, skarbowych i innych. - odsetek, prowizji, różnic kursowych.
Cenę nabycia oraz koszt wytworzenia, koryguje się o różnice kursowe, naliczone do dnia przekazania do używania środka trwałego.

W związku z powyższym jeżeli przedstawiony przez Jednostkę stan faktyczny jest zgodny z rzeczywistością to stanowisko Jednostki w przedmiotowej sprawie jest nieprawidłowe, gdyż wydatki dotyczące opłaty rocznej z tytułu wyłączenia z produkcji rolnej gruntów stanowiących użytki rolne, zajęte w celu realizacji zadania inwestycyjnego, stanowią koszty działalności bieżącej Jednostki, zarówno w trakcie realizacji zadania inwestycyjnego, jak i po jego zakończeniu i oddaniu inwestycji do używania. Wydatki takie, nie zwiększają wartości nakładów inwestycyjnych i winny zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie poniesienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj