Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
IX-005/62/Z/K/05
z 6 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IX-005/62/Z/K/05
Data
2005.04.06



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
nabycie
opodatkowanie dochodu
podatek akcyzowy
przychody z innych źródeł
rachunki
samochód osobowy
samochód prywatny
uzyskanie przychodów
zbycie rzeczy


Pytanie podatnika
W maju 2004r. nabyłem samochód osobowy w Niemczech, sprowadzajac go do kraju poniosłem dodatkowe koszty, na które posiadam rachunki, tj. podatek akcyzowy, przegląd techniczny samochodu, zaświadczenie dot. zwolnienia z podatku VAT, tłumaczenie dokumentów, opłata za tablice rejestracyjne, ubezpieczenie samochodu. Czy w/w wydatki stanowią koszty związane z zakupem samochodu.


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew uznaje za prawidłowestanowisko przedstawione w złożonym wniosku z dnia 10.02.2005r.

W dniu 10.02.2005r. złożył Pan wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.Stan faktyczny przedstawiony we wniosku:W maju 2004r. nabył Pan samochód osobowy w Niemczech za kwotę 1.860zł., sprowadzając go do kraju poniósł dodatkowe koszty na które posiada rachunki, tj.1. podatek akcyzowy,2. przegląd techniczny samochodu,3. zaświadczenie dot. zwolnienia z podatku VAT,4. tłumaczenie dokumentów,5. opłata za tablice rejestracyjne,6. ubezpieczenie samochodu.W czerwcu 2004r. dokonał Pan odpłatnego zbycia w/w samochodu, osiągając dochód. Uważa Pan, że powyższe wydatki stanowią koszty związane z zakupem samochodu.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. d ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) stanowi, że źródłem przychodu jest odpłatne zbycie rzeczy (samochodu) przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodem z odpłatnego zbycia innych rzeczy jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia.Natomiast dochodem z odpłatnego zbycia rzeczy, jeżeli przychód ze sprzedaży nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej jest różnica pomiędzy przychodem uzyskanym ze sprzedaży rzeczy a kosztem ich nabycia, zmniejszona o wartość nakładów poczynionych w czasie posiadania rzeczy (art. 24 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Zatem odwołując się do wykładni systemowej i ustalenia zakresu zwrotu „koszt nabycia rzeczy” z odpowiednim uwzględnieniem pojęcia kosztu w rozumieniu w szczególności przepisów art. 22 ust. 1 i art. 22g ust. 3 oraz art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy przyjąć, że „kosztem nabycia rzeczy”, o których mowa w art. 24 ust. 6 w/w ustawy jest kwota należna zbywcy oraz koszty związane z zakupem poniesione do dnia rozpoczęcia używania rzeczy.

Natomiast do kosztów zbycia zalicza się faktyczną cenę za jaką samochód został nabyty, opłatę skarbową, jeżeli zostanie ona uiszczona przez sprzedającego oraz udokumentowane wydatki poniesione na samochód, w czasie jego posiadania takie jak: np. zakup części zamiennych, remonty.

W związku z powyższym, w przedmiotowej sprawie za koszt nabycia samochodu należy uznać wydatki na:1. podatek akcyzowy,2. przegląd techniczny samochodu (o ile był to tzw. pierwszy przegląd w kraju),3. zaświadczenie dot. zwolnienia z podatku VAT,4. tłumaczenie dokumentów,5. opłata za tablice rejestracyjne,6. ubezpieczenie samochodu, ale pod warunkiem, ze było to tzw. ubezpieczenie samochodu w drodze (natomiast nie „powtarzalne” ubezpieczenie OC i AC).W związku z powyższym, dochód ustalony zgodnie z art. 24 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym winien być wykazany w zeznaniu podatkowym w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym (art. 45 ust. 1 w/w ustawy) i opodatkowany zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych według obowiązującej w danym roku podatkowym skali.

Zatem postanowiono, jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj