Interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach
PPB 2 4407/I/5/2005
z 28 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PPB 2 4407/I/5/2005
Data
2005.04.28



Autor
Izba Skarbowa w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
częstotliwość wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług
działka pod budowę
sprzedaż gruntów


Pytanie podatnika
Czy dostawa 11 działek budowlanych - wydzielonych wcześniej z gruntu rolnego - dokonywana w warunkach częstotliwości podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


DECYZJA Na podstawie art. 14b § 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach po rozpatrzeniu zażalenia P. X z dnia 15 marca 2005 r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Cieszynie z dnia 4 marca 2005 r. Nr PP/443/I-7/05/36477/05 stanowiące interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy działek budowlanych- odmawia uchylenia zaskarżonego postanowienia organu pierwszej instancji.

UZASADNIENIE Wnioskiem z dnia 14 stycznia 2005 r. Państwo X zwrócili się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Cieszynie o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem VAT dostawy 11 działek budowlanych wydzielonych z części parceli gruntowejW ww. piśmie z dnia 14 stycznia 2005.r. wnioskodawcy stanęli na stanowisku, iż z tytułu dostawy ww. działek nie są podatnikami bowiem są osobami fizycznymi nie prowadzącymi żadnej działalności gospodarczej i nie są płatnikami podatku VAT. Postanowieniem z dnia 4 marca 2005.r. Nr PP/443/I-7/05/36477/05 Naczelnik Urzędu Skarbowego w Cieszynie uznał za nieprawidłowe stanowisko wnioskodawców przedstawione we wniosku. Na powyższe postanowienie wniesione zażalenie z dnia 15 marca 2005.r., w którym zawarto wniosek o zmianę stanowiska zajętego przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Cieszynie.

Po rozpatrzeniu przedmiotowego zażalenia Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdza, co następuje:Jak wynika z prawidłowo powołanych przez Naczelnika Urzędu Skarbowego przepisów art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są m.in. osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą. Zaś działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.Zatem dostawa gruntu podlega opodatkowaniu nie tylko wówczas, gdy dokonywana jest przez podatnika podatku VAT. Również osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej jest obowiązana do opodatkowania podatkiem od towarów i usług dokonanej dostawy gruntu, jeżeli okoliczności wskazują na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.Przez zamiar częstotliwości prowadzenia działalności gospodarczej należy tutaj rozumieć chęć powtarzalnego, a nie jednorazowego wykonywania określonych czynności, składających się na istotę prowadzonej działalności.Aktualne pozostaje stanowisko doktryny, wyrażone m.in.w orzeczeniu z dnia 30.04.1999 r. (I SA/Lu 233/98, Monitor Podatkowy 2000/6/42), że "Okoliczności wskazujące na zamiar wykonywania usług w sposób częstotliwy (...) muszą istnieć w chwili ich wykonywania w rozumieniu ustawy, a nie w okresie późniejszym."Zatem aby działalność nie nosiła znamion wykonywania jej w sposób częstotliwy, nie może być realizowana w warunkach wskazujących na zamiar powtarzania czynności.Jak wynika z pisma z dnia 14 stycznia 2005 r. wnioskodawcy wyraźnie wskazują, iż nabyty w 1998 r. grunt rolny częściowo został przekształcony i ujęty jest w planie przestrzennego zagospodarowania Gminy jako przeznaczony pod zabudowę jednorodzinną, a następnie podzielony na 11 działek budowlanych. W styczniu br. kilka działek budowlanych zostało już sprzedane, a wnioskodawcy informują o zamiarze dokonywania dostaw pozostałych działek budowlanych - z przeznaczeniem pod budownictwo.

Zatem w przedmiotowym przypadku - w ocenie Dyrektora Izby Skarbowej - czynności zbycia gruntu dokonywane są w warunkach wskazujących na wykonywanie ich w sposób częstotliwy (w rozumieniu przedstawionym wyżej) - i tym samym podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Bez znaczenia przy tym w sprawie są przywołane przez stronę pisma innych organów podatkowych .Jednocześnie Dyrektor Izby zauważa, iż zaskarżone postanowienie organu podatkowego I instancji rozstrzyga o opodatkowaniu dostawy gruntu nie zaś o obowiązku rejestracji do podatku od towarów i usług każdego z małżonków. W tym stanie rzeczy dywagacje strony w tym zakresie nie mogą zostać rozpoznane w ramach przedmiotowego postępowania.

Decyzja niniejsza jest ostateczna w toku postępowania podatkowego. Na mocy art. 143 cyt. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa wydana została z upoważnienia Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach.Na decyzję służy skarga (w dwóch egzemplarzach) do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, w terminie 30 dni od dnia jej doręczenia. (Adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach - Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj