Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/US37/ZI/35/MJ/05
z 22 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/US37/ZI/35/MJ/05
Data
2005.03.22



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
akcjonariusz
rezydencja
zagraniczne osoby prawne
zakłady osób zagranicznych


Pytanie podatnika
Czy w opisanej sytuacji osoba zagraniczan osiągająca dochody w Polsce, posiada zakład?


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a, 216 § 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997roku – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zmian.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek


postanawia


uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym w dniu 17.01.2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, jako nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca jest spółką komandytowo-akcyjną (SKA). Akcjonariusz SKA – będący osobą prawną z miejscem siedziby i rezydencji podatkowej w Stanach Zjednoczonych – nie posiada w Polsce zakładu przez to tylko, że jest akcjonariuszem SKA z siedzibą w Polsce. SKA w ramach swojej działalności prowadzić będzie działalność polegającą na nabywaniu i odsprzedawaniu z zyskiem akcji spółek polskich (niepublicznych). W związku z taką działalnością będzie uzyskiwać przychody:

1. ze sprzedaży tych walorów,

2.dywidendowe oraz inne przychody z udziału w zyskach osób prawnych (np. ze sprzedaży akcji w celu umorzenia).

Uzyskane w ten sposób przychody generować będą zyski spółki, które będą podlegały dalszej wypłacie na rzecz akcjonariuszy SKA – np. w formie dywidendy.

Amerykański akcjonariusz :

- nie prowadzi w Polsce bezpośrednio działalności gospodarczej, w tym przez filię, biuro, fabrykę, warsztat, kopalnię, kamieniołom lub inne miejsce wydobycia zasobów naturalnych, plac budowy, budowę lub montaż,

- jego jedyny związek z Polską przejawia się posiadaniem akcji SKA,

- nie zarządza SKA i nie reprezentuje jej na zewnątrz w jej działalności,

- nie posługuje się dla celów swojej działalności pełnomocnikami do zawierania umów w Polsce (w ogóle nie zawiera tu samodzielnie lub przez przedstawiciela umów innych niż związanych z jego akcjami w SKA).

Zdaniem wnioskodawcy w opisanej sytuacji, akcjonariusz będący osobą prawną posiadającą siedzibę oraz rezydencję podatkową w Stanach Zjednoczonych, nie posiada w Polsce zakładu w rozumieniu art. 6 umowy o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodów i nie podlega w Polsce opodatkowaniu od uzyskiwanych ze SKA dywidend.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa – Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza co następuje:

Zgodnie z treścią art.. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54 poz. 654 z późn. zmian.) podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Biorąc jednak pod uwagę konstytucyjną zasadę pierwszeństwa umów międzynarodowych w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu przed wewnętrznym prawem krajowym, dla określenia czy zyski winny podlegać w Polsce opodatkowaniu, istotne jest rozważenie, jak do kwestii tych zysków podchodzi umowa podpisana w Waszyngtonie dniu 8 października 1974r pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz. U. z 1976r. Nr 31 poz. 178).

W związku z tym, że Penton Holdings spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A. jest spółką osobową, która według polskiego prawa podatkowego nie jest podatnikiem podatku dochodowego, obowiązek podatkowy ciąży na wspólnikach spółki osobowej, których dochody z udziału w spółce opodatkowuje się w zależności od formy prawnej, podatkiem dochodowym od osób fizycznych lub podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Zakres podmiotowy umów o unikaniu podwójnego opodatkowania normuje art. 1 umów bilateralnych opartych na Konwencji Modelowej OECD, w myśl którego umowa dotyczy osób, które mają miejsce zamieszkania lub siedzibę w jednym lub obu umawiających się państwach. Pojęcie „osoba” obejmuje zgodnie z art. 3 ust. 1 lit. a) KM-OECD osobę fizyczną, spółkę oraz każde inne zrzeszenie osób. Określenie „spółka: oznacza osobę prawną lub inną jednostkę organizacyjną, którą dla celeów opodatkowania traktuje się jako osobę prawną (art. 3 ust. 1 lit. b) KM-OECD). Wynika z tego, że spółka osobowa jest „osobą” w myśl art. 3 ust. 1 lit. a) KM-OECD.

W państwach, w których obowiązuje zasada przejrzystości podatkowej, w tym w Polsce, spółka osobowa nie jest traktowana jak osoba prawna (i nie jest „spółką”), ale stanowi „każde inne stowarzyszenie osób”.

W związku z tym, iż Spółka nie jest osobą prawną, wypłata zysku nie może być traktowana jako dywidenda, a zatem należy tu zastosować przepis art. 8 UPO.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 i 2 cytowanej umowy:

1. Zyski z przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa powinny być opodatkowane tylko w tym Państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność w drugim Umawiającym się Państwie przez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, to zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w drugim Umawiającym się Państwie, jednak tylko w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi.

2. Jeżeli przedsiębiorstwo Umawiającego się Państwa wykonuje działalność w drugim Umawiającym się Państwie przez położony tam zakład, to w każdym Umawiającym się Państwie należy przypisać temu zakładowi takie zyski, które mógłby on osiągnąć, gdyby wykonywał taką samą lub podobną działalność w takich samych lub podobnych warunkach jako samodzielne przedsiębiorstwo i był całkowicie niezależny w stosunkach z przedsiębiorstwem, którego jest zakładem.

W świetle powyższego zyski, jakie osiąga akcjonariusz SKA – osoba prawna mająca siedzibę i rezydencję podatkową w Stanach Zjednoczonych z tytułu zysków wypłacanych przez spółkę komandytowo-akcyjną prawa polskiego mogą podlegać w Polsce opodatkowaniu, jeżeli zgodnie z postanowieniami art. 8 w/w umowy można uznać, iż spółka komandytowo – akcyjna prowadzi w Polsce działalność przez położony tu „zakład”.

Art. 6 umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Polskiej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu określa definicję „zakładu” :

1. Dla celów niniejszej Umowy określenie "zakład" oznacza stałe miejsce, w którym całkowicie lub częściowo wykonuje się działalność gospodarczą przedsiębiorstwa.

2. Określenie "zakład" oznacza w szczególności:

a) filię,

b) biuro,

c) fabrykę,

d) warsztat,

e) kopalnię , kamieniołom lub inne miejsce wydobycia zasobów naturalnych,

f) plac budowy, budowę lub montaż, które trwają dłużej niż 18 miesięcy.

3. Bez względu na postanowienia ustępów 1 i 2 nie stanowią zakładu następujące stałe miejsca działalności gospodarczej używane wyłącznie w jednym lub więcej z niżej wymienionych celów:

a) placówki, które służą wyłącznie do składowania, wystawiania albo wydawania dóbr albo towarów przedsiębiorstwa,

b) zapasy dóbr albo towarów przedsiębiorstwa, utrzymywanych wyłącznie dla składowania, wystawiania lub wydawania,

c) zapasy dóbr albo towarów przedsiębiorstwa, utrzymywanych wyłącznie w celu obróbki lub przerobu przez inne przedsiębiorstwo,

d) stałe placówki utrzymywane wyłącznie w celu zakupu dóbr lub towarów dla przedsiębiorstwa albo w celu uzyskiwania informacji,

e) stałe placówki utrzymywane dla celów reklamowych, dla dostarczania informacji, dla badań naukowych lub dla podobnej działalności o przygotowawczym lub pomocniczym charakterze, prowadzonej dla przedsiębiorstwa.

4. Jeżeli osoba, z wyjątkiem niezależnego przedstawiciela w rozumieniu ustępu 5 tego artykułu, działa w Umawiającym się Państwie dla przedsiębiorstwa drugiego Umawiającego się Państwa, to uważa się, iż w tym pierwszym Państwie istnieje zakład wtedy, kiedy osoba ta posiada pełnomocnictwo do zawierania umów w imieniu przedsiębiorstwa i pełnomocnictwo w tym Państwie zwykle wykonuje, chyba że jej działalność ogranicza się tylko do zakupu dla przedsiębiorstwa dóbr i towarów.

5. Nie będzie się traktować przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa za posiadające zakład w drugim Umawiającym się Państwie tylko z tego powodu, że wykonuje tam czynności przez maklera, komisanta lub innego niezależnego przedstawiciela, o ile osoba ta działa w ramach swojej zwykłej działalności handlowej, niezależnie od tego, czy taki makler lub agent działa na rzecz jednego czy więcej mocodaw

6. Przedsiębiorstwo jednego z Umawiających się Państw nie będzie uważane za posiadające zakład w drugim Umawiającym się Państwie tylko z tego powodu, że sprzedaje po zakończeniu targów handlowych, odbywających się w tym drugim Umawiającym się Państwie, wyroby lub towary, które wystawiało na takich targach handlowych

7. Sam fakt, że spółka mająca siedzibę w Umawiającym się Państwie kontroluje lub jest kontrolowana przez spółkę mającą siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie albo tam wykonującą swoje czynności (przez posiadanie tam zakładu albo w inny sposób), nie oznacza, że jedna z nich jest zakładem drugiej.

Przedsiębiorstwo spółki osobowej stanowi „zakład” wspólników – przy założeniu jednak, że zostały spełnione przesłanki powstania zakładu określone w art. 5 KM-OECD: istnienie placówki, stały charakter placówki, wykonywanie działalności przedsiębiorstwa. Odpowiada to utrwalonej już praktyce międzynarodowej, że udział (uczestnictwo) wspólnika w spółce osobowej uważa się za przedsiębiorstwo i opodatkowuje według zasad wynikających z art. 7 KM-OECD.

A zatem prawo opodatkowania dochodów wspólnika z udziału w spółce osobowej przysługuje również państwu położenia zakładu (tj. siedziby spółki osobowej). W państwie rezydencji przedsiębiorcy dochody przypisane zakładowi są zwykle wyłączone spod opodatkowania. Należy nadmienić, że szereg umów zawieranych przez Polskę przewiduje jednak metodę zaliczenia jako metodę unikania podwójnego opodatkowania, np.. umowa z USA.

Na zagranicznym wspólniku spółki osobowej mającej siedzibę w Polsce, spoczywa ograniczony obowiązek podatkowy w Polsce, tj. wyłącznie od dochodów osiąganych na terytorium Polski (art. 3 ust. 2 PDOPrU). Przychody z udziału w polskiej spółce osobowej (wypełniającej znamiona zakładu) uzyskiwane przez jej zagranicznego wspólnika, będącego osobą prawną są opodatkowane zgodnie z przepisami polskiego prawa podatkowego.

Jednocześnie organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj