Interpretacja Urzędu Skarbowego w Prudniku
PP-406/15-2/AZ/05
z 29 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-406/15-2/AZ/05
Data
2005.04.29



Autor
Urząd Skarbowy w Prudniku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług


Słowa kluczowe
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
lokaty
odsetki
opodatkowanie
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy do liczenia proporcji o której mowa w art.90 ust.3 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług wlicza się odsetki od lokat bankowych.


Działając na podstawie art.14a §1 i §4 oraz art.216 §1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. Nr 8 poz.60 z 2005 r), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Prudniku uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w piśmie nr Ldz. (500)/2005 z dnia 28.02.2005r (data wpływu 01.03. 2005) o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej wliczania do proporcji o której mowa w art.90 ust.3 ustawy z dnia11 marca 2004r o podatku od towarów i usług odsetek od lokat bankowych.

Na podstawie art.14a §1 cytowanej w sentencji Ustawy z dnia 29 sierpnia1997r Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta, jest obowiązany do udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego stosownie do art.14a §4 Ordynacji podatkowej - następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Pismem nr Ldz(500)/2005 z dnia 28.02.2005r (data wpływu 2005.03.01) Jednostka Wasza zwróciła się z zapytaniem czy dla liczenia proporcji o której mowa w art.90 ust.3 ustawy z dnia11 marca 2004r o podatku od towarów i usług wlicza się odsetki od lokat bankowych. Z przesłanego pisma wynika, iż Jednostka Wasza uzyskała za okres maj do grudzień 2004r odsetki z tytułu lokat bankowych w łącznej wysokości 10 795,83 zł.

Zdaniem Jednostki odsetki od lokat bankowych nie wpływają na proporcję, o której mowa w art.90 ust.3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług

Odpowiadając na wyżej przedstawione zagadnienie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Prudniku informuje, co następuje:

W świetle art.8 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r (Dz.U. Nr 54, poz.535) przez świadczenie usług, o którym mowa w art.5 ust.1 pkt.1 cyt. ustawy, rozumie się co do zasady każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art.7 tej ustawy.

Zgodnie natomiast z brzmieniem art.90 ust.6 cytowanej ustawy o VAT do obrotu, o którym mowa w ust.3 (służącego do wyliczenia proporcji, według którego następuje częściowe odliczenie podatku naliczonego) nie wlicza się obrotu uzyskanego z transakcji dotyczących nieruchomości lub usług wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy w poz.3 (tj.zwolnionych od podatku VAT usług pośrednictwa finansowego) w zakresie, w jakim czynności te są wykonywane sporadycznie.

W opinii tutejszego organu podatkowego, przedsiębiorca lokujący jedynie swoje wolne środki pieniężne (finansowe), poprzez samą czynność wniesienia lokaty nie świadczy usługi w rozumieniu art.8 ust.1 ww. ustawy, a tylko sam korzysta z usługi banku, sklasyfikowanej w PKWiU w grupowaniu PKWiU 65.1 "Usługi pośrednictwa pieniężnego".

Wobec powyższego przychody z tytułu odsetek bankowych uzyskanych przez Waszą Jednostkę w 2004r pozostają bez wpływu na liczenie struktury o której mowa w przywołanym art.90 ust.6 cytowanej ustawy o VAT.

Jednocześnie należy wskazać, że niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień obowiązywania ww. przepisów w zakresie podatku od towarów i usług.

Zmiana któregokolwiek z elementów stanu faktycznego, bądź zmiana przepisów może mieć wpływ na zmianę zakresu obowiązków podatnika.

Stosownie do treści art.14b §1 Ordynacji podatkowej: interpretacja o której mowa w art.14a §1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ podatkowy nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany lub uchylenia postanowienia, o którym mowa w art.14a §4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Zgodnie z art.14b §2 Ordynacji podatkowej interpretacja, o której mowa w art.14a §1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w §5.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj