Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
DV/443-19/05
z 8 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DV/443-19/05
Data
2005.03.08



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0% --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%


Słowa kluczowe
części
statek
stawki podatku


Pytanie podatnika
Jaką stawkę podatku VAT należy zastosować w przypadku sprzedaży części do środków transportu morskiego i rybołówstwa morskiego i ich wyposażenia na rzecz pośredników w obrocie tymi towarami i jakie ewentualnie dokumenty potwierdzające dostawę na statek należy gromadzić.


POSTANOWIENIE

Na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.97 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 09.02.2005 roku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie wysokości stawki podatku VAT do sprzedaży części do środków transportu morskiego i rybołówstwa morskiego i ich wyposażenia

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik zamierza nabyć towary, które są wykorzystywane (remonty, naprawy) jako części do środków transportu morskiego i rybołówstwa morskiego. Podatnik nie będzie wykonywał remontu statku, lecz zamierzać odsprzedać towary podmiotowi trudniącemu się dostawami na statek lub remontami statków.

Podatnik pyta, jaką stawkę podatku VAT należy zastosować w przypadku sprzedaży części do środków transportu morskiego i rybołówstwa morskiego i ich wyposażenia na rzecz pośredników w obrocie tymi towarami i jakie ewentualnie dokumenty potwierdzające dostawę na statek należy gromadzić.

Zdaniem podatnika sprzedaż części do środków transportu morskiego i rybołówstwa morskiego i ich wyposażenia podlega opodatkowaniu stawką 0% bez względu, czy dostawa tych towarów będzie dokonana bezpośrednio armatorowi, czy też pośrednikowi w obrocie tymi towarami.

W art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawodawca nie określił (co ma miejsce w art. 83 ust. 1 pkt 1), że warunkiem zastosowania stawki 0% jest zrealizowanie dostawy bezpośrednio na rzecz amatora.

Należy stwierdzić:

Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do dostawy części do środków transportu morskiego i rybołówstwa morskiego, o których mowa w pkt 1, i wyposażenia tych środków, z wyłączeniem wyposażenia służącego celom rozrywki i sportu. Przywołany pkt 1 wymienia:

  1. statki wycieczkowe i tym podobne, przeznaczone głównie do przewozu osób; promy wszelkiego typu (PKWiU 35.11.21), z wyłączeniem liniowców pasażerskich pozostałych, statków (łodzi) wycieczkowych itp. pozostałych promów (PKWiU 35.11.21-90.00),
  2. tankowce (PKWiU 35.11.22), z wyłączeniem tankowców pozostałych (PKWiU 35.11.22-90.00),
  3. statki chłodnicze (PKWiU 35.11.23), z wyłączeniem statków chłodniczych pozostałych, innych niż tankowce (PKWiU 35.11.23-90),
  4. statki przeznaczone do przewozu towarów oraz statki przeznaczone do przewozu zarówno osób jak i towarów (PKWiU 35.11.24), z wyłączeniem barek morskich bez napędu (PKWiU 35.11.24-20.3) oraz jednostek pływających wymienionych w podkategorii PKWiU 35.11.24-80 i 35.11.24-90.00,
  5. statki rybackie itp. pełnomorskie (PKWiU 35.11.31-30),
  6. pchacze pełnomorskie (PKWiU 35.11.32-50.00), statki szkolne rybołówstwa morskiego (PKWiU ex 35.11.33-93.30) i statki badawcze rybołówstwa morskiego (PKWiU ex 35.11.33-93.40).

Z brzmienia przepisu art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy wynika wprost zakres odesłania do pkt 1. Jest to odesłanie w zakresie wskazanych środków transportu morskiego i rybołówstwa morskiego (odesłanie przedmiotowe), a nie odesłanie w zakresie sprzedaży na rzecz konkretnego podmiotu (odesłanie podmiotowe).

Bez znaczenia pozostaje więc na rzecz jakiego podmiotu będzie dokonywana przedmiotowa dostawa.

Podatnik dokonując dostawy części do środków transportu morskiego i rybołówstwa morskiego wymienionych w art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy, ma prawo do zastosowania obniżonej stawki podatku Vat w wysokości 0%.

W myśl art. 83 ust. 2 opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0 % podlegają czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 7-18 i 20-22, w przypadku prowadzenia przez podatnika dokumentacji, z której jednoznacznie wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w tym przepisie. Warunek ten nie dotyczy jednak czynności wymienionych w punkcie 3 ustępu 1.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj