Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG/005/21/PDI/4115-7a/2005
z 15 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG/005/21/PDI/4115-7a/2005
Data
2005.04.15



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dotacja
Fundusz Pracy
pomoc
refundacja
rozpoczęcie działalności gospodarczej
środki finansowe
zaniechanie poboru podatku
zwolnienia podmiotowe


Pytanie podatnika
Czy uzyskana w grudniu 2004 r. dotacja na podjęcie działalności gospodarczej przyznana przez Starostę za pośrednictwem Powiatowego Urzędu Pracy jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych ?


Stan faktyczny:

14-12-2004 r. otrzymała Pani z Powiatowego Urzędu Pracy przyznaną przez Starostę dotację na podjęcie działalności gospodarczej (na podstawie art. 46 ust. 1 ustawy z dnia 20-04-2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz § 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 31-08-2004 r. w sprawie warunków i trybu refundacji ze środków Funduszu Pracy kosztów wyposażenia i doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego, przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej i refundowania kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa oraz wymiaru dopuszczalnej pomocy) w wysokości 11.000,00 zł, które to fundusze była Pani zobligowana wydatkować na podjęcie działalności gospodarczej do dnia 01-02-2005 r.
W dniu 03-01-2005 r. rozpoczęła Pani prowadzenie działalności gospodarczej - Biuro Rachunkowe. Otrzymaną dotację wykorzystała Pani na zakup komputera wraz z osprzętem oraz programu finansowo-księgowego w łącznej wartości brutto 11.188,68 zł. Od powyższych zakupów nie odliczyła Pani podatku od towarów i usług gdyż wybrała Pani zwolnienie z VAT.

Pytanie strony:

Czy uzyskana w grudniu 2004 r. dotacja na podjęcie działalności gospodarczej przyznana przez Starostę za pośrednictwem Powiatowego Urzędu Pracy jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych?

Zdaniem Strony uzyskana w 2004 r. dotacja nie stanowi przychodu zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26-07-1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. W rozliczeniu rocznym za 2004 r. Strona nie powinna ujmować dotacji jako przychodu - tym samym nie będzie on opodatkowany.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zm.) przychodem z działalności gospodarczej są również: dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a-22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

    Stosownie do art. 21 ust. 1 wyżej powołanej ustawy, wolny od podatku dochodowego jest:
    � zwrot kosztów przejazdu bezrobotnego do miejsca pracy lub miejsca odbywania stażu, szkolenia, zajęć z zakresu poradnictwa zawodowego lub przygotowania zawodowego w miejscu pracy oraz kosztów zakwaterowania bezrobotnego w miejscu pracy, odbywania stażu, szkolenia lub przygotowania zawodowego w miejscu pracy, otrzymane na podstawie ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001) - art. 21 ust. 1 pkt 102 w/w ustawy,
    � wartość nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych oraz wartość świadczeń rzeczowych, z tytułu szkoleń, badań lekarskich oraz ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków otrzymanych na podstawie ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001) - art. 21 ust. 1 pkt 118 w/w ustawy.

Jak wynika z postanowień art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, starosta ze środków Funduszu Pracy może przyznać bezrobotnemu jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej po spełnieniu przez niego warunków określonych rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 31 sierpnia 2004 r. w sprawie warunków i trybu refundacji ze środków Funduszu Pracy kosztów wyposażenia i doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego, przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej i refundowania kosztów pomocy prawnej i doradztwa oraz wymiaru dopuszczalnej pomocy (Dz. U. Nr 196, poz. 2018).

"Omawiane świadczenie będzie stanowiło dla podatnika przychód z tzw. innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 powołanej powyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegający opodatkowaniu, gdyż nie mieści się w dyspozycji powołanych na wstępie przepisów normujących zwolnienia przedmiotowe.
Od przychodów tych starosta nie pobiera zaliczki na podatek. Obowiązek wpłaty zaliczek od w/w przychodów nie ciąży także w trakcie roku na podatniku. Natomiast po zakończeniu roku podatkowego podmiot dokonujący wypłaty omawianych środków wystawia roczną informację PIT-8C, w której wykazuje wysokość wypłaconych przychodów.
Przychody otrzymane z tego tytułu podatnik wykazuje w rocznym zeznaniu podatkowym i od łącznej sumy dochodów uzyskanych w danym roku podatkowym oblicza podatek, stosownie do obowiązującej w danym roku skali podatkowej." (pismo Ministerstwa Finansów z dnia 04-02-2005 r., znak: PB5/1MD-068-482-2342/04).

Mając na względzie powyższe, stanowisko strony jest nieprawidłowe - co prawda otrzymana dotacja nie będzie stanowiła przychodu z działalności gospodarczej w roku 2005 lecz będzie podlegała opodatkowaniu z tyt. tzw. innych źródeł wykazanych w zeznaniu podatkowym za rok 2004.

Należy jednak zwrócić uwagę, iż dnia 1 marca 2005 r. Ministerstwo Finansów wydało komunikat, w którym poinformowało, że: "(...) Kierownictwo resortu podjęło decyzję w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od środków pieniężnych wypłacanych osobie bezrobotnej na uruchomienie działalności gospodarczej (w ramach ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy). (...) Podjęta decyzja rozpoczyna prace nad rozporządzeniem, które następnie zgodnie z regulaminem prac legislacyjnych zostanie przekazane do uzgodnień wewnątrzresortowych i międzyresortowych." Projekt stosownego rozporządzenia Ministra Finansów jest już przygotowany lecz do chwili ogłoszenia w Dzienniku Ustaw nie stanowi obowiązującej normy prawa. W związku z powyższym przepisy prawne dotyczące przedmiotowej sprawy mogą ulec zmianie. W przypadku, jeżeli powyższe zmiany zostaną opublikowane po złożeniu przez podatnika zeznania za 2004 r. będzie mu przysługiwało prawo do złożenia stosownej korekty tego zeznania.

Powyższa interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Po wydaniu przedmiotowej interpretacji sytuacja prawna uległa zmianie.Minister Finansów rozporządzeniem z dnia 25 kwietnia 2005 r. opublikowanym w Dz. U. Nr 70, poz. 630 zaniechał poboru podatku dochodowego od osób fizycznych m. in. od przyznanych bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej. Przepisy rozporządzenia mają zastosowanie do dochodów uzyskanych od dnia 1 stycznia 2004 r. do dnia 31 grudnia 2005 r.
Mając na uwadze przepisy powyżej powołanego rozporządzenia Ministra Finansów stwierdzić należy, że od otrzymanej przez Panią z Powiatowego Urzędu Pracy dotacji na podjęcie działalności gospodarczej nie pobiera się podatku dochodowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj