Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG/005/36a/PDI/4115-12/2005
z 30 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG/005/36a/PDI/4115-12/2005
Data
2005.03.30



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody ze wspólnego żródła

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad


Słowa kluczowe
działalność na imię obojga małżonków
forma prawna
kontynuacja działalności
likwidacja działalności
remanent
wpis do ewidencji działalności gospodarczej
wykreślenie z ewidencji działalności gospodarczej


Pytanie podatnika
Czy i jakie skutki podatkowe spowoduje zmiana formy prowadzenia działalności gospodarczej tj. kontynuacja dotychczasowej działalności na nazwisko męża ?


Stan faktyczny:

Podatnicy prowadzą wspólnie działalność gospodarczą na imię i nazwisko obojga małżonków, na podstawie jednego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. W 2005 roku wybrali w podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowanie według stałej stawki 19%. Podatnikiem podatku od towarów i usług jest mąż (Pan X). W związku z ustawą z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807), Podatnicy przed końcem 2005 r. są zobowiązani do złożenia wniosku o zmianę wspólnego wpisu na dwa odrębne wpisy. W przypadku nie złożenia wniosku do dnia 31.12.2005 r., organ ewidencyjny dokona wykreślenia wspólnego wpisu małżonków z ewidencji działalności gospodarczej.
Wobec powyższego Pan X (mąż) ma zamiar kontynuować działalność gospodarczą na własne nazwisko w oparciu o posiadany w obecnym przedsiębiorstwie majątek trwały i obrotowy, natomiast Pani Y (żona) nie prowadziłaby w tej sytuacji działalności gospodarczej.

Pytanie strony:

Czy i ewentualnie jakie skutki podatkowe spowoduje zmiana formy prowadzenia działalności gospodarczej, tj. kontynuacja dotychczasowej działalności na nazwisko X (mąż), Y (żona) nie prowadziłaby w tej sytuacji działalności gospodarczej?

Zdaniem Strony zamierzona zmiana formy prowadzenia działalności gospodarczej nie spowoduje powstania dochodu na dzień likwidacji obecnej formy działalności, ponieważ zgodnie z art. 24 ust. 3 zdanie trzecie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli m. in. w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstwa składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorstwa.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Małżonkowie mogą prowadzić działalność gospodarczą w różnych formach prawnych w tym również na imię obojga małżonków (bez zawierania umowy spółki cywilnej) przy czym najważniejszym i niezbędnym wymogiem jest to, aby oboje byli wpisani do ewidencji działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania, wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.
W świetle przepisów w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - podatnikiem tego podatku jest każdy z małżonków odrębnie - mimo jednego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.
Stosownie do § 27 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, zwanego dalej "spisem z natury", na dzień 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego, a także w razie zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników lub likwidacji działalności (...).
Dokonana zmiana działalności prowadzonej dotychczas przez małżonków na imię i nazwisko ich obojga - na działalność prowadzoną przez jednego z nich - nie stanowi likwidacji przedsiębiorstwa, bowiem będzie ona kontynuowana tyle tylko, że przez jednego małżonka.

Poza tym, jak wynika ze złożonego przez Podatników zapytania przedmiotowa działalność gospodarcza będzie prowadzona przez jednego małżonka na bazie posiadanego dotychczas majątku obrotowego i trwałego.

Powyższa sytuacja obliguje małżonków do sporządzenia remanentu na dzień wyrejestrowania współmałżonki z ewidencji działalności gospodarczej, który jednak nie będzie traktowany jako remanent likwidacyjny, o którym mowa w art. 24 ust. 3 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ale wyłącznie w celu ustalenia, zgodnie z art. 24 ust. 3 cytowanej ustawy, faktycznych dochodów przypadających na każdego z małżonków, w okresie od początku roku podatkowego do dnia wyrejestrowania małżonki z ewidencji działalności gospodarczej tj. z uwzględnieniem różnic remanentowych.
W świetle przedstawionego stanu faktycznego pomimo obowiązku sporządzenia spisu z natury na dzień wyrejestrowania małżonki z ewidencji działalności gospodarczej, nie będzie na Państwu ciążył obowiązek zapłaty 10% zryczałtowanego podatku dochodowego od wartości wynikającej z tego spisu w sytuacji gdy całość towarów pozostanie w firmie męża w celu kontynuowania tej działalności gospodarczej.

Mając na względzie powyższe, stanowisko strony jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj