Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-II-2-423/7/05/KK
z 5 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-II-2-423/7/05/KK
Data
2005.04.05



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Opodatkowanie stron umowy leasingu


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
leasing operacyjny
rata leasingowa
rozwiązanie umowy


Pytanie podatnika
Czy w przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy leasingu operacyjnego i nabycia przedmiotu leasingu przez Leasingobiorcę w celu jego odsprzedaży osobie trzeciej poniesione podczas trwania umowy opłaty leasingowe stanowią koszt uzyskania przychodu Korzystającego?


Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10 stycznia 2005 r. (data wpływu 11.01.2005 r.) znak Ł-0219/DP/2005 o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie zaliczonych przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów opłat leasingowych w przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy leasingu, a następnie nabycia leasingowanego środka trwałego w celu jego sprzedaży w świetle ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Spółka zwróciła się z wnioskiem (pismo z dnia 10 stycznia 2005 r.) o dokonanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego przedstawiając następujący stan faktyczny:
W grudniu 2003 r. Spółka (jako Korzystający) podpisała z BZ W... S.A. (jako Finansującym) umowę leasingu, której przedmiotem były 2 samochody osobowe marki Ford Mondeo. Podstawowy okres trwania umowy strony określiły na 37 miesięcy, począwszy od dnia podpisania umowy, a suma opłat leasingowych przekraczała wartość początkową samochodów. Spółka zaliczała opłaty leasingowe do kosztów uzyskania przychodów. Strony przewidziały możliwość nabycia przedmiotu leasingu przez korzystającego po zakończeniu podstawowego okresu umowy.
W styczniu 2005 r. Spółka zamierza jednorazowo spłacić pozostałą część rat leasingowych dotyczących jednego z samochodów i skorzystać z opcji jego wykupu, w związku z planowaną sprzedażą tego samochodu.
Spółka zwróciła się z zapytaniem: Czy w przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy leasingu operacyjnego i nabycia przedmiotu leasingu przez Leasingobiorcę w celu jego odsprzedaży osobie trzeciej poniesione podczas trwania umowy opłaty leasingowe stanowią koszt uzyskania przychodu Korzystającego.
Wg stanowiska Spółki opłaty ponoszone przez Spółkę jako korzystającego stanowią koszt uzyskania przychodów bowiem umowa spełnia wymogi art 17b ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Przez umowę leasingu zgodnie z art. 17a pkt 1 w/w ustawy rozumie się umowę nazwaną w Kodeksie cywilnym, a także każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron, (finansujący) oddaje korzystającemu do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków, podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty. Skutki podatkowe leasingu ustawodawca uzależnia od określonych w umowie warunków.
Na podstawie art. 17b ustawy opłaty ustalone w umowie leasingu stanowią u korzystającego koszt uzyskania przychodów, jeżeli umowa spełnia następujące warunki:

  1. została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40 % normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz
  2. suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Jak wynika z treści art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 w/w ustawy.
W przypadku leasingu operacyjnego samochodu osobowego, wykorzystywanego w działalności gospodarczej, który nie jest środkiem trwałym korzystającego nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu i rozliczania na jej podstawie kosztów związanych z jego eksploatacją , co wynika z art. 16 ust 3b w/w ustawy.
Zatem do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć:

  • wszystkie opłaty leasingowe
  • wydatki eksploatacyjne w całości
  • składki ubezpieczeniowe (jeżeli na podstawie umowy korzystający je opłaca), z uwzględnieniem limitu wynikającego z treści art. 16 ust. 1 pkt 49 ustawy

Jednakże każdorazowo kwalifikując poniesiony wydatek do kosztów uzyskania przychodów należy ocenić, czy wydatek ten spełnia kryteria uznania go za koszt uzyskania przychodów.
Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego samochód osobowy był przedmiotem leasingu operacyjnego. Czynsz leasingowy, wydatki eksploatacyjne, składki ubezpieczeniowe z zastrzeżeniem art. 16 ust 1 pkt 49 ustawy, w leasingu operacyjnym są kosztem uzyskania przychodów pod warunkiem jednak, że przedmiot leasingu jest użytkowany w działalności gospodarczej, a poniesienie tego kosztu służy osiągnięciu przychodu.
Reasumując, jeżeli samochód osobowy wykorzystywany był w działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę opłaty leasingowe poniesione w trakcie umowy leasingu łącznie ze spłaconymi ratami na skutek wcześniejszego rozwiązania przez Strony umowy podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj