Interpretacja Urzędu Skarbowego w Malborku
PV-BP/443-19/O/05
z 22 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV-BP/443-19/O/05
Data
2005.02.22



Autor
Urząd Skarbowy w Malborku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
lokal użytkowy
przetarg
sprzedaż
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy w przypadku zwolnienia używanych lokali użytkowych z podatku VAT, zwolnienie ma również zastosowanie przy sprzedaży w drodze przetargu lokali użytkowych nie będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r.) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 20.01.2005r. /data stempla pocztowego/ uzupełnionego w dniu 04.02.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie ustalenia stawki podatku od towarów i usług w przypadku sprzedaży w drodze przetargu używanych lokali użytkowych nie będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze

stwierdzam, że :

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego .

U Z A S A D N I E N I E

W złożonym w tut. organie podatkowym piśmie z dnia 20.01.2005r. podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług i w ramach prowadzonej działalności dokonuje sprzedaży w drodze przetargu używanych lokali użytkowych nie będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

W związku z powyższym podatnik zwrócił się z zapytaniem: Czy w przypadku zwolnienia używanych lokali użytkowych z podatku VAT, zwolnienie ma również zastosowanie przy sprzedaży w drodze przetargu lokali użytkowych nie będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze ...

Podatnik stoi na stanowisku, iż sprzedaż używanych lokali użytkowych w drodze przetargu nie będących przedmiotem w/w umów, obciążona jest podatkiem VAT w wysokości 22% .

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego tutejszy organ podatkowy stwierdza co następuje :

Zgodnie z art. 2 pkt.6 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535 z 2004r./ przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Stawka właściwa podatku od towarów i usług w przypadku sprzedaży nieruchomości innych niż przeznaczonych na cele mieszkaniowe wynosi 22% dla całej transakcji.

Wyjątek od powyższej zasady stanowią uregulowania zawarte w art. 43 ust. 1 pkt. 2 ustawy o podatku od towarów i usług w myśl którego zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt.10 pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Przez towary używane, o których mowa w ust.1 pkt.2 rozumie się /art. 43 ust.2 ustawy/:

  1. budynki i budowle lub ich części – jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów minęło co najmniej 5 lat.
  2. pozostale towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Wobec powyższego zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt.2 ustawy o podatku od towarów i usług dostawa polegająca na sprzedaży używanych lokali użytkowych winna być zwolniona od podatku od towarów i usług, gdyż w przypadku nieruchomości warunkiem wystarczającym dla uznania ich za towar używany jest co do zasady upływ wymaganego okresu czasu / z zastrzeżeniem art. 43 ust.6 ustawy/.

Należy nadmienić, iż powyższe zwolnienie nie miałoby zastosowania w przypadku gdyby podatnik poniósł na rzecz tych nieruchomości wydatki na ich ulepszenie, które stanowiłyby co najmniej 30% wartości początkowej i miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków oraz użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonania czynności opodatkowanych – art. 43 ust. 6 w.w ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj