Interpretacja Izby Skarbowej w Rzeszowie
IS.II/2-443/57/05
z 4 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IS.II/2-443/57/05
Data
2005.05.04



Autor
Izba Skarbowa w Rzeszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne


Słowa kluczowe
dokumenty celne
dostawa wewnątrzwspólnotowa
eksport towarów


Pytanie podatnika
Czy Podatnik sprzedając swoje wyroby kontrahentowi ze Słowacji, posiadającemu NIP UE, przy czym towary te dostarczane są bezpośrednio na terytorium kraju trzeciego – spoza Unii Europejskiej, powinien niniejsze transakcje uznać jako eksport, czy też za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów?


Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, dokonując weryfikacji – w trybie art. 14 b § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2004 r. – informacji udzielonej Podatnikowi przez Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, pismem z dnia 14.01.2005 r. znak: PUS.II/443/4/2005, o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia:

Z treści złożonego pisma wynika, iż Spółka, będąc podatnikiem podatku od towarów i usług, zarejestrowanym jako podatnik VAT UE, sprzedaje wyroby kontrahentowi ze Słowacji, posiadającemu NIP UE, przy czym towary te dostarczane są bezpośrednio na terytorium kraju trzeciego – spoza Unii Europejskiej. Wywóz towarów z terytorium Polski został potwierdzony przez urząd celny, na dokumencie SAD 3, będącym w posiadaniu Jednostki. Dokument ten sporządziła Agencja Celna w imieniu Spółki, która występuje w nim jako eksporter. W związku z powyższym Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy opisaną transakcję należy uznać za eksport, czy też za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Zdaniem Jednostki jest to eksport towarów.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) – zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
  2. eksport towarów,
  3. import towarów,
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 2 pkt 8 powołanej ustawy, przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1 - 4, jeżeli wywóz dokonywany jest przez:

  1. dostawcę lub w jego imieniu, lub
  2. nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub w jego imieniu.

W eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a), stawka podatku VAT wynosi 0% (art. 41 ust. 4 ustawy). Natomiast zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy, przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 tej ustawy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2 - ust. 8 wymienionego art. 13 ustawy.

Odnosząc wymienione wyżej przepisy do analizowanej sprawy należy stwierdzić, iż w sytuacji, gdy towar zostanie wywieziony przez Jednostkę z Polski poza terytorium Wspólnoty (do Rosji) w ramach dostawy, w związku, z czym nastąpi przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, fakt wywozu potwierdzi urząd celny wyjścia, a Spółka będzie w posiadaniu odpowiedniego potwierdzającego ten wywóz dokumentu SAD, to transakcja taka będzie eksportem towarów. Fakt, iż nabywcą towaru jest kontrahent unijny, posługujący się numerem NIP UE nie ma w tym przypadku znaczenia - nie czyni tej dostawy wewnątrzwspólnotową. Istotnym jest natomiast, aby towar będący przedmiotem tej dostawy, został wywieziony wprost z kraju poza terytorium Wspólnoty.
Wyjaśnienia udzielono wg stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wystąpienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj