Interpretacja Izby Skarbowej w Opolu
PP-I-005/1112/TŁ/04
z 25 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-I-005/1112/TŁ/04
Data
2005.04.25



Autor
Izba Skarbowa w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
organ administracji publicznej
podatnik


Pytanie podatnika
Jakie obowiązki spoczywają na Staroście w związku z wprowadzeniem podatku VAT od opłat za użytkowanie wieczyste oraz, czy opłata ustalona zgodnie z art. 72 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami ( Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603) zawiera w sobie podatek od towarów i usług.?


Działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz.926 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zmienia treść udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowegoinformacji z 17 listopada 2004 r., nr PP-4431/47/JG/04 o zakresie stosowania prawa podatkowego, udzielonej w odpowiedzi na wniosek Starostwa Powiatowego.

Jednostka zwróciła się do Urzędu Skarbowego z pytaniem, jakie obowiązki spoczywają na Staroście w związku z wprowadzeniem podatku VAT od opłat za użytkowanie wieczyste oraz, czy opłata ustalona zgodnie z art. 72 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami ( Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603) zawiera w sobie podatek od towarów i usług. Zdaniem Strony, na Staroście nie ciążą obowiązki podatnika, bowiem czynności związane z naliczaniem i windykacja należności za nieruchomości udostępniane z zasobu nieruchomości Skarbu Państwa, wykonuje on zadania z zakresu administracji rządowej i ma do niego zastosowanie przepis art. 15 ust. 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Odnośnie zaś drugiego pytania, Jednostka stoi na stanowisku, że opłata ustalona zgodnie z art. 72 ustawy o gospodarce nieruchomościami jest cena brutto, stosownie do art. 3 ustawy z 5 lipca 2001 r. o cenach (Dz. U. Nr 97, poz. 1050 ze zm.).

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, stosownie do przepisu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, przy czym towarami są - zgodnie z art. 2 pkt 6 cyt. ustawy - rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Jednakże oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste nie mieści się w zakresie definicji dostawy towarów zawartej w art. 7 ust 1 ustawy o VAT, gdyż nie daje praw do rozporządzania gruntem jak właściciel, ani nie zostało wymienione wśród praw wskazanych w tym przepisie. Jednocześnie każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, uznane jest, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, za świadczenie usług. Wynika z tego, że skoro oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste jest świadczeniem na rzecz innego podmiotu i równocześnie nie jest dostawą towarów, to tym samym stanowi ono świadczenie usług.

Stosownie do art. 11 ust. 1 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami ( Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603) organem reprezentującym Skarb Państwa w sprawach gospodarowania nieruchomościami jest starosta, wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej, a organami reprezentującymi jednostki samorządu terytorialnego sa ich organy wykonawcze. Przepis art. 23 ust. 1 pkt 5 powyższej ustawy, stanowi, iż zasobem nieruchomości Skarbu Państwa gospodaruje, z zastrzeżeniem art. 43 ust. 2 i 4 oraz art. 60, starostowie, wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej, a w szczególności: wykonują czynności związane z naliczaniem należności za nieruchomości udostępniane z zasobu oraz prowadzą windykację tych należności. Z art. 27 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. wynika, że sprzedaż nieruchomości albo oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej wymaga zawarcia umowy w formie aktu notarialnego. Mając powyższe na uwadze, Starostwo Powiatowe przy wykonywaniu zadań publicznoprawnych dot. gospodarowania nieruchomościami będącymi własnością Skarbu Państwa jest wyłączone z kategorii podatników podatku od towarów i usług na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług. Natomiast przy realizacji czynności cywilnoprawnych dotyczących nieruchomości będących własnością Skarbu Państwa (np. sprzedaż nieruchomości, oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste), jest podatnikiem tego podatku, a realizowane przez Starostwo odpłatne dostawy towarów i odpłatne świadczenia usług, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług bądź są od tego podatku zwolnione w zależności od czynności będących przedmiotem umowy. Wynika z tego, że Starostwo Powiatowe oddając grunty w użytkowanie wieczyste na podstawie umowy cywilnoprawnej i pobierając z tego tytułu opłaty wykonuje usługę w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podlegające opodatkowaniu tym podatkiem.

Stosownie do treści art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podstawa opodatkowania jest obrót, czyli kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy, przy czym w przypadku oddania w użytkowanie wieczyste, będzie to zarówno pierwsza opłata, jak i późniejsze opłaty roczne. Zgodnie zaś z przepisem § 3a rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), obowiązek podatkowy powstaje z chwila upływu terminu płatności poszczególnych opłat pobieranych z tytułu oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych.

Powyższej informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące w tym okresie przepisy prawa podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj