Interpretacja Urzędu Skarbowego w Prudniku
PD-406/6/05
z 18 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-406/6/05
Data
2005.04.18


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Prudniku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
opodatkowanie
podatek dochodowy od osób fizycznych
pracownik
przychód
Służba Więzienna
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy podlega zwolnieniu z opodatkowania przychód stanowiący równoważnik pieniężny za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego otrzymywany przez emerytów i rencistów (byłych pracowników służby więziennej)?
Tożsamy z
126079, 120283


Zgodnie z art.14a par.1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r – Ordynacja podatkowa tekst jedn. Dz.U. z 2005r Nr 8 poz.60, z późn. zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art.14a par 3 i 4 w/w ustawy udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w par.1, następuje w drodze postanowienia zawierającego ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Dnia 17.03.2005r do tut. organu wpłynął wniosek Jednostki uzupełniony następnie pismem z dnia 18.03.2005r w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w kwestii zwolnienia z opodatkowania przychodów stanowiących wypłatę równoważnika pieniężnego za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego byłym pracownikom tj. emerytom i rencistom.

Wg stanowiska płatnika – .......... równoważnik pieniężny za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego wypłacany dla emerytów i rencistów jest zwolniony z opodatkowania na mocy art.21 ust.1 pkt.38 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jako potwierdzenie zajętego stanowiska załączono pisma: Ministerstwa Sprawiedliwości Centralny Zarząd Służby Więziennej w Warszawie ul. Rakowiecka 37A z dnia 23.09.1999r skierowane do Dyrektora Okręgowego SW w ..........., Zastępcy Dyrektora Generalnego Służby Więziennej z dnia 29.02.2000r skierowane do Dyrektora Okręgowego SW, Dyrektorów Aresztów Śledczych i Zakładów Karnych oraz Komendanta COS SW/ODK SW, oraz rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 czerwca 2003r w sprawie równoważnika pieniężnego przysługującego funkcjonariuszom Służby Więziennej za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego (Dz. U. z 2003r Nr 132 poz.1234).

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Prudniku ustosunkowując się do powyższego stwierdza :

Stosownie do treści art.9 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2000r Nr 14 poz.176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art.21,52,52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku .

Zgodnie z przepisem art.21 ust.1 pkt.38 w/w ustawy wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe lub ekwiwalenty pieniężne w zamian tych świadczeń otrzymywane przez emerytów i rencistów w związku z łączącym ich poprzednio z zakładami pracy stosunkiem służbowym stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy oraz od związków zawodowych – do wysokości nie przekraczającej w roku podatkowymkwoty 2280 zł.

W/g słownika języka polskiego pod redakcją Mieczysława Szymczaka (Wydawnictwo PWN, Warszawa 1978r) pod pojęciem słowa „ekwiwalent” należy rozumieć rzecz równą innej wartości, odpowiednik, równoważnik.

Zgodnie z przepisem art.88 ust.1 ustawy z dnia 26 kwietnia 1996r o Służbie Więziennej (Dz.U. z 2002r Nr 207 poz.1761) funkcjonariuszowi przysługuje równoważnik pieniężny za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego, którego wysokość oraz szczegółowy tryb przyznawania i wypłaty równoważnika z uwzględnieniem właściwości organów w tych sprawach, a także sposób zwrotu nienależnie pobranego równoważnika pieniężnego reguluje rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 czerwca 2003rw sprawie równoważnika pieniężnego przysługującego funkcjonariuszom Służby Więziennej za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego (Dz.U. z 2003r Nr 132, poz.1234). Z powołanych powyżej przepisów, zatem wynika, iż równoważnik pieniężny (ekwiwalent) przysługuje w zamian za świadczenie rzeczowe (remont zajmowanego lokalu mieszkalnego).

W związku z powyższym wypłacane w 2005r przez ............... świadczenia pieniężne stanowiące równoważnik pieniężny za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego emerytom i rencistom (byłym pracownikom) będą korzystały ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art.21 ust.1 pkt.38 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - do wysokości limitu 2280 zł, przy czym zaznacza się, iż limit ten dotyczy sumy wszystkich świadczeń rzeczowych lub ekwiwalentów za te świadczenia otrzymane przez emeryta lub rencistę w 2005 r. Nadwyżka powyżej tej kwoty zgodniez treścią art. 30 ust.1 pkt.4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10% .

Zatem stanowisko Jednostki zajęte w przedmiotowym wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Prudniku uznaje – za prawidłowe.

Jednocześnie tut. organ informuje, że powyższa interpretacja dotyczy stanufaktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Przy tym należy także podkreślić, że zgodnie z przepisem art.14b par.1 i 2 ustawy – Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji i trybie określonym w par.5 wskazanego powyżej przepisu.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj