Interpretacja Urzędu Celnego II w Łodzi
362000 RPA-0630-33/2004/PB
z 29 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
362000 RPA-0630-33/2004/PB
Data
2004.11.29



Autor
Urząd Celny II w Łodzi


Temat
Podatek akcyzowy --> Organizacja obrotu wyrobami akcyzowymi zharmonizowanymi --> Składy podatkowe --> Działalność w składzie podatkowym


Słowa kluczowe
skład podatkowy
towar
własność


Pytanie podatnika
Na podstawie art. 14 a Ordynacji podatkowej podmiot prosi o udzielenie pisemnej informacji w zakresie niżej opisanych problemów:podmiot jest składem podatkowym i prowadzi działalność produkcyjną w zakresie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych-środków zapobiegających zamarzaniu zawierających alkohol etylowy. Zamierzamy rozszerzyć działalność o świadczenie usług magazynowania wyrobów akcyzowych zharmonizowanych należących do innego podmiotu. W związku z tym prosimy o zajęcie stanowiska czy niżej opisane operacje mogą być przeprowadzane w naszym składzie podatkowym i jakie procedury są do tego niezbędne:1) Kontrahent zlecający usługę magazynowania w składzie podatkowym podmiotu nabywa wewnątrzwspólnotowo we własnym imieniu oleje o kodach paliwowych ( CN 27101941, 27101945 ) i niepaliwowych ( CN 27101993, 27101999 ) z dostawą do składu podatkowego podmiotu w procedurze zawieszenia akcyzy.2) Oleje przyjmowane są na skład, a następnie bez rozładunku odesłane do odbiorcy końcowego naszego kontrahenta.3) Klient końcowy nabywa oleje, zafakturowane przez naszego kontrahenta zlecającego magazynowanie, składając jednocześnie oświadczenie do naszego składu podatkowego, że kupuje je jako zwolnione od akcyzy ze względu na przeznaczenie, zgodnie z § 13 ust. 1 pkt 5 i 6 w procedurze zawieszenia akcyzy i otrzymuje dokument ADT wystawiony przez nasz skład.4) Podmiot w żadnym momencie nie jest właścicielem towaru, jednakże ponosi odpowiedzialność za przemieszczenie towaru w procedurze zawieszenia akcyzy.


Na podstawie art. 14a §1 i §3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa ( Dz. U. nr 137, poz. 929 ze zm. ) poniżej wskazuję przepisy, które mają zastosowanie w merytorycznym rozstrzygnięciu sprawy, a które dotyczą pytań postawionych w Państwa wniosku z dnia 15.10.2004 r.:

Na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym ( Dz. U. nr 29, poz. 257 ) pobór akcyzy od wyrobów akcyzowych zharmonizowanych jest zawieszony, jeżeli wyroby są produkowane, przetwarzane lub magazynowane w składzie podatkowym. Zgodnie z art. 31 ust. 2 tej ustawy oraz § 13 i § 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 1 marca 2004 r. w sprawie zezwoleń na prowadzenie składu podatkowego (...) ( Dz. U. nr 35, poz. 312 ) podmiot prowadzący działalność polegającą na magazynowaniu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych wyprodukowanych lub przetworzonych przez inny podmiot jest zobowiązanydo spełnienia dodatkowych warunków określonych dla podmiotu prowadzącego "produkcyjny" skład podatkowy. W tym przypadku winniście Państwo wystąpić z wnioskiem o wydanie zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego "magazynowego", spełniając wymogi określone w § 13 i § 14 wyżej wymienionego rozporządzenia.

Z powyższego wynika, że ustawodawca dopuszcza możliwość prowadzenia również przez podmiot, którego działalność nie polega na produkcji wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, składu podatkowego o charakterze magazynowym. Przepisy ustawy nie rozstrzygają kwestii własności wyrobów magazynowanych w "magazynowym" składzie podatkowym, nie wprowadzając warunku, iż podmiot prowadzący magazynowy skład podatkowy musi być właścicielem przechowywanych wyrobów. Tym samym należy przyjąć, iż podmiot prowadzący działalność polegającą na magazynowaniu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych nie jest zobligowany do ich nabycia, a więc jego działalność może polegać na przechowywaniu w składzie podatkowym cudzych wyrobów.

W powyższej sytuacji w przypadku wyprowadzenia wyrobów akcyzowych zharmonizowanych z magazynowego składu podatkowego z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, obowiązek wystawienia administracyjnego dokumentu towarzyszącego zgodnie z art. 36 ust. 2 ww. ustawy, ciąży na prowadzącym ten skład podatkowy, który jest wysyłającym, w rozumieniu § 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 kwietnia 2004 r. w sprawie dokumentacji związanej z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych zharmonizowanych ( Dz. U. nr 81, poz. 744 ). Po stronie prowadzącego "magazynowy" skład podatkowy powstanie z chwilą wyprowadzenia wyrobów ze składu podatkowego, obowiązek podatkowy z tytułu wyprowadzenia wyrobów akcyzowych zharmonizowanych ze składu podatkowego. Prowadzący "magazynowy" skład podatkowy będzie więc podatnikiem podatku akcyzowego obok właściciela tych wyrobów, którego obowiązek podatkowy powstanie w związku ze sprzedażą tych wyrobów. Obowiązek podatkowy prowadzącego "magazynowy" skład podatkowy wygaśnie w momencie otrzymania przez niego karty 3 administracyjnego dokumentu towarzyszącego z potwierdzonym odbiorem przez podmiot odbierający. Jeżeli sprzedaż nastąpi do podmiotu nie będącego składem podatkowym, a więc poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, obowiązek podatkowy prowadzącego "magazynowy" skład podatkowy z tytułu wyprowadzenia wyrobów akcyzowych zharmonizowanych ze składu podatkowego, nastąpi wówczas, gdy akcyza zostanie zapłacona przez właściciela wyrobów, który dokonał sprzedaży.

Zgodnie z art. 43 ww. ustawy, prowadzący "magazynowy" skład podatkowy jest obowiązany do złożenia zabezpieczenia akcyzowego w kwocie pokrywającej zobowiązanie podatkowe, jednakże zgodnie z ust. 4 naczelnik urzędu celnego może wyrazić zgodę, aby zabezpieczenie akcyzowe zostało złożone przez osobę trzecią zamiast podmiotu, od którego jest wymagane złożenie zabezpieczenia akcyzowego. W takiej sytuacji zabezpieczenie może złożyć za zgodą naczelnika urzędu celnego właściciel wyrobów bądż też ich odbiorca.

Biorąc pod uwagę dopuszczenie możliwości magazynowania wyrobów akcyzowych zharmonizowanych będących własnością innego podmiotu przez podmiot prowadzący "magazynowy" skład podatkowy, konsekwentnie nalęży przyjąć, iż ma on możliwość przemieszczania cudzych wyrobów w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, również do podmiotów nabywających wyroby akcyzowe zwolnione ze względu na przeznaczenie. W tej sytuacji również na wysyłającym jak i na właścicielu wysyłanych wyrobów ciąży obowiązek podatkowy. Procedura zawieszenia poboru akcyzy zakończy się w momencie otrzymania przez skład podatkowy wysyłający karty 3 administracyjnego dokumentu towarzyszącego z potwierdzonym odbiorem przez podmiot odbierający.

Na podmiot ten przejdzie obowiązek w podatku akcyzowym, który jednak będzie z niego zwolniony po spełnieniu warunków określonych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego ( Dz. U. nr 97, poz. 966 ze zm. ).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj