Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu
PDFI/415-10/05
z 31 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDFI/415-10/05
Data
2005.03.31



Autor
Urząd Skarbowy w Oświęcimiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych --> Stawki ryczałtu


Słowa kluczowe
najem
stawki podatku
środek transportowy


Pytanie podatnika
Czy czynsz z wynajmu ciągnika siodłowego, będącego składnikiem majątku spółki, stanowi dochód wspólników spółki?
Czy limit przychodów w wysokości 4.000 euro przysługuje dla każdego wspólnika spółki osobno?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) - po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 16 lutego 2005 r. (wpływ 25.02.05 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

We wniosku z dnia 16.02.2005 r. przedstawił Pan następujący stan faktyczny:
Prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą w spółce cywilnej, opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
W ramach działalności spółki został wynajęty ruchomy składnik majątku spółki, tj. ciągnik siodłowy. Z wynajmu tego ciągnika spółka otrzymuje czynsz dzierżawny w łącznej kwocie 4.000,00 zł miesięcznie.

Wobec powyższego pyta Pan:
- Czy limit przychodów w wysokości 4.000 euro, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy o ryczałcie, należy liczyć dla każdego wspólnika spółki odrębnie?

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - dalej updof - przychodem z działalności gospodarczej są przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.
Stosownie do treści art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) - dalej uzpd - ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a, do kwoty stanowiącej równowartość 4.000 euro; od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt wynosi 20% przychodów. W art. 6 ust. 1a uzpd mowa jest o przychodach uzyskanych z tytułu umów najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Istota najmu uregulowana jest przepisami ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) - dalej Kc. Zgodnie z art. 659-693 Kc najem jest umową wzajemną, przez którą wynajmujący zobowiązuje się oddać rzecz najemcy do użytkowania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umowny czynsz. Czynsz stanowi po stronie wynajmującego przychód. W przypadku, gdy najem stanowi przedmiot działalności gospodarczej, wówczas czynsz z najmu stanowi przychód z działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 i art. 14 ust. 2 pkt 11 updof).

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że Spółka, której jest Pan wspólnikiem, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wynajmuje ruchomy składnik majątku spółki.

Przepisy art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a uzpd nie mają zastosowania w sytuacji, gdy przychód z tytułu najmu, dzierżawy jest uzyskiwany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług przychód uzyskany z tytułu wynajmu ciągnika siodłowego zaliczony będzie do działu 71 grupy 2 - usługi wynajmu pozostałych środków transportu. Stosownie do przepisu art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. g uzpd przychody z tego tytułu podlegają opodatkowaniu ryczałtem wg stawki 17%.

Podsumowując powyższe stwierdzić należy, iż przychód uzyskany z tytułu wynajmu ciągnika siodłowego, stanowiącego składnik majątku spółki, będzie zaliczony do przychodów z działalności gospodarczej, a nie z tytułu najmu. W związku z powyższym do przychodów tych nie będzie miał zastosowania przepis art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a uzpd. Uzyskany przychód będzie podlegał opodatkowaniu ryczałtem wg stawki 17%.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

W sprawie będącej przedmiotem zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

POUCZENIE:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia (art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 u.O.p.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj