Interpretacja Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej
PP/443-22/05
z 2 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-22/05
Data
2005.05.02



Autor
Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków


Słowa kluczowe
cena nabycia
marża
opłata skarbowa


Pytanie podatnika
Czy ustalając kwotę nabycia towaru używanego zakupionego od osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej należy doliczyć zapłaconą opłatę skarbową aby prawidłowo ustalić marżę podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 120 ustawy o podatku od towarów i usług?


Czy ustalając kwotę nabycia towaru używanego zakupionego od osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej należy doliczyć zapłaconą opłatę skarbową aby prawidłowo ustalić marżę podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 120 ustawy o podatku od towarów i usług?
Wątpliwości podatnika powstały, z uwagi na brak definicji ceny nabycia w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług. W ocenie podatnika opłata skarbowa jest nieodzownym kosztem związanym bezpośrednio z zakupem dokonanym na podstawie umowy kupna-sprzedaży. Opłata skarbowa powinna powiększyć cenę nabycia, na którą składałaby się cena wyrażona w umowie plus zapłacona kwota opłaty skarbowej.
Podatnik w uzupełnieniu pisma, które wpłynęło do tutejszego organu dnia 01 kwietnia 2005r. przedłożył prawidłowy - wg strony - sposób ustalenia ceny nabycia samochodu, podając następujący przykład:
zakup samochodu od osoby fizycznej na podstawie umowy kupna-sprzedaży za cenę 10.000zł,
opłata skarbowa 2% wynosi 200zł,
wartość nabycia samochodu (10.000zł + 200zł) wynosi 10.200zł,
wartość sprzedaży samochodu, na fakturę VAT marża, zgodnie z art. 120 ustawy o podatku od towarów i usług wynosi 11.000zł,
marża brutto jako różnica ceny nabycia i ceny sprzedaży (11.000zł - 10.200zł) wynosi 800zł.
Według podatnika obliczona w podany sposób marża jest prawidłowa przy czym kwota nabycia jest sumą ceny zakupu i naliczonej opłaty skarbowej.
Stosownie do art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 09 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. Nr 86, poz.959 ze zm.), płatnikami podatku od czynności cywilnoprawnych od umów sprzedaży są między innymi nabywcy rzeczy, jeżeli kupują te rzeczy do przerobu lub sprzedaży (dotyczy to również handlu samochodami używanymi). Podmioty te prowadzą działalność gospodarczą w zakresie skupu rzeczy (w tym pojazdów) z przeznaczeniem do dalszej sprzedaży, oraz dokonują ich sprzedaży.
W takim przypadku należy wymienić i odróżnić dwie czynności cywilnoprawne.
Najpierw mamy do czynienia z umową sprzedaży, gdy nabywca rzeczy przeznaczonej do dalszej sprzedaży z chwilą jej zawarcia (nabycia pojazdu) jest płatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych. Od tej czynności powinien obliczyć, pobrać i odprowadzić na rachunek właściwego urzędu skarbowego podatek od czynności cywilnoprawnej oraz złożyć deklarację o należnościach wpłaconych przez płatnika (PCC-2) w terminie określonym w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 5 grudnia 2000r. w sprawie szczegółowych zasad poboru podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U.Nr 108, poz.1153).
Powyższe przepisy nakładają na płatników określone obowiązki. Płatnicy obowiązani są uzależnić dokonanie czynności cywilnoprawnej lub wypłacenie należności od uprzedniego zapłacenia podatku (art. 10 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).
Artykuł 59 § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa stanowi, że zobowiązanie podatkowe wygasa w całości lub w części wskutek pobrania podatku przez płatnika. W myśl art. 60 § 1 pkt 1 tej ustawy za termin dokonania zapłaty podatku uważa się dzień pobrania podatku przez płatnika, a nie odprowadzenia podatku na rachunek bankowy właściwego urzędu skarbowego. Umieszczenie na umowie adnotacji płatnika o pobraniu podatku od czynności cywilnoprawnych jest dowodem jego zapłaty. Jeżeli czynność cywilnoprawna nie podlega temu podatkowi lub jest z niego zwolniona, płatnicy mają obowiązek zamieszczania adnotacji o nie pobraniu podatku wraz ze wskazaniem podstawy prawnej.

W drugiej czynności cywilnoprawnej mamy do czynienia z umową sprzedaży, gdy nabywca rzeczy do dalszej sprzedaży jest już stroną sprzedającą rzecz (pojazd). Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), sprzedaż towarów na terytorium kraju podlega opodatkowaniu podatkiem VAT (z wyjątkiem zwolnień określonych w ustawie). W konsekwencji sprzedaż rzeczy (pojazdu) przez płatnika podatku od czynności cywilnoprawnych na gruncie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlega temu podatkowi. Na podstawie art. 2 pkt. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlegają temu podatkowi czynności cywilnoprawne (w tym umowy sprzedaży pojazdów), jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności opodatkowana jest podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona od tego podatku.
W związku z powyższym, dokonując jako płatnik podatku od czynności cywilnoprawnych zakupu samochodu od osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej, obowiązany jest Pan obliczyć, pobrać i odprowadzić na rachunek tutejszego Urzędu Skarbowego należny od dokonanej czynności podatek wg stawki 2% oraz prowadzić rejestr podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności gospodarczej lub importowanych w celu odsprzedaży, podstawa opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.
Podatek od dokonanej czynności cywilnoprawnej jest elementem kwoty nabycia towaru (pojazdu) od osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej i nie ma wpływu na kwotę obliczonej marży.Zatem, stanowisko podatnika przedstawione we wniosku o udzielenie interpretacji z dnia 05.03.2005r. i przykładowy sposób ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług (marży) nie są prawidłowe.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Wiąże ona natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj