Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005-1022/04
z 7 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005-1022/04
Data
2005.03.07



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych


Słowa kluczowe
spłata pożyczki
zwolnienie


Pytanie podatnika
Czy zwolnienie poręczycieli od obowiązku wykonania zobowiązania w postaci spłaty pożyczki stanowi dla nich przychód opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


Stan faktyczny:

Pracodawca udzielił pracownikowi pożyczki z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Pracownik spłacił tylko jej część. Pracodawca spłaty zadłużenia zaczął dochodzić od dwóch pracowników, będących poręczycielami przedmiotowej pożyczki. Po uzyskaniu częściowej spłaty pracodawca zwolnił obu poręczycieli od obowiązku wykonania zobowiązania, za które odpowiadali jak współdłużnicy solidarni. Pożyczkobiorca, pomimo istniejącego zobowiązania, nie spłacił pozostałej kwoty pożyczki.

Stan prawny:

Zgodnie z treścią art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm.) za przychody ze stosunku pracy (...) uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze (...)

W myśl art. 720 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

Otrzymanie pożyczki przez podatnika pozostaje neutralne podatkowo. Kwota przenoszona na podatnika w wykonaniu umowy pożyczki nie stanowi dla niego przysporzenia majątkowego, gdyż podlega zwrotowi. Nie można więc pożyczki uznać za przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przypadku jednak umorzenia pożyczki następuje zwolnienie dłużnika z całości lub części długu. W takiej sytuacji oznacza to, że pożyczkobiorca otrzymuje świadczenie nieodpłatne lub częściowo odpłatne. Wartość tego świadczenia stanowi przychód ale wyłącznie dla pożyczkobiorcy.

Umorzona pożyczka z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych jest więc przychodem ze stosunku pracy jedynie dla osoby u której nastąpiło przysporzenie majątku z tego tytułu.

Na podstawie art. 876 § 1 Kodeksu cywilnego przez umowę poręczenia poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik zobowiązania nie wykonał. Na mocy tej umowy poręczyciel odpowiada za zobowiązanie jak współdłużnik solidarny (art. 881 Kodeksu cywilnego). Wierzyciel może jednak zwolnić poręczyciela lub poręczycieli z zobowiązania, tak jak to miało miejsce w przedstawionym stanie faktycznym. Zatem, z chwilą zwolnienia współdłużników solidarnych (poręczycieli) z konieczności uregulowania poręczonego długu, obowiązek poręczycieli ostatecznie przestał istnieć, a pożyczka stała się wymagalna wyłącznie od dłużnika (pożyczkobiorcy).

Mając powyższe na uwadze w związku z faktem, iż w takim przypadku u poręczycieli nie nastąpiło jakiekolwiek przysporzenie majątkowe - zwolnienie ich z obowiązku spłaty pozostałej kwoty pożyczki nie spowoduje powstania u poręczycieli przychodu ze stosunku pracy podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj