Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-193/13-2/MS
z 9 maja 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-193/13-2/MS
Data
2013.05.09



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
aport
podatek dochodowy od osób fizycznych
wspólnik


Istota interpretacji
Zakres skutków podatkowych wniesienia przedsiębiorstwa do spółki cywilnej.



Wniosek ORD-IN 301 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 04.02.2013 r. (data wpływu 11.02.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia przedsiębiorstwa do spółki cywilnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11.02.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia przedsiębiorstwa do spółki cywilnej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Od 01.04.1997 roku Wnioskodawczyni razem z mężem Mirosławem G. prowadziła działalność gospodarczą jako spółka małżeńska na jednym wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Firma zarejestrowana była pod nazwę P.P.H.U. S. i zajmowała się sprzedażą i serwisowaniem maszyn i urządzeń ogrodniczych. Przedsiębiorstwo było zarejestrowane na Wnioskodawczyni numerze NIP i jej REGON i to Wnioskodawczyni była płatnikiem podatku VAT. Z podatku dochodowego Wnioskodawczyni i jej mąż rozliczali się oddzielnie każdy na swoim NIP (w stosunku po 50%).

W grudniu 2004 roku zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej wydano Wnioskodawczyni i jej mężowi oddzielne wpisy do ewidencji działalności gospodarczej. Firma nadal pozostawała na NIP i REGON Wnioskodawczyni, a z podatków Wnioskodawczyni i jej mąż rozliczali się jak dotychczas.

W listopadzie 2011 roku na skutek aktualizacji wydano Wnioskodawczyni i jej mężowi nowe wpisy do ewidencji działalności gospodarczej oraz nadano mężowi Wnioskodawczyni numer REGON. W związku z zaistniałą sytuacją Wnioskodawczyni wraz z mężem postanowili zawrzeć spółkę cywilną.

W dniu 15.12.2012 roku Wnioskodawczyni wraz z mężem sporządzili umowę zawarcia spółki cywilnej i podpisali ją. Jeszcze w miesiącu grudniu Wnioskodawczyni wraz mężem dokonali wszelkich zgłoszeń (w Urzędzie Skarbowym w celu uzyskania numeru NIP, w Urzędzie Statystycznym, ZUS i Urzędzie Miasta). Wnioskodawczyni i jej mąż niezwłocznie otrzymali numery NIP i REGON. Jednocześnie w Urzędzie Skarbowym na druku PCC-3 Wnioskodawczyni i jej mąż zgłosili zawarcie umowy i opłacili podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 0,5% od zadeklarowanego wkładu.

Na koniec grudnia tj. na dzień 31.12.2012 roku został sporządzony remanent towarów znajdujących się w sklepie. Po zakończeniu remanentu Wnioskodawczyni i jej mąż jako dotychczasowi właściciele firmy i obecni wspólnicy spółki cywilnej (spółka rozpoczęła swoją działalność w dniu 31.12.2012 roku) podjęli uchwałę na mocy której przekazali aportem cały majątek dotychczasowego przedsiębiorstwa.

Jednocześnie Wnioskodawczyni nadmienia, że działalność powstałej spółki będzie kontynuacją działalności P.P.H.U. S. G., nie zmienia się również nazwa firmy tylko zostanie dodany człon spółka cywilna (w pełnym brzmieniu: P.P.H.U. S.G. spółka cywilna), siedziba i adres punktu sprzedaży również pozostają bez zmian.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy od aportu przekazanego uchwałą wspólników należy odprowadzić podatek dochodowy... Czy na mocy obowiązujących przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych istniejące przedsiębiorstwo (zapasy towarów oraz wyposażenie sklepu i serwisu) można przekazać w formie aportu spółce cywilnej, której wspólnikami są współwłaściciele dotychczasowego przedsiębiorstwa, czyli małżonkowie posiadający współwłasność majątkową...
  2. Czy od aportu przekazanego na mocy uchwały wspólników należy naliczać i odprowadzać podatek od czynności cywilnoprawnych...

Odpowiedź na pytanie Nr 1 w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych odnośnie skutków podatkowych wniesienia przedsiębiorstwa do spółki cywilnej stanowi przedmiot niniejszej interpretacji. Odnośnie pytania Nr 1 w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w kontekście możliwości przekazania przedsiębiorstwa spółce cywilnej oraz pytania Nr 2 dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych wydane zostały odrębne rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawczyni, na mocy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 21 ust 1 pkt 50b wolne od podatku dochodowego są przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną. Wniesienie aportem przedsiębiorstwa do powstałej spółki cywilnej nie powoduje zmian majątkowych, gdyż przekazujący przedsiębiorstwo są jedynymi wspólnikami nowej spółki będącej następcą dotychczasowego przedsiębiorstwa, a działalność ich jest nadal taka sama.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej opisanego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 860 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16 poz. 93 ze zm.), przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Wkład wspólnika może polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw albo na świadczeniu usług, przy czym domniemywa się, że wkłady wspólników mają jednakową wartość (art. 861 § 1 i 2 Kodeksu cywilnego).

Wniesiony wkład może być pieniężny lub niepieniężny. Z chwilą przeniesienia własności rzeczy na wspólników staje się ona majątkiem wspólnym wszystkich wspólników. Stosownie do treści art. 862 kodeksu cywilnego, jeżeli wspólnik zobowiązał się wnieść do spółki własność rzeczy, do wykonania tego zobowiązania, jak również do odpowiedzialności z tytułu rękojmi oraz do niebezpieczeństwa utraty lub uszkodzenia rzeczy stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawczyni i Jej małżonek wnieśli aportem przedsiębiorstwo, którego są właścicielami na zasadzie własności małżeńskiej, do majątku spółki cywilnej, w której są jedynymi wspólnikami.

Zgodnie z art. 5a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa o przedsiębiorstwie - oznacza to przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

W myśl art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Katalog składników przedsiębiorstwa, ujęty w ww. art. 551 Kodeksu cywilnego, nie ma charakteru zamkniętego. Stosownie natomiast do art. 552 Kodeksu cywilnego, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Należy wskazać, że w przypadku aportu wnoszonego do spółki osobowej, jego wniesienie nie powoduje przyrostu majątkowego po stronie wnoszącej go osoby. W zamian za wniesiony aport osoba fizyczna otrzymuje bowiem jedynie uprawnienia do udziału w zyskach i stratach spółki oraz prawa związane z prowadzeniem spółki i wpływaniem na jej działalność. One zaś, mimo że istotnie posiadają wartość materialną, nie stanowią ceny nabycia, bowiem wspólnik nabywa całokształt praw i obowiązków związanych z uczestnictwem w przedsięwzięciu gospodarczym sfinalizowanym w ramach spółki.

Aby zaś mówić o sytuacji "odpłatnego zbycia", w zamian za świadczenie polegające na wniesieniu aportu, osoba go wnosząca winna otrzymać ekwiwalent świadczenia w postaci zapłaty ceny nabycia. Taka sytuacja miałaby miejsce w razie sprzedaży przedmiotu aportu. W związku z tym, wniesienie aportu do spółki osobowej nie rodzi z tego tytułu obowiązku podatkowego, jest to czynność prawna neutralna podatkowo.

Należy przy tym wskazać, że od dnia 1 stycznia 2011 r. ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera przepis art. 21 ust. 1 pkt 50b, którym ustawodawca doprecyzował obowiązujące przepisy, poprzez jednoznaczne wskazanie neutralności podatkowej czynności wniesienia aportu do spółek niemających osobowości prawnej.

Stosownie bowiem do tego przepisu wolne od podatku dochodowego są przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki.

Przy czym, w myśl art. 5a pkt 26 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną - oznacza to spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.

Reasumując, wniesienie jako wkładu przedsiębiorstwa, którego właścicielami na zasadzie wspólności majątkowej małżeńskiej są Wnioskodawczyni i Jej mąż, do majątku spółki cywilnej, w której są jedynymi wspólnikami - jest czynnością prawną neutralną podatkowo – na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tutejszy organ wskazuje ponadto, że zgodnie z treścią art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Zatem interpretacje indywidualne prawa podatkowego wydawane są wyłącznie na pisemny wniosek zainteresowanego i tylko w jego indywidualnej sprawie. Zainteresowanym jest każdy, kto złoży wniosek w sprawie indywidualnej, która jego dotyczy. W związku z tym zaznacza się, że interpretacja odnosi się tylko i wyłącznie do Wnioskodawczyni i nie wywołuje skutków prawnych dla Jej małżonka.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj