Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach
IIUSPP/443/16/6b/442/2005
z 22 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IIUSPP/443/16/6b/442/2005
Data
2005.03.22



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
opodatkowanie
refakturowanie
usługi pocztowe
zużycie towarów


Pytanie podatnika
Czy zużycie przez pracowników w trakcie narad i szkoleń artykułów spożywczych podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Czy zasadnym jest obciążanie kosztami przesyłek pocztowych odbiorców wydawnictw, na zasadzie refakturowania usług pocztowych, przy zastosowaniu stawki podatku VAT w wysokości 22%?


Jednostka, w celu realizacji zadań związanych z prowadzoną działalnością, prowadzi dla własnych pracowników narady i szkolenia, w trakcie których podaje uczestnikom do konsumpcji artykuły spożywcze, takie jak woda mineralna, kawa, herbata, ciastka, słodycze.

Zdaniem Jednostki, zużycie przez pracowników w trakcie narad i szkoleń artykułów spożywczych związane jest ściśle z prowadzoną działalnością, a więc nie jest to zużycie na cele osobiste pracowników i nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Jednocześnie Jednostka podaje, iż nie przysługuje jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności.

Ponadto Jednostka dokonuje odpłatnej dostawy wydawnictw z zakresu statystyki, które wysyłane są odbiorcom za pośrednictwem Podmiotu "Y". Kosztami przesyłek pocztowych Jednostka obciążana jest przez Podmiot "Y" fakturą VAT. Koszty te Jednostka przenosi na odbiorców wydawnictw na zasadzie refakturowania usług pocztowych, stosując stawkę podatku VAT w wysokości 22%.

Zdaniem Jednostki, do omawianego refakturowania, nie ma zastosowanie zwolnienie od podatku, określone w art. 43 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez dostawę towarów, opodatkowaną podatkiem od towarów i usług rozumie się również przekazanie lub zużycie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne, niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, a w szczególności, m.in. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części. Przepis ten należy rozpatrywać z punktu widzenia powszechności podatku od towarów i usług, który swym zasięgiem obejmuje w zasadzie wszelkie formy ostatecznej konsumpcji towaru lub usługi.

Pracownik przedsiębiorstwa, otrzymujący darmowe świadczenia w postaci towarów lub usług, jako ich ostateczny konsument, nie jest obciążony podatkiem od towarów i usług, co uzasadnia objęcie podatkiem podmiotu będącego ich poprzednikiem w obrocie, tj. pracodawcę. Z zakresu opodatkowania podatkiem od towarów i usług należy natomiast wyłączyć takie przekazania towarów zatrudnionym pracownikom, które realizowane są przez pracodawcę w wykonaniu obowiązków nałożonych odrębnymi przepisami.

Zatem w ocenie tut. organu, wydanie pracownikom ww. artykułów spożywczych do spożycia w trakcie narad i szkoleń, należy uznać za zużycie towarów na cele osobiste pracowników - podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Opodatkowanie ww. czynności rodzi skutek w postaci prawa Jednostki do obniżenia kwoty podatku należnego z tytułu dokonania omawianych czynności o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów związanych z tymi czynnościami.

Zgodnie z art. 43 pkt 1 ustawy VAT, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W pozycji 2 tego załącznika zostały wymienione usługi świadczone przez pocztę państwową, sklasyfikowane do grupowania PKWiU 64.11. Oznacza to, że omawiane zwolnienie ma charakter przedmiotowo-podmiotowy i ma zastosowanie wyłącznie do usług pocztowych świadczonych przez pocztę państwową i nie dotyczy innych podmiotów.

Jednocześnie zaznacza się, że zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy VAT, podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. W związku z powyższym, kwota należna obejmuje wszystkie elementy kosztów związanych z dostawą przez podatnika towarów i inne elementy kształtujące w efekcie kwotę, którą sprzedawca żąda od nabywcy.

W rozpatrywanym przypadku, koszty przesyłki towaru zwiększają kwotę należną od nabywcy z tytułu dostawy towaru, co oznacza, że podstawa opodatkowania przy dostawie tego towaru powinna obejmować również kwotę stanowiącą zwrot kosztów przesyłki. Odrębne fakturowanie odbiorców towarów za usługi pocztowe, w ocenie tut. organu jest nieuzasadnione.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj