Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
IB-415/27/2005
z 28 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IB-415/27/2005
Data
2005.04.28



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z innych źródeł


Słowa kluczowe
instytucja
odszkodowania
organizacje międzynarodowe


Pytanie podatnika
Czy wypłacone odszkodowanie przyznane w ramach Niemieckiego programu Odszkodowawczego za pracę przymusową przez Międzynarodową Organizację do spraw Migracji /OPM/ w Genewie, podlega podatkowi dochodowemu od osób fizycznych i podatkowi od spadków i darowizn?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), podziela stanowisko przedstawione przez Panią w piśmie z dnia15.03.2005 r.

Wnioskiem z dnia 15.03.2005 r. wystąpiła Pani o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w miesiącu maju 2004 r. otrzymała Pani decyzje Komisji do Spraw Roszczeń Majątkowych przy Międzynarodowej Organizacji d/s Migracji /IOM/ w Genewie - przyznającą odszkodowanie za szkody wyrządzone w czasie okupacji niemieckiej polegające na wysiedleniu w 1939 r. z majątku ziemskiego i ustanowieniu zarządu niemieckiego nad tym majątkiem do końca II wojny światowej.

Przyznane Pani odszkodowanie wypłacone jest w ramach Niemieckiego Programu Odszkodowawczego z środków Fundacji " Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość" utworzonej na mocy uchwalonej przez Bundestag ustawy z dnia 2 sierpnia 2000 r. (Federalny Dziennik Ustaw: BGBI, 2000 I 1263 ze zm.) - zwanej dalej ustawą.
Celem Fundacji jest oddanie do dyspozycji za pośrednictwem organizacji partnerskich środków finansowych na przyznanie świadczeń dla byłych robotników przymusowych i osób dotkniętych innymi krzywdami z czasów narodowego socjalizmu.

Zgodnie z ustawą do rozpatrywania wniosków o przyznanie świadczenia oraz wypłat odszkodowania uprawnionych jest siedem międzynarodowych organizacji partnerskich Fundacji Federalnej.
Organizacją partnerską odpowiedzialną za rozpatrzenie roszczeń dotyczących strat majątkowych doświadczonych w okresie reżimu narodowosocjalistycznego - jest Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji /IOM/ z siedzibą w Genewie.
Uprawnionymi do uzyskania świadczenia są osoby bezpośrednio poszkodowane. W przypadku ich śmierci przed możliwością złożenia wniosku o wypłatę świadczenia, zgodnie z § 13 ust. 1 w zw. z § 13 ust. 3 ustawy - uprawnione są w częściach równych żyjące dzieci uprawnionego i jego małżonek.

Jak wynika z wniosku odszkodowanie przyznane zostało w równych częściach Pani oraz dzieciom Pani zmarłego męża - osoby pokrzywdzonej.

Zgodnie z przepisem art. 922 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) do spadku nie należą prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami.

Zatem otrzymane przez Panią świadczenie nie należy do spadku po zmarłym mężu i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, ponieważ świadczenie wypłacone na podstawie ustawy tworzącej Fundacje " Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość" przysługują tylko szczególnym następcom prawnym określonym w § 13 tej ustawy.

Otrzymane świadczenie, stanowić będzie dla osoby uprawnionej - przychód z innych źródeł określony w art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
Jednakże, na podstawie art. 1 ustawy z dnia 21 września 2000 r. o zwolnieniu świadczeń z tytułu prześladowań przez nazistowskie Niemcy z podatków i opłat oraz o niezaliczaniu ich do dochodów (Dz. U. Nr 93, poz. 1028) - świadczenia wypłacone ofiarom i ich spadkobiercom z tytułu prześladowań przez nazistowskie Niemcy w okresie II wojny światowej, w tym związane z pracą niewolniczą i przymusową, są wolne od podatków i opłat.

W tym stanie sprawy otrzymane przez Panią świadczenie wolne jest od opodatkowania podatkiem dochodowym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj