Interpretacja Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej
PDFII.415/2/05
z 15 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDFII.415/2/05
Data
2005.02.15



Autor
Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
przeniesienie służbowe
świadczenia na rzecz pracowników


Pytanie podatnika
Funkcjonariusz celny przeniesiony służbowo z innej izby celnej, który otrzymywał w ubiegłym roku świadczenie na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 18 maja 2004 r.w sprawie świadczeń związanych z przeniesieniem funkcjonariusza celnego do pełnienia służby w innej miejscowości (Dz.U. Nr 120 poz. 1254) , posiada prawo do tych świadczeń również w 2005 r. Czy z nowym rokiem podatkowym wypłacane funkcjonariuszowi świadczenia będą zwolnione z opodatkowania do wysokości 200% wynagrodzenia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czy należy zachować ciągłość i potrącać podatek od wypłaconej ponad limit kwoty świadczeń.


Podstawą prawną do przyznania świadczeń związanych z przeniesieniem służbowym funkcjonariuszy celnych jest rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 18 maja 2004 r w sprawie świadczeń związanych z przeniesieniem funkcjonariusza celnego do pełnienia służby w innej miejscowości (Dz.U. z 2004 r Nr 120 poz. 1254), natomiast podstawą prawną do zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj Dz.U. Nr 14 z 2000 r. Nr 176 z późn. zm.)
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz.U. z 2000 r. Nr. 14 poz. 176 z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są: kwoty otrzymane przez pracowników z tytułu zwrotu kosztów przeniesienia służbowego oraz zasiłków na zagospodarowanie i osiedlenie w związku z przeniesieniem służbowym, do wysokości 200% wynagrodzenia należnego za miesiąc, w którym nastąpiło przeniesienie.
Jak wynika z wyżej cytowanego przepisu, warunkiem koniecznym do skorzystania ze zwolnienia podatkowego, jest spełnienie dwóch przesłanek: osoba przenoszona służbowo musi być pracownikiem oraz musi zaistnieć samo przeniesienie służbowe.
Bez wątpienia jest fakt, że funkcjonariusz celny jest zatrudniony w ramach stosunku służbowego i został przeniesiony służbowo. Przeniesienie służbowe związane jest ze zmianą miejsca pracy na polecenie pracodawcy. Jest to czynność jednorazowa i związana z ściśle określonym zdarzeniem. A zatem wypłacane funkcjonariuszowi celnemu kwoty związane z przeniesieniem służbowym np. zwrot kosztów przejazdu, zwrot kosztów przewozu urządzenia domowego itd. podlegają zwolnieniu w ramach limitu w wysokości 200% wynagrodzenia należnego za miesiąc w którym nastąpiło przeniesienie. Limit ten należy odnieść do wypłaty omawianych świadczeń, związanych z konkretnym przeniesieniem służbowym oraz przesiedleniem. Wszelkie wypłaty świadczeń określone w cytowanym art. 21 ust. 1 pkt 14 w/w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych związanych z przeniesienie służbowym funkcjonariusza celnego do pełnienia służby w innej miejscowości ponad limit podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym. W przedmiotowej sprawie nie ma znaczenia czy wypłata tych świadczeń ma charakter jednorazowy, czy w dowolnych odstępach czasu.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Interpretacja ta, nie jest wiążąca dla podatników, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj