Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PD-1/005/2-304/04/WK
z 9 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-1/005/2-304/04/WK
Data
2004.09.09



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
faktura VAT
koszty uzyskania przychodów
podatek naliczony
prywatyzacja


Pytanie podatnika
1) Kiedy kwota naliczonego i nieodliczonego podatku VAT, który nie dotyczy środka trwałego stanowi koszt uzyskania przychodów ?2) Czy wydatki poniesione na wykonanie analizy stanu prawno - finansowego przedsiębiorstwa, analizy porównawczej kosztów remontów produkcyjnego majątku trwałego a także wydatków związanych z przyjmowaniem przedstawicieli inwestora i przedstawicieli prywatyzacyjnych, które to wydatki dotyczą prywatyzacji przedsiębiorstwa posiadającego status jednoosobowej spółki Skarbu Państwa stanowią koszt uzyskania przychodów ?


W nawiązaniu do pisma Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego Nr PD-11/423/66/04 z dnia 20.07.2004 r., stanowiącego pisemną informację w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, wydaną w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, działając na podstawie art. 14b § 2 wymienionej powyżej ustawy stwierdza, co następuje:

Zapytanie Podatnika dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wymienionych poniżej pozycji:
1. Kwot naliczonego i nieodliczonego podatku VAT, który wynika z faktur zakupu nie dokumentujących nabycia środków trwałych w przypadkach gdy:
- nie dokonano odliczenia i nie skorygowano deklaracji VAT miesiąca, w którym przysługiwało odliczenie,
- transakcja udokumentowana fakturą VAT nie podlega opodatkowaniu,
- faktura VAT nie dokumentuje żadnej faktycznej transakcji ponieważ kontrahent wystawił dokument przed otrzymaniem zaliczki i wykonaniem usługi.
2. Wydatków poniesionych na wykonanie analizy stanu prawno - finansowego przedsiębiorstwa, analizy porównawczej kosztów remontów produkcyjnego majątku trwałego, a także wydatków związanych z przyjmowaniem przedstawicieli inwestora i przedstawicieli prywatyzacyjnych, które to wydatki dotyczą prywatyzacji przedsiębiorstwa posiadającego status jednoosobowej spółki Skarbu Państwa.

Zgodnie z postanowieniami art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) jest kosztem uzyskania przychodów, między innymi naliczony podatek od towarów i usług, w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego. Zatem, kwota naliczonego i nieodliczonego podatku VAT, który wynika z faktur zakupu nie dokumentujących nabycia środków trwałych w przypadkach gdy nie skorzystano (w wyznaczonych terminach w ustawie o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym) z możliwości odliczenia naliczonego podatku VAT i nie skorygowano deklaracji VAT miesiąca, w którym przysługiwało odliczenie może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.

Natomiast odnośnie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwot naliczonego i nieodliczonego podatku VAT, który dotyczy transakcji nie podlegającej opodatkowaniu, a także kwot w/w podatku, wynikających z faktur VAT nie dokumentujących żadnej faktycznej transakcji Dyrektor Izby Skarbowej stwierdza, że na podstawie powołanego powyżej przepisu Spółka nie ma prawa do takiej klasyfikacji. Powołany przez Spółkę w piśmie z dnia 20 lipca 2004 r. § 14 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. Nr 97, poz. 970 ze zm.) dotyczy bowiem takich dokumentów, które w ogóle nie dają podstawy do obniżenie kwoty lub zwrotu różnicy podatku od towarów i usług a nie sytuacji, w której podatnikowi nie przysługuje jedynie prawo do odliczenia, które, między innymi wymieniono w art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a w/w ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Odnośnie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych przez Spółkę w związku z prywatyzacją przedsiębiorstwa Dyrektor Izby Skarbowej wyjaśnia następująco:

Zgodnie z treścią § 12 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 1997 r. w sprawie zakresu analizy spółki oraz przedsiębiorstwa państwowego, sposobu jej zlecania, opracowania, zasad odbioru i finansowania oraz warunków, w razie spełnienia których można odstąpić od opracowania analizy (Dz. U. z 1997 r. Nr 64, poz. 408 ze zm.) finansowanie analizy prywatyzowanego przedsiębiorstwa w zakresie i na zasadach, które określono w treści w/w przepisu następuje, miedzy innymi w ciężar kosztów spółki lub przedsiębiorstwa państwowego, zgodnie z umową zawartą ze zlecającym. Jeżeli zatem zakres i forma sporządzonych przez Spółkę analiz jest zgodna z treścią powołanego powyżej rozporządzenia i równocześnie kwoty poniesionych wydatków wynikają z umów, stanowiących podstawę sporządzenia tych analiz, poniesione w związku z tym koszty stanowią koszty uzyskania przychodów. Natomiast wydatki związane z przyjmowaniem przedstawicieli inwestora i przedstawicieli prywatyzacyjnych mogą stanowić koszty uzyskania przychodów jedynie wówczas, gdy z posiadanej przez Spółkę dokumentacji wynika, że wydatki te są celowe i racjonalne z punktu widzenia prawidłowej działalności przedsiębiorstwa w tym również z punktu widzenia prawidłowego prowadzenia procesu jego prywatyzacji. Zatem klasyfikacja tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów jest możliwa jedynie wówczas gdy ich poniesienie jest zgodne z treścią art. 15 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj