Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PD-423-2/PW/04/05
z 18 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-423-2/PW/04/05
Data
2005.02.18



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Zasięg terytorialny


Słowa kluczowe
definicja
nabycie przedsiębiorstwa
podatek dochodowy od osób prawnych


Pytanie podatnika
Czy w przedstawionym stanie faktycznym nabycie części aktywów Spółki S.A. może być traktowane jako nabycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 Nr 54, poz. 654 ze zm.)?


Postanowienie

Działając na podstawie art. 14a §1 i § 4 w związku z art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. w brzmieniu obowiązującym na dzień wydania interpretacji), po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę we wniosku z dnia 14 kwietnia 2004 r., Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu uznaje za nieprawidłowe zaprezentowane przez Spółkę w tym wniosku stanowisko w kwestii nabycia części aktywów Spółki S.A. jako nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 14 kwietnia 2004 r. (data wpływu 19-04-2004 r.) Spółka zwróciła się do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego z zapytaniem czy w przedstawionym stanie faktycznym nabycie części aktywów Spółki S.A. może być traktowane jako nabycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 Nr 54, poz. 654 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”.

Przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny jest następujący:

Spółka planuje przejęcie aktywów spółki X S.A.Przedmiotem działalności Spółki X S.A. jest przesyp cementu i do tego celu służą posiadane przez Spółkę X S.A. aktywa (przesypownie i związane z nimi inne aktywa). W skład aktywów spółki X S.A. wchodzą grunty, budynki, budowle i inne aktywa (środki trwałe) oraz składniki majątku obrotowego, w tym między innymi należności handlowe.
Celem Spółki S.A. jest nabycie (przejęcie) większości aktywów wchodzących w skład majątku spółki X S.A. oraz przejęcie działalności związanej z przejmowanymi aktywami wykorzystywanymi do przesypu cementu. Przejęcie aktywów nastąpi w kilku etapach. W szczególności:

• Spółka X S.A. poinformował kontrahentów, iż z dniem 1 maja 2004 r. stroną transakcji dotyczących sprzedaży cementu zawieranych do tej pory przez Spółkę X S.A. w zakresie związanym z przejmowanymi składnikami majątku będzie Spółka S.A.;
• W drugiej połowie kwietnia lub na początku maja 2004 r. S S.A. przejmie środki trwałe stanowiące około 99% wartości środków trwałych posiadanych przez Spółkę X S.A., w tym grunty, budynki i budowle;
• Na przełomie kwietnia i maja 2004 r. pracownicy Spółki X S.A. zatrudnieni przy obsłudze nabywanych (przejmowanych) części majątku staną się pracownikami Spółki S.A. w trybie art.231 kodeksu pracy;
• Dodatkowo w połowie maja 2004r. przejęciu ewentualnie podlegać będą wierzytelności handlowe Spółka X S. A., za które Spółka S.A. rozważają zaoferowanie 50% kwoty wierzytelności.

Po przejęciu części aktywów Spółka X S. A. przez Spółkę S.A. w Spółce X S.A. pozostaną niektóre środki trwałe, w tym sprzęt biurowy i komputerowy, „niematerialne” składniki przedsiębiorstwa (nazwa przedsiębiorstwa, księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, zobowiązania i wierzytelności – w części nie sprzedanej).Pozostała w Spółce X S.A. część majątku z funkcjonalnego punktu widzenia może być wykorzystywana do dalszego prowadzenia działalności przez spółkę. Nie jest przesądzone czy ewentualna dalsza działalność będzie prowadzona w takim samym zakresie jak dotychczas.

Zdaniem Spółki:

Zgodnie z definicją zawartą w art. 551 Kodeksu cywilnego w brzmieniu obowiązującym od 25 września 2003 r., przedsiębiorstwo, jako zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, obejmuje w szczególności:

    1) oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
    2) własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
    3) prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
    4) wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
    5) koncesje, licencje i zezwolenia;
    6) patenty i inne prawa własności przemysłowej;
    7) majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
    8) tajemnice przedsiębiorstwa;
    9) księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Kodeks cywilny nie definiuje jednak pojęcia „zorganizowanej części przedsiębiorstwa". W przedmiocie zdefiniowania zagadnienia „zorganizowanej części przedsiębiorstwa" wypowiedziała się podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów w piśmie z dnia 31 grudnia 2001 r., sygn. 0194-IV, stwierdzając, iż: ,pomimo braku ustawowej definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa przez pojęcie to należy rozumieć wyodrębnioną organizacyjnie cześć przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzi minimum środków materialnych i niematerialnych koniecznych do realizacji określonych zadań gospodarczych. Stosownie natomiast do postanowień art. 551 Kodeksu cywilnego, jednym z istotnych składników przedsiębiorstwa jako zorganizowanego kompleksu majątkowego przeznaczonego do produkcji dóbr i świadczenia usług są również księgi handlowe czyli wszelkie dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Powyższe oznacza, że przez zorganizowana część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest nie tylko wyodrębniona organizacyjnie, ale również posiada wewnętrzna samodzielność finansową". Zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, zorganizowana część przedsiębiorstwa oznacza: „organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby .stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania".

Przedmiotowe transakcje będą więc skutkowały przejęciem składników pozwalających na realizację zadań związanych z przesypem cementu, a ponadto przejęte składniki będą umożliwiały utworzenie odrębnego przedsiębiorstwa prowadzącego działalność w powyższym zakresie.

Zdaniem Spółki, w świetle zaprezentowanego powyżej stanu faktycznego i opinii Ministerstwa Finansów, planowane transakcje sprzedaży składników majątku nie powinny zostać zakwalifikowane jako sprzedaż przedsiębiorstwa, lecz jako sprzedaż zorganizowanej część przedsiębiorstwa. Podstawowym argumentem Spółki przemawiającym za takim stanowiskiem jest fakt, że omawianym transakcjom sprzedaży nie podlegają istotne organizacyjnie i funkcjonalnie składniki przedsiębiorstwa - nazwa przedsiębiorstwa, księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, zobowiązania, a także wierzytelności - w przypadku ich sprzedaży podmiotowi zewnętrznemu.

Jednocześnie Spółka podkreśla, iż Spółka X S.A. zachowa opisane powyżej składniki „niematerialne" przedsiębiorstwa, wartości niematerialne i prawne związane z prowadzonym przedsiębiorstwem oraz części majątku trwałego, nie podlegające nabyciu przez Spółkę S.A.. Składniki te będą zdaniem Spółki wystarczające do dalszego prowadzenia działalności przez Spółkę X S.A. Tym samym, powyższa transakcja nie może zostać uznana za sprzedaż przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

Równocześnie, zdaniem Spółki nabycie aktywów nie będzie stanowiło sprzedaży poszczególnych składników majątkowych (aktywów), ponieważ po przejęciu przedstawionych w stanie faktycznym aktywów, będą one łącznie stanowiły zespół składników materialnych i niematerialnych, umożliwiających realizację zadań gospodarczych związanych z przesypem cementu.

W konsekwencji, transakcje nabycia składników majątku powinny zostać zdaniem Spółki S.A. objęte:

• podatkiem VAT w odniesieniu do składników majątku, których sprzedaż w ramach odrębnych transakcji podlegałaby opodatkowaniu podatkiem VAT,
• podatkiem PCC w odniesieniu do pozostałych sprzedawanych składników majątku.

W ocenie Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego stanowisko Spółki jest nieprawidłowe i sprzeczne z powołanymi przez Nią przepisami i opinią Ministerstwa Finansów.

Za słuszne należy uznać stanowisko Spółki, iż zorganizowana część przedsiębiorstwa zgodnie z ustawą to wyodrębniony organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych obejmujących zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące te zadania. Słusznym jest również odwołanie się do sformułowań zawartych w art. 551 oraz 552 k.c, które stanowią o konieczności traktowania zorganizowanej części przedsiębiorstwa, jako przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 k.c. Stosownie do przepisu art. 551 k.c., przedsiębiorstwo jako zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, obejmuje to wszystko, co wchodzi w jego skład, a w szczególności składniki wymienione enumeratywnie w wyżej powołanym artykule kodeksu cywilnego oraz punktach 1 do 9 stanowiska Spółki.Istotą sformułowania ,,zorganizowana część przedsiębiorstwa” jest potencjalna zdolność do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielnego podmiotu gospodarczego i to jeszcze w ramach istniejącego przedsiębiorstwa. Jak to podkreślono w przytoczonej w stanowisku Spółki opinii Ministerstwa Finansów, za zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę jego część, która nie tylko jest wyodrębniona organizacyjnie, ale również posiada wewnętrzną samodzielność finansową.Wewnętrzną samodzielność finansową należy rozumieć jako odpowiadającą pojęciu oddziału samobilansującego. O statusie prawnoorganizacyjnym oddziału, w tym także o samodzielności sporządzania bilansu i rachunku wyników stanowi regulamin organizacyjny jednostki macierzystej.

W związku z powyższym stanowisko Spółki zaprezentowane we wniosku Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego uznaje za nieprawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę i stanu prawnego obowiązującego w czasie zaistnienia opisanej sytuacji. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla Spółki, natomiast jest ona wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stosownie do postanowień art. 14 § 4 w związku z art. 236 §2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 - Ordynacji podatkowej, na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zm.), podania i załączniki do podań składane w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej podlegają opłacie skarbowej. Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej zawiera załącznik do wyżej wymienionej ustawy.

Zgodnie z poz. 1 części I tego załącznika opłata skarbowa od podania wynosi 5 zł, natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50 gr.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj