Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG-005/315/PP-2/68/04
z 30 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
OG-005/315/PP-2/68/04
Data
2004.12.30



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Ewidencja i identyfikacja podatników --> Postępowanie w sprawie nadania NIP

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Opodatkowanie przy likwidacji działalności spółki i zaprzestaniu działalności przez osobę fizyczną --> Towary własnej produkcji


Słowa kluczowe
małżonek
Numer Identyfikacji Podatkowej
spis z natury
spółka cywilna
wpis do ewidencji działalności gospodarczej


Pytanie podatnika
Jak należy zarejestrować działalność gospodarczą prowadzoną przez małżonków ?
Czy działalność taka może być prowadzona jako jeden podmiot gospodarczy pod jednym numerem NIP, czy jako dwa odrębne podmioty - w świetle przepisów o podatku VAT ?


W odpowiedzi na pismo z dnia 22.11.2004 r. Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach wyjaśnia, iż obowiązek dokonania zmiany wpisów do ewidencji działalności gospodarczej dla małżonków, którzy dotychczas byli wpisani pod wspólnym numerem ewidencyjnym wynika z art. 68 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1808). W myśl tego przepisu, małżonkowie wpisani do ewidencji działalności gospodarczej pod wspólnym numerem winni złożyć wniosek o zmianę wspólnego wpisu. We wniosku należy wskazać, który z małżonków będzie wpisany do ewidencji pod dotychczasowym numerem. Organ ewidencyjny dokonuje wpisu drugiego z małżonków pod nowym numerem ewidencyjnym a z wpisu pierwotnego usuwa się dane drugiego z małżonków. Składając wniosek o zmianę wpisu należy podać informację o umowie spółki cywilnej między małżonkami w celu wykonywania działalności gospodarczej, o ile taka została zawarta.

Zawarcie umowy spółki cywilnej rodzi również określone konsekwencje związane obowiązkami ewidencyjnymi wynikające z ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. Nr 142, poz. 702 ze zm.).

Zgodnie z art. 5 tej ustawy przy zgłoszeniu działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej należy złożyć następujące formularze:
- zgłoszenie identyfikacyjne (zgłoszenie aktualizacyjne) osoby prawnej, lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, będącej podatnikiem lub płatnikiem - NIP-2,
- informację o wspólnikach spółki cywilnej, jawnej, komandytowej lub o spółkach wchodzących w skład podatkowej grupy kapitałowej - NIP-D,
- w przypadku rejestracji do podatku od towarów i usług VAT - zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług VAT-R + opłata rejestracyjna 152 zł na konto Urzędu Miasta,
- w przypadku posiadania więcej niż trzech miejsc prowadzenia działalności należy złożyć również informację o miejscach prowadzenia działalności – NIP-C,
- w przypadku posiadania więcej niż trzech rachunków bankowych należy złożyć również informację o rachunkach bankowych - NIP-B,
- każdy z przedsiębiorców prowadzących działalność w formie spółki cywilnej winien złożyć w Urzędzie Skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania oświadczenie o wyborze formy opodatkowania i rodzaju prowadzonych ksiąg w bieżącym roku podatkowym.

Ponadto do w/w formularzy dołączyć należy kserokopię następujących dokumentów:
- umowy Spółki Cywilnej,
- zaświadczenia o nadaniu numeru REGON,
- zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, na poszczególnych wspólników,
- umowy najmu lokalu, w którym prowadzona będzie działalność gospodarcza.

Z chwilą zarejestrowania w Urzędzie Skarbowym wspólnicy spółki cywilnej będą działać jako jeden podmiot gospodarczy, pod jednym numerem identyfikacji podatkowej NIP właściwym dla spółki cywilnej.

W zakresie podatku VAT Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach informuje, że jeśli nastąpi zaprzestanie działalności gospodarczej prowadzonej przez Pana jako osobę fizyczną, to zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy.

Zgodnie z art. 14 ust. 5 wspomnianej ustawy podatnik winien sporządzić spis z natury w terminie 14 dni, licząc od dnia zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, a następnie w terminie 7 dni zawiadomić Naczelnika Urzędu Skarbowego o dokonanym spisie oraz dokonać rozliczenia podatku należnego od remanentu w deklaracji VAT-7.

W zakresie podatku dochodowego odpowiedzi udzieli Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj