Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrołęce
US 15 PO-II-415/18/05/JL
z 20 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US 15 PO-II-415/18/05/JL
Data
2005.04.20



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrołęce


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
opodatkowanie dochodów
rolnicy
usługi transportowe


Pytanie podatnika
Czy jako rolnik mogę na rzecz innych rolników wykonywać usługi transportowe w granicach kwoty wolnej od opodatkowania - bez rejestrowania działalności gospodarczej?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 §1 , art. 14a §1, § 3, §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa / tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz.60 / Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18 marca 2005 roku dotyczącego udzielenia interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym

postanawia

uznać stanowisko wnioskodawcy w sprawie sposobu opodatkowania wykonywanych usług samochodem ciężarowym przez rolnika, za nieprawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Podatnik w dniu 18 marca 2005 roku zwrócił się z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w sprawie sposobu rozliczenia wykonanych usług przez rolnika samochodem ciężarowym bez rejestrowania działalności gospodarczej.

Zdaniem pytającego wykonanie usług samochodem ciężarowym dla innych rolników, w kwocie wolnej od podatku, bez rejestrowania działalności gospodarczej , pomogłoby mu uiścić opłaty .

Rolnicy prowadzący działalność gospodarczą mają do wyboru dwie formy opodatkowania:

- zasady ogólne – według skali podatkowej,

- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (według stawek 3%, 5,5%, 8,5% , 17% lub 20% - w zależności od przedmiotu działalności).

Przy wyborze zasad ogólnych Podatnik zobowiązany jest do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów .

Obowiązek prowadzenia podatkowej księgi wynika z §2 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 2000 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. Nr 116, poz. 1222 ze zm.) – rolnicy prowadzący gospodarstwo rolne bez zatrudnienia w nim pracowników, członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz pracowników rolnych, wykonujący działalność gospodarczą , osobiście lub z udziałem członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, jeżeli łączny przychód z tej działalności nie przekracza 10 000 zł, w roku podatkowym, są obowiązani prowadzić księgę przeznaczoną dla tych rolników , według wzoru ustalonego w załączniku nr 2 do rozporządzenia.

Sposób prowadzenia księgi przez rolników wynika z §33 wyżej cytowanego rozporządzenia. Rolnicy są obowiązani zbroszurować księgę i kolejno ponumerować jej karty. Księga oraz dowody , na podstawie których są dokonywane w niej zapisy , musi znajdować się na stałe w miejscu zamieszkania rolnika , a jeżeli prowadzenie księgi zostało zlecone biuru rachunkowemu , to w miejscu wskazanym przez podatnika w zawiadomieniu skierowanym do urzędu skarbowego. Rolnicy obowiązani są założyć księgę na dzień 1 stycznia roku podatkowego lub na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego. W księdze należy ewidencjonować wyłącznie przychody i koszty z działalności gospodarczej.

Rolnicy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej albo w poprzednim roku podatkowym korzystali ze zryczałtowanego opodatkowania podatkiem dochodowym lub prowadzili księgi rachunkowe , są obowiązani zawiadomić w formie pisemnej urząd skarbowy właściwy według miejsca zamieszkania podatnika o prowadzeniu księgi , w terminie 20 dni od dnia jej założenia.

Podstawę opodatkowania stanowi dochód czyli nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania natomiast zgodnie z art. 44 ust.1 pkt 3 - podatnicy osiągający dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej – są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust.3.

Obowiązek wpłacania zaliczki na podatek powstaje, poczynając od miesiąca , w którym dochody te przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku ( w roku 2005 kwota ta wynosi 2.790 zł) .

Zatem jeżeli uzyska Pan dochody z tytułu wykonanych usług samochodem ciężarowym na rzecz innych rolników, przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych, które nie przekroczą w roku podatkowym kwoty 2.790 zł, - nie będzie Pan zobowiązany do regulowania comiesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Inną formą opodatkowania z jakiej mogą skorzystać rolnicy prowadzący działalność gospodarczą jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.W przypadku dokonania wyboru zryczałtowanej formy opodatkowania, przewidzianych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ( Dz. U. Nr 144, poz.930 z 2000 r. ze zm. ) podatnicy są obowiązani do złożenia pisemnego oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika, nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, natomiast w przypadku rozpoczęcia działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Zgodnie z art. 12 ust.1 pkt.4 lit. a, ustawy o zryczałtowanym podatku, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 5,5% , - z tytułu przychodów z działalności wytwórczej , robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.

Zgodnie z art.15 cytowanej ustawy wyżej , podatnicy opodatkowani w formie ryczałtu , są obowiązani prowadzić, odrębnie za każdy rok podatkowy, ewidencję przychodów , zwaną dalej „ewidencją”. Obowiązek prowadzenia ewidencji powstaje od dnia, od którego ma zastosowanie opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Ewidencję oraz dowody , na podstawie których dokonywane są wpisy do ewidencji, należy przechowywać w miejscu wykonywania działalności.

Podatnicy są obowiązani za każdy miesiąc obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 następnego miesiąca , a za miesiąc grudzień – w terminie złożenia zeznania, które należy złożyć po zakończeniu roku podatkowego .

Zeznanie według ustalonego wzoru o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, należy złożyć w terminie do dnia 31 stycznia następnego roku.

Zatem mając na względzie stan faktyczny przestawiony we wniosku oraz przytoczone powyżej przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić , iż stanowisko wnioskodawcy w sprawie opodatkowania uzyskanego dochodu z najmu jest nieprawidłowe.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce informuje, że interpretacja prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj