Interpretacja Urzędu Skarbowego w Brzegu
PP/443/IN/31/AK/05
z 19 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/IN/31/AK/05
Data
2005.05.19



Autor
Urząd Skarbowy w Brzegu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Rejestracja


Słowa kluczowe
działalność na imię obojga małżonków
podatek od towarów i usług
podatnik
rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Zasady prowadzenia działalności gospodarczej przez obojga małżonków


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art.216 § 1, art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz.926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte w piśmie z dnia 23.03.2005r (data wpływu do Urzędu 24.0.2005r) w sprawie zasad prowadzenia działalności gospodarczej przez obojga małżonków.

UZASADNIENIE

Na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r Ordynacja podatkowa - Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.( zwanej dalej ordynacją podatkową ) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta, ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie - zgodnie z art. 14a § 4

Pismem z dnia 23.03.2005 (data wpływu do Urzędu 24.03.2005r) zwróciliście się Państwo z zapytaniem dotyczącym prowadzonej działalności zarejestrowanej na obojga małżonków. W związku z przepisami wprowadzonymi ustawą z dnia 02.07.2004r o swobodzie działalności gospodarczej dokonaliście Państwo zmiany we wpisie do ewidencji działalności w ten sposób, że Pan Y został wykreślony z poprzedniego zaświadczenia i zarejestrowany jako przedsiębiorca (nowe zaświadczenie o wpisie do działalności gospodarczej).
W związku z powyższymi okolicznościami formułują Państwo stanowisko, że nie zaszła żadna zmiana i firma może funkcjonować dalej jako współwłasność małżeńska.

Działając na podstawie wyżej cytowanego art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu wyjaśnia co następuje:

Z przepisu art.4 ust.1 ustawy z dnia 02.07.2004r o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807 ) wynika, że przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą.

Stosownie do treści art. 68 ust. 1 ustawy z dnia 02.07.2004r przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1808 ) organ ewidencyjny w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy wzywa każdego z małżonków, którzy są wpisani do ewidencji działalności gospodarczej pod wspólnym numerem ewidencyjnym, do złożenia wniosku o zmianę wspólnego wpisu. We wniosku należy wskazać w szczególności, który z małżonków będzie wpisany do ewidencji pod dotychczasowym numerem. W myśl art. 68 ust.2 - organ ewidencyjny dokonuje, zgodnie ze złożonym wnioskiem, wpisu drugiego z małżonków pod nowym numerem ewidencyjnym, uwzględniając faktyczną datę rozpoczęcia działalności gospodarczej. Z wpisu pierwotnego usuwa się dane drugiego z małżonków. Wniosek, o którym mowa w ust. 1 zawiera informację o umowie spółki cywilnej między małżonkami w celu wykonywania działalności gospodarczej, o ile taka została zawarta ( art.68 ust.3 ww. ustawy).

Zgodnie z ustawą z dnia 13.10.1995r o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników (Dz. U. Nr 142, poz. 702 ze zm.) zwanej dalej ustawą o NIP, obowiązek aktualizacji danych ewidencyjnych obejmuje:
1.co do zakresu podmiotowego - podmioty wymienione w art.2 ustawy o NIP, które uprzednio, w celu uzyskania NIP, dokonały zgłoszenia identyfikacyjnego;
2.co do zakresu przedmiotowego - informację o zmianie stanu faktycznego dotyczącego danych zgłoszonych w zgłoszeniu identyfikacyjnym, przez co należy rozumieć: zmianę każdej informacji uprzednio podanej w zgłoszeniu identyfikacyjnym, pojawienie się nowej informacji podlegającej zgłoszeniu identyfikacyjnemu w świetle art. 5 ustawy o NIP.

Podatnik będący osobą fizyczną, posiadający nr NIP, w momencie uzyskania statusu przedsiębiorcy poprzez dokonanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, zobowiązany jest w terminie określonym w art.9 ust. 1 ustawy o NIP do złozenia zgłoszenia aktualizacyjnego. Do zgłoszenia aktualizacyjnego, zgodnie z art.9 ust.6 ustawy o NIP, podatnik prowadzący działalność gospodarczą dołącza uwierzytelnione lub urzędowo poświadczone kopie dokumentów poświadczających informacje objęte tym zgłoszeniem, w szczególności: wpisu (aktualizacji) do ewidencji działalności gospodarczej, dokumentu potwierdzającego uprawnienie do korzystania z lokalu lub nieruchomości,w której znajduje się siedziba, zaświadczenie o numerze identyfikacyjnym REGON. Obowiazki te spoczywają również na przedsiębiorcy dokonującym aktualizacji danych zawartych we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej ( np zmiana nazwy działalności).

W świetle ustawy o NIP oraz ustawy z dnia 11.03.2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w sytuacji podejmowania działalności gospodarczej przez oboje małżonków, bez zawierania umowy spółki cywilnej, małżonkowie ci zobowiązani są do złożenia zgłoszenia identyfikacyjnego bądź aktualizacyjnego NIP-1, odrębnie na każdego z małżonków, wskazując w nich swoje numery NIP i numery REGON ( nadane danej osobie).

Zgodnie z art. 15 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2005r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Podmioty te, w myśl art. 96 ust. 1 ustawy o VAT, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art.5 złożyć Naczelnikowi Urzędu Skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.
Ustawa o podatku od towarów i usług wśród podatników podlegających temu podatkowi nie wymienia małżonków wspólnie prowadzących działalność gospodarczą, dlatego za podatnika tego podatku należy uważać tego ze współmałżonków ( jeżeli nie zawiązali oni spółki cywilnej), który dokonał zgłoszenia w zakresie podatku od towarów i usług, o którym mowa w art 96 ust.1 ustawy o VAT oraz uzyskał potwierdzenie zgłoszenia rejestracyjnego VAT-5

Reasumując, w świetle przedstawionego stanu faktycznego oraz przepisów prawnych zmiana wspólnego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej na dwa odrębne wpisy, w przypadku gdy Państwo prowadzą wspólnie działalność gospodarczą na imię i nazwisko obojga małżonków i posługują się Numerem Identyfikacji Podatkowej (NIP) pierwszego z małżonków tj. Pani Y, nie wywołuje skutków podatkowych.

Jednocześnie należy wskazać, że niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia zdarzenia.

Stosownie do art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, interpretacja, o której mowa w art 14a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowych właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 ( art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej).

Od niniejszego postanowienia w trybie art.14a § 4 i art. 236 § 1 Ordynacji podatkowej służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia - art. 236 § 2 pkt 1 ordynacji podatkowej. Zażalenie, zgodnie z art 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj