Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/PP/P/440-37/14a/05/KC
z 24 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/PP/P/440-37/14a/05/KC
Data
2005.03.24



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Zapłata podatku --> Zapłata podatku

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
metoda kasowa
obowiązek podatkowy
powstanie obowiązku podatkowego
zapłata podatku


Pytanie podatnika
Czy jestem obowiązany odprowadzić nalezny podatek VAT od sprzedaży w sytuacji, gdy nabywca nie dokonał zapłaty za wydany towar?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /j.t. z 2005r. Dz. U. Nr 8 poz. 60/ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany:
- Uznaje przedstawione stanowisko Strony w zapytaniu z dnia 16.03.2005r. jako nieprawidłowe


U Z A S A D N I E N I E


Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, iż Strona dokonuje sprzedaży towarów i usług, do których nie ma zastosowania szczególny moment powstania obowiązku podatkowego. Faktury dokumentujące dokonane czynności zawierają zazwyczaj odroczony termin płatności. Cześć nabywców dokonuje płatności po upływie ustalonego terminu bądź w ogóle nie płaci.

Pytanie Strony brzmi:
Czy musimy odprowadzić należny podatek VAT na konto urzędu skarbowego od dokonanej sprzedaży w sytuacji, gdy nie otrzymaliśmy zapłaty należności od nabywcy...

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004r. (j.t. z 2004r. Dz. U. Nr 54 poz. 535) art. 19 ust. 1 obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1 ustawy. Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. W przypadku gdy przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Ponieważ Strona dokonuje sprzedaży towarów lub usług ma obowiązek wystawić fakturę potwierdzająca dokonanie sprzedaży. Jednocześnie powstanie obowiązek podatkowy polegający na konieczności odprowadzenia należnego podatku.
Należy podkreślić, iż jedną z zasad konstrukcji podatku VAT jest występowanie podatku należnego /do zapłaty/ i naliczonego /do odliczenia/. Zasada neutralności, wyrażająca się poprzez realizację prawa do odliczenia podatku naliczonego, zawartego w fakturach stwierdzających nabycie towarów i usług, jest wypełnieniem tej konstrukcji. Prawo do odliczenia podatku zostało wprowadzone aby uwolnić podatnika od ciężaru podatku należnego od sprzedaży.

W omawianym przypadku Strona dokonała sprzedaży i ma obowiązek odprowadzić należny podatek VAT. Z drugiej strony w celu zmniejszenia ciężaru tego podatku ma prawo do obniżenia podatku o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturach stwierdzających nabycie towarów i usług.

Zgodnie z art. 103 ww. ustawy podatnicy są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstała obowiązek podatkowy, na rachunek urzędu skarbowego, z zastrzeżeniem ust. 2-4 i art. 33. Ustawa o podatku od towarów i usług nie reguluje kwestii związanych z regulowaniem w terminie płatności od kontrahentów. Strona może jedynie poprzez drogę sądową na drodze powództwa cywilnego domagać się zapłacenia należności wynikających z wystawionych przez siebie i nie zapłaconych faktur VAT.

Rozwiązanie może stanowić wybranie metody kasowej rozliczeń, polegającej na tym, że obowiązek podatkowy powstaje z dniem uregulowania całości lub części należności, nie później niż 90 dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2,5,6, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca kwartału poprzedzającego okres, za który będzie stosował tą metodę, zwaną dalej „metodą kasową”. Uregulowanie należności w części powoduje postanie obowiązku podatkowego w tej części.

Należy zaznaczyć, iż nie wszyscy podatnicy mogą wybrać taką metodę rozliczania się. Dotyczy ona tylko małych podatników, przez których zgodnie z art. 2 ust. 25 rozumie się podatnika podatku od towarów i usług:
- U którego wartość sprzedaży /wraz z kwotą podatku/ nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 800 000 euro,
- Prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzającego funduszami powierniczymi, będącego agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu - jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi /wraz z kwotą podatku/ nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 30 000 euro. Przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1 000zł.
Jeżeli podatnik spełni ww. wymogi może dokonać stosownej aktualizacji, która pozwoli w pewien sposób odciążyć podatnika od konieczności płacenia podatku należnego, poprzez odroczony moment powstania obowiązku w podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy nie kontrahent nie uregulował należności.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie udzielenia odpowiedzi. Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ww. ustawy interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże ona natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy. W przypadku uwzględnienia przez podatnika tej interpretacji ma zastosowanie art. 14 c ustawy Ordynacja podatkowa. Na niniejsze postanowienie Służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Bielany, w terminie 7 dni od dnia doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj