Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
DP 423/41/2003
z 3 grudnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DP 423/41/2003
Data
2003.12.03



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Ordynacja podatkowa --> Organy podatkowe i ich właściwość --> Właściwość organów podatkowych


Słowa kluczowe
osoby prawne
rok podatkowy
zmiana właściwości urzędu skarbowego


Pytanie podatnika
Czy w sytuacji przekształcenia się spółki cywilnej w spółkę z o.o. w trybie art. 551 par. 2 Kodeksu spółek handlowych - do obliczenia limitu przychodów zobowiązujących podatnika do zmiany właściwości urzędu skarbowego z dniem 1 stycznia 2004 r. na Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego uwzględnia się przychód osiągnięty przez obydwie spółki, czy tylko przychód spółki z o.o. powstałej w wyniku przekształcenia?


W odpowiedzi na Wasze pismo z dn. (...) uzupełnione pismem z dn. (...) w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Stare Miasto na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia:

Z dniem 1 września weszła w życie ustawa z dn. 27 czerwca 2003 r. o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów oraz organizację jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych (Dz.U. z 2003 r. Nr 137, poz. 1302). W związku z art. 15 pkt. 1 lit. j ww. ustawy z dn. 1 stycznia 2004 r. ulega zmianie terytorialny zasięg działania naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla poszczególnych podmiotów.

Jednostka we wniosku stwierdza, że w roku 2002 w okresie od stycznia do października działała jako spółka cywilna. W wyniku przekształcenia w trybie art. 551 § 2 ustawy Kodeks Spółek Handlowych przekształciła się w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zgodnie z art. 93a § 1 pkt 2 ustawy z. dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

Na podstawie art. 551 § 2 ustawy z dnia 15.09.2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) spółka cywilna może być przekształcona w spółkę handlową przez jej wspólników. W myśl art. 552 powyższego aktu spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru. Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla z rejestru spółkę przekształcaną (dzień przekształcenia).Z powołanego przepisu wynika, że następuje w tym przypadku zmiana formy prawnej prowadzonej działalności. Zmiana formy prawnej wiąże się ze zmianą ustrojową funkcjonowania danego podmiotu gospodarczego. Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością stanowi zmianę formy prawnej, która polega m.in. na zmianie podstawy prawnej z Kodeksu cywilnego, na podstawie którego funkcjonowała spółka cywilna na Kodeks spółek handlowych, w oparciu o który działa spółka z ograniczoną działalnością jako spółka kapitałowa. Jednostki zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych otwierają księgi zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o rachunkowości (w brzmieniu obowiązującym od 1.01.2002 r.): m.in na dzień zmiany formy prawnej, z zastrzeżeniem ust. 3. Z kolei zgodnie z ust. 2 ww. przepisu księgi rachunkowe zamyka się min. na dzień poprzedzający zmianę formy prawnej, z zastrzeżeniem ust. 3.

Przychody osobno spółki cywilnej i spółki z o.o. - jak określa Jednostka we wniosku są niniejsze niż kwota o której mowa w art. 5 ust. 9b pkt. 7 lit. a ustawy o urzędach i izbach skarbowych (Dz.U. z 1996 r. Nr 106, poz. 489 ze zm.). lecz suma tych przychodów przekracza tą kwotę.Jednostka w roku 2002 miała "dwa lata podatkowe" tj. działając jako spółka cywilna, w której rozliczali się wspólnicy spółki osobno oraz jako spółka z o.o. Art. 5 ust. 9b pkt. 7 lit. a dotyczy osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, które w ostatnim roku podatkowym osiągnęły przychód netto w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług o równowartości co najmniej 5 mln euro według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na koniec roku podatkowego.

W związku z powyższym do Jednostki nie będzie miał zastosowania ww. przepis i w 2004 r. właściwy pozostanie Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto. W związku z powyższym stanowisko Jednostki jest prawidłowe.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto zwraca uwagę, iż właściwość miejscowa wyspecjalizowanych urzędów skarbowych nie dotyczy jedynie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością - jak to określa Jednostka we wniosku - lecz dotyczy podmiotów wymienionych w powołanym art. 15 pkt. 1 lit. j ustawy, tj. w szczególności m.in do osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, które w ostatnim roku podatkowym - tj w roku 2002 - osiągnęły przychód netto, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług o równowartości co najmniej 5 mln euro według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na koniec roku podatkowego. Średni kurs euro na koniec roku podatkowego 2002, ogłoszony przez Narodowy Bank Polski wynosił: 1 euro = 4,0202 zł. W związku z powyższym kwota, przekroczenie której w roku podatkowym 2002 powoduje zmianę właściwości miejscowej wynosi: 20.101.000 zł.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj