Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sierpcu
1427/ZV/443-6/05
z 9 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1427/ZV/443-6/05
Data
2005.05.09



Autor
Urząd Skarbowy w Sierpcu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Deklaracje


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
faktura VAT
faktura wewnętrzna
nabycie wewnątrzwspólnotowe
podatek od towarów i usług
podatnik VAT UE


Pytanie podatnika
Jaki sposób rozliczania podatku VAT związanego z nabyciem używanych maszyn rolniczych w krajach UE i następnie ich sprzedażą w Polsce w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie:- art. 14a § 1, § 3 i § 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60).

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sierpcu odmawia uznania Pana stanowiska dotyczącego interpretacji zawartego we wniosku z dnia 25.03.2005r. w sprawie sposobu rozliczania podatku VAT związanego z nabyciem w kraju członkowskim Unii Europejskiej maszyn rolniczych i sprzedażą ich w Polsce w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 25.03.2005r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sierpcu wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Stan faktyczny opisany we wniosku:

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej (Podatnik jest zarejestrowany jako podatnik VAT-UE) Podatnik nabył 4 używane maszyny rolnicze na podstawie 4 oddzielnych faktur VAT:

1) od firmy francuskiej za ............euro.Na fakturze zakupu firma francuska wpisała adnotację:„Livraison efectuee dans le cadre de la 7eme directive”, co po przetłumaczeniu znaczy„Dostawa odbywa się zgodnie z przepisami 7 dyrektywy”.

2) od firmy niemieckiej za ........euro.Na fakturze zakupu wpisano adnotację:„Steuerfreie Lieferung gemass 4 Nr 1b UstG”, co po przetłumaczeniu znaczy„Dostawa zwolniona z opodatkowania na podstawie 4 Nr 1b Ustawy o podatku VAT”.

3) od firmy francuskiej za .........euro.Na fakturze zakupu wpisano adnotację:„Exoneration TVA, article 262 b ter-I du code general des impots”,co po przetłumaczeniu znaczy„Zwolnienie z podatku VAT na podstawie art. 262 b ter-I Kodeksu podatkowego”.

4) od rolnika szwedzkiego za .......... sek (koron szwedzkich) ciągnik rolniczy. Zakup dokonany był od szwedzkiego rolnika, który jest zarejestrowany jako podatnik podatku od wartości dodanej w Szwecji (nie posiada numeru VAT-UE). Na fakturze jest tylko jedna cena zakupu – bez wyszczególnionego podatku VAT; brak żadnych adnotacji.

Pytanie Podatnika dotyczy sposobu rozliczania podatku VAT związanego z nabyciem tych maszyn w krajach UE, a następnie ich sprzedażą w Polsce w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Podatnik uważa, że w 3 pierwszych przypadkach może potraktować transakcje jako sprzedaż towarów używanych i zastosować szczególną procedurę w postaci „sprzedaży VAT-marża”.W przypadku sprzedaży ciągnika rolniczego wymienionego w punkcie 4 powyższą transakcję Podatnik uznaje za dokonaną na zasadach wewnątrzwspólnotowego nabycia i powyższe nabycie wykazuje w kwartalnej informacji podsumowującej o dokonanych nabyciach VAT-UE. W deklaracji VAT-7 wykazuje do ceny nabycia (na podstawie wystawionej faktury wewnętrznej) VAT naliczony i należny. Przy sprzedaży od całej kwoty netto Podatnik nalicza VAT w stawce podstawowej 22%.

Po przeanalizowaniu złożonego wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sierpcu uprzejmie informuje:

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) – przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

W myśl ust. 2 - przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że:1) nabywcą towarów jest:a) podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,b) osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a- z zastrzeżeniem art. 10;2) dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 4 w/w ustawy o podatku VAT – wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 9 ust. 1 i 2, nie występuje w przypadku, gdy dostawa towarów, o których mowa w art. 120 ust. 1 (tj. m.in. towarów używanych), w wyniku której ma miejsce wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów na terytorium kraju, jest opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 120 ust. 4 (tj. na zasadzie marży), a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.

Biorąc pod uwagę przytoczone przepisy, w przypadku adnotacji na fakturze odpowiednio:

Ad. 1. „Livraison efectuee dans le cadre de la 7eme directive”, co znaczy„Dostawa odbywa się zgodnie z przepisami 7 dyrektywy”- powyższa transakcja jest opodatkowana na zasadzie marży (nie występuje wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów) – Pana stanowisko jest prawidłowe.Ad. 2. „Steuerfreie Lieferung gemass § 4 Nr 1b UstG”, co znaczy„Dostawa zwolniona z opodatkowania na podstawie § 4 Nr 1b Ustawy o podatku VAT”- powyższa transakcja jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów – Pana stanowisko jest nieprawidłowe.Ad. 3. „Exoneration TVA, article 262 b ter-I du code general des impots”, co znaczy„Zwolnienie z podatku VAT na podstawie art. 262 b ter-I Kodeksu podatkowego”.- powyższa transakcja jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów – Pana stanowisko jest nieprawidłowe.Ad. 4. Powyższa transakcja jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów – z uwagi na fakt, że transakcja została zawarta między podatnikami podatku od towarów i usług oraz podatku od wartości dodanej; nabyty towar związany jest z prowadzoną działalnością gospodarczą; brak dowodów (informacji na fakturze), że jest ona opodatkowana na zasadzie marży.Stanowisko Pana w tym przypadku jest prawidłowe.

Odnośnie sposobu rozliczania podatku VAT w przypadku sprzedaży:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 i pkt 4 w/w ustawy o podatku VAT - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej podatkiem”, podlegają:1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju.

W myśl art. 86 ust. 1 – w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 4 - kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Zgodnie z art. 99 ust. 1 – podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133.

W myśl art. 100 ust. 1 pkt 1 – podatnicy, o których mowa w art. 15, dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w rozumieniu art. 9-12 lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w rozumieniu art. 13, zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym informacje podsumowujące o dokonanych wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów i wewnątrzwspólnotowych dostawach towarów, zwane dalej „informacjami podsumowującymi”, za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów – w przypadku informacji podsumowujących dotyczących wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów.

W myśl art. 106 ust. 7 zdanie pierwsze – w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie.

Biorąc pod uwagę przytoczone powyżej przepisy – Pana postępowanie w przypadku nabycia ciągnika rolniczego w UE i jego sprzedaży w Polsce (przypadek opisany w punkcie 4 – będący wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów) jest prawidłowe.

Podatnik ma obowiązek wykazać powyższe nabycie w kwartalnej informacji podsumowującej VAT-UE; podatek naliczony od ceny nabycia, wynikający z wystawionej faktury wewnętrznej wykazuje się w deklaracji VAT-7 po stronie podatku należnego i naliczonego; przy dokonywaniu sprzedaży powyższego towaru od całej kwoty netto należy naliczyć podatek w stawce 22%.Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sierpcu informuje, że taki sam tryb postępowania powinien być zastosowany w przypadkach dotyczących nabycia w krajach UE i sprzedaży w Polsce maszyn rolniczych, opisanych w punkcie 2 i 3, które to transakcje są wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów.

W przypadku określonym w punkcie 1 transakcja jest opodatkowana na zasadzie marży – wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów nie występuje, nie ma zatem obowiązku opodatkowania powyższej czynności w momencie nabycia towaru oraz wykazania jej w deklaracji VAT-7 i kwartalnej informacji podsumowującej.W momencie sprzedaży powyższej maszyny w kraju podstawą opodatkowania podatkiem będzie marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku..

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia opisywanego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj