Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPF/415/23/05/PP/3
z 6 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPF/415/23/05/PP/3
Data
2005.05.06



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Informacje dla podatników


Słowa kluczowe
banki
dyskonto
informacja dla podatnika
obowiązek płatnika
papier wartościowy
Unia Europejska (Wspólnota Europejska)


Pytanie podatnika
Czy Bank będzie zobowiązany do sporządzenia informacji, według wzoru ustalonego Rozporządzeniem Minstra Finansów z dnia 30 kwietnia 2004r. w sprawie wzoru informacji o przychodach (dochodach) wyplaconych lub postawionych do dyspozycji faktycznemu lub pośredniemu odbiorcy, któremu wypłaca lub stawia do dyspozycji przychody (dochody) a odbiorca ten ze względu na miejsce zamieszkania podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów w innym niż RP państwie członkowskim Unii Europejskiej, Księstwie Andory, Księstwie Liechtensteinu, Księstwie Monako, Republice San Marino, Konfederacji Szwajcarskiej, na terytoriach zależnych lub stowarzyszonych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Królestwa Niderlandów, z którymi RP zawarła umowy w sprawie opodatkowania przychodów z oszczędności osób fizycznych?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa /t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60/, po rozpatrzeniu wniosku Banku (Spółka Akcyjna) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowegoNaczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie – biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


P O S T A N A W I A


- uznać stanowisko strony za prawidłowe


U z a s a d n i e n i e


Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że Bank S.A. zwany dalej Bankiem pośredniczy w obrocie papierami dłużnymi emitowanymi za granicą np. przez agencje rządowe, banki, instytucje finansowe. Przedmiotem obrotu z klientami Banku (osobami podlegającymi ograniczonemu i nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu) są papiery dłużne rozliczane za pośrednictwem międzynarodowych izb rozliczeniowych np. Clearstream w Luksemburgu lub Euroclear w Belgii. Bank zawiera również z podmiotami zagranicznymi umowy na obsługę emisji dłużnych papierów wartościowych (np. obligacji). Wykonując te czynności Bank pełni rolę agenta płatniczego. W ramach czynności agenta płatniczego Bank pośredniczy w wypłacie inwestorom – osobom fizycznym świadczeń pieniężnych w postaci np. odsetek lub dyskonta otrzymanych od emitenta lub za pośrednictwem międzynarodowej izby rozliczeniowej.

Bank stoi na stanowisku, że nie jest płatnikiem podatku w kontekście art. 42c ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm./ począwszy od 1 lipca 2005r. Zgodnie z tym przepisem Bank będzie zobowiązany do sporządzenia informacji, według wzoru ustalonego Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 30 kwietnia 2004r. w sprawie wzoru informacji o przychodach (dochodach) wypłaconych lub postawionych do dyspozycji faktycznemu lub pośredniemu odbiorcy, obowiązującej w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych dla faktycznego lub pośredniego odbiorcy, któremu wypłaca lub stawia do dyspozycji przychody (dochody) a odbiorca ten ze względu na miejsce zamieszkania podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów w innym niż RP państwie członkowskim Unii Europejskiej, Księstwie Andory, Księstwie Liechtensteinu, Księstwie Monako, Republice San Marino, Konfederacji Szwajcarskiej, na terytoriach zależnych lub stowarzyszonych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Królestwa Niderlandów, z którymi RP zawarła umowy w sprawie opodatkowania przychodów z oszczędności osób fizycznych.

Zdaniem Banku wprowadzony przepis dotyczy tylko obowiązków informacyjnych a nie obowiązków płatnika. Z brzmienia przepisów art. 42c wynika jednak, że Bank będzie zobowiązany informować o przychodach, uzyskiwanych także poza terytorium RP w przypadku dokonywania wypłat lub stawiania do dyspozycji przychodów z tytułu dyskonta i odsetek od papierów wartościowych osobom określonym w art. 3 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli osoby te mają miejsce zamieszkania w Państwach wymienionych w art. 42c ust. 1 pkt 1. W związku z tym zakres przekazywanych informacji będzie szerszy niż określony w art. 42 ust. 2 pkt 2 ponieważ będzie obejmował przychody ze źródeł położonych poza terytorium RP.

Zgodnie z art. 42c ust. 1 pkt 1 lit. a) i lit. b) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm./ - w brzmieniu obowiązującym od 1 lipca 2005r. - w terminie do końca miesiąca następującego po zakończeniu roku podatkowego podmiotu wypłacającego przychody (dochody), o których mowa w ust. 5, podmiot ten jest obowiązany przesłać, sporządzone według ustalonego wzoru, imienne informacje o tych przychodach (dochodach) faktycznemu albo pośredniemu odbiorcy, któremu wypłaca lub stawia do dyspozycji przychody (dochody) a odbiorca ten ze względu na miejsce zamieszkania podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów w innym niż RP państwie członkowskim Unii Europejskiej, Księstwie Andory, Księstwie Liechtensteinu, Księstwie Monako, Republice San Marino, Konfederacji Szwajcarskiej, na terytoriach zależnych lub stowarzyszonych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Królestwa Niderlandów, z którymi RP zawarła umowy w sprawie opodatkowania przychodów z oszczędności osób fizycznych.

Imienne informacje o których mowa powyżej zgodnie z art. 42c ust. 5 pkt 1 w/w ustawy obejmują przychody (dochody) z odsetek wypłacanych lub stawianych do dyspozycji, związanych z wierzytelnościami wszelkiego rodzaju, a w szczególności ze skarbowych papierów wartościowych, z obligacji lub skryptów dłużnych, włącznie z premiami i nagrodami mającymi związek z takimi papierami, obligacjami i skryptami dłużnymi, z wyjątkiem opłat karnych za opóźnione płatności. Zdaniem Naczelnika tut. Urzędu począwszy od 1 lipca 2005r. na Banku ciążyć będzie obowiązek wystawiania informacji o przychodach (dochodach) w przypadku dokonywania wypłat lub stawiania do dyspozycji przychodów z tytułu dyskonta i odsetek od papierów wartościowych /IFT-3/IFT-3R/ osobom określonym w art. 3 ust. 2a w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli osoby te mają miejsce zamieszkania w Państwach wymienionych w art. 42c ust. 1 pkt 1 lit. a) i lit. b).

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie. Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj