Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
UPO-415-53/05/02/RL
z 12 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
UPO-415-53/05/02/RL
Data
2005.05.12



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
odszkodowania
prokurator
prokuratura
świadkowie
zwrot kosztów


Pytanie podatnika
Czy przyznana przez prokuratora świadkowi należność (odszkodowanie za utracony zarobek, zwrot kosztów podróży, strawnego i kosztów noclegu) podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity ogłoszony w Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 roku) postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego oceniając stanowisko odnośnie należności wypłacanych świadkom tytułem odszkodowania za utracony zarobek, zwrot kosztów podróży, strawnego i kosztów noclegu z powodu stawiennictwa świadków za wezwanie sądu, przedstawione we wniosku o udzielenie interpretacji jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

1. Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę. Prokurator rejonowy w trakcie postępowania przygotowawczego w sprawie karnej przesłuchał świadka (osoba fizyczna). Świadek nie był związany z prokuraturą żadną umową. Zgodnie z przepisami art. 2, 3, 4 i 5 dekretu z dnia 26 października 1950 r. (Dz. U. Nr 49 z 1950 r., poz. 445 wraz ze zm.) na żądanie świadka prokurator przyznał (wydając postanowienie): � odszkodowanie za utracony zarobek (art. 2 dekretu); � zwrot kosztów podróży, strawnego (dieta) i kosztów noclegu (art. 3 i 5 dekretu) do wypłaty zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 4 lipca 1990 r. w sprawie wysokości należności świadków i stron w postępowaniu sądowym (Dz. U. Nr 48 z 1990 r., poz. 284 wraz ze zm.).

2. Przedmiot interpretacji. Przedstawiając powyższe, Prokuratura zwróciła się z zapytaniem, czy przyznana należność świadka podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

3. Stanowisko Wnioskodawcy. Prokuratura stoi na stanowisku, iż należności świadka są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych zgodnie z przepisami art. 21 ust. 1 pkt 3 i 16 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zm.) i nie ma obowiązku potrącania zaliczek na podatek dochodowy.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy. Wypłacane świadkom, na podstawie art. 2, 3 i 5 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o należnościach świadków, biegłych i stron w postępowaniu podatkowym (Dz. U. Nr 49 z 1950 r., poz. 445 ze zm.) odszkodowanie za utracony zarobek, zwrot kosztów podróży, strawnego i kosztów noclegu z powodu stawiennictwa świadków na wezwanie sądu, nie zostało wymienione w katalogu odszkodowań wyłączonych ze zwolnienia przepisem art. 21 ust. 1 pkt 3 i pkt 16 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zasady jego ustalania określa § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 maja 2000 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości świadków i stron w postępowaniu sądowym (Dz. U. Nr.65, poz. 774). Zatem przychód ten korzysta w myśl art. 21 ust. 1 pkt 3 i pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Stąd postanowiono, jak w sentencji.

Interpretacji niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj