Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
III-2/443-19/8622/05/PJ
z 30 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III-2/443-19/8622/05/PJ
Data
2005.03.30



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
odliczenia
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
podatek naliczony
środki finansowe


Pytanie podatnika
Czy można odliczyć podatek naliczony wykazany w fakturach dokumentujących nabycie usług, towarów i środków trwałych związanych z poprawą warunków pracy i rehabilitacją osób niepełnosprawnych sfinansowanych z ZFRON?


Działając na podstawie przepisów: art.14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r – Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25.02.2005 r.

Spółdzielnia jest Zakładem Pracy Chronionej, korzysta ze środków Państwowego Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) oraz utworzyła zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON). Środki z ZFRON Spółdzielnia przeznacza m.in. na nabycie towarów i usług oraz środków trwałych związanych z poprawą warunków pracy i rehabilitacją osób niepełnosprawnych

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w fakturach od kontrahentów, dokumentujących nabycie usług, towarów i środków trwałych związanych z poprawą warunków pracy i rehabilitacją osób niepełnosprawnych sfinansowanych z ZFRON.

Zdaniem Podatnika, w ww. przypadku przysługuje mu uprawnienie do odliczenia podatku naliczonego.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane przez niego do wykonywania czynności opodatkowanych. Kwotę podatku naliczonego, jak wynika z art. 86 ust. 2 pkt. 1 ww. ustawy, stanowi m.in. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Na podstawie art. 88 ust. 1 pkt. 2 cyt. ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Jak wynika z akt rejestracyjnych Podatnik jest Zakładem Pracy Chronionej, w związku z tym zgodnie z art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 ze zm.) zobowiązany jest utworzyć zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON). Środki funduszu rehabilitacji przeznaczane są - na podstawie art. 33 ust. 4 ustawy o rehabilitacji zawodowej ...- na finansowanie rehabilitacji zawodowej, społecznej i leczniczej oraz ubezpieczenie osób niepełnosprawnych, zgodnie z zakładowym regulaminem wykorzystania tych środków.

Zakład pracy chronionej poprzez prowadzenie działalności gospodarczej zapewnia rehabilitację zawodową osobom niepełnosprawnym. Zatem należy uznać, że w przypadku, gdy Spółdzielnia ze środków ZFRON nabywa usługi, towary lub środki trwałe dla celów poprawy warunków pracy i rehabilitacji osób niepełnosprawnych będących jej pracownikami, ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w otrzymanych fakturach.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż ww. odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowych do czasu jej zmiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj