Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PP2-443-2/05/HK/3255
z 24 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP2-443-2/05/HK/3255
Data
2005.01.24



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
dokumenty celne
dostawa
eksport towarów
stawki podatku
wartość brutto
wartość netto


Pytanie podatnika
Jeżeli podatnik przed złożeniem deklaracji VAT-7 nie posiada dokumentów celnych uprawniających do zastosowania stawki 0% VAT, to czy przy opodatkowaniu stawką krajową należy wartośc dostawy traktować jako wartość netto czy jako wartość brutto?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14 § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na wniosek Strony znak FG/GP/873-000-68-29/3/2005 z dnia 05.01.2005 r., doręczony w dniu 06.01.2005 r. w części dotyczącej zapytania nr 2 potwierdza stanowisko przedstawione w zapytaniu nr 2.

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskodawca przedstawia następująco stan faktyczny. Przed złożeniem deklaracji VAT-7 nie dysponuje stosownymi dokumentami celnymi uprawniającymi do zastosowania obniżonej stawki podatkowej wobec powyższego zobowiązany jest do zastosowania stawki obowiązującej przy dostawie w kraju. Przedmiot zapytania sprowadza się do ustalenia, w jaki sposób należy obliczyć podatek w tym przypadku, tj. czy wykorzystać tu metodę „rachunku w stu” czy podatek policzyć od wartości eksportowej, rozumianej tu jako wartość netto.
W ocenie Wnioskodawcy istnieje możliwość obliczenia podatku wg metody „rachunkiem w stu”, wg której wartość podatku jest niższa od podatku obliczonego wg drugiej z wymienionych metod.

Tutejszy Urząd potwierdza stanowisko Podatnika. Jest ono uzasadnione dyspozycją art. 29, ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535) w myśl, którego obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Należność jaką Podatnik pobiera z tyt. dokonanej dostawy należy tu rozumieć jako kwotę brutto, zawierającą podatek VAT.
W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tutejszego Urzędu potwierdza stanowisko Podatnika orzekając jak w sentencji postanowienia.

Nadmienia się, że interpretacja niniejsza jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.
Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie Stronie służy zażalenie do organu wyższego stopnia – Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, ul. Wadowicka 10, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu – w terminie 7 dni, licząc od dnia doręczenia postanowienia – zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236, § 2 i 239 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj