Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-1400/04/CIP/01
z 9 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-1400/04/CIP/01
Data
2004.09.09



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Płatnicy


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
rozliczanie podatku od towarów i usług
sukcesja


Pytanie podatnika
Czy małżonka ma obowiązek niezwłocznego rozliczenia podatku od towarów i usług za m-ce czerwiec i lipiec 2004r. i złożenia deklaracji VAT-7 za te okresy rozliczeniowe, czy też powinna to uczynić dopiero po wydaniu przez właściwy Sąd postanowienia o nabyciu spadku.
Czy na małżonce ciąży obowiązek sporządzenia remanentu likwidacyjnego dla podatku od towarów i usług oraz zapłaty podatku z tego tytułu.
Czy małżonka ma obowiązek ponownego wyboru formy opodatkowania czy też wiąże ją wybór formy opodatkowania dokonany uprzednio przez zmarłego małżonka.
Czy małżonka będzie miała możliwość kontynuowania rozliczenia rat leasingowych od środków transportu na takich samych zasadach jak zmarły małżonek.


Stan faktyczny w sprawie.

W dniu 05.07.2004r. zmarł małżonek Wnioskodawczyni, który prowadził działalność gospodarczą – Firmę Usługowo – Handlową. Przedmiotem działalności były usługi transportowe.

Poza Wnioskodawczynią spadkobiercami jest czworo małoletnich dzieci. Postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku nie zostało dotychczas wydane. Pomiędzy Wnioskodawczynią a małżonkiem istniała wspólność majątkowa.

Wnioskodawczyni zamierza kontynuować działalność zmarłego małżonka.

Ocena prawna stanu faktycznego.

Zdolność administracyjno – prawną osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie podatku VAT określa ustawa z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535./ zgodnie, z którą podatnikami VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Istotnym dla określenia zakresu podmiotowego pojęcia „podatnik” jest zdefiniowanie terminu „działalność gospodarcza”, skoro podatnikiem jest tylko podmiot prowadzący taką działalność.

Działalność gospodarcza w ujęciu ustawy o VAT obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Takie ujęcie działalności gospodarczej wskazuje, że podatnikami VAT są jedynie podmioty zajmujące się obrotem gospodarczym realizujące czynności mieszczące się w pojęciu dostawy towarów i świadczenia usług.

Zatem ustawa o podatku od towarów i usług w art. 15 ust. 1 i ust. 2 nadała podmiotowość prawno-podatkową również osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą, które jako podmiot tego podatku dokonują stosownie do treści art. 99 i art. 103 ustawy takich czynności jak rozliczeń podatku od towarów i usług za okresy miesięczne. Kwestia owej podmiotowości musi być przestrzegana w sposób szczególny jeżeli chodzi o rozliczenia podatku od towarów i usług.

Rozważając powyższy problem stwierdzić należy, iż przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie mogą modyfikować pojęcia podatnika, a zdolność prawna osoby fizycznej ustaje z chwilą jej śmierci.

Wobec powyższego rozliczenia podatku od towarów i usług mogą być dokonywane jedynie z podatnikiem podatku od towarów i usług.

Realizacja obowiązków wynikających z norm prawnych zawartych w postanowieniach art. 14 ustawy ciąży na podatniku.

Zatem następca prawny nie jest obowiązany do sporządzenia spisu z natury towarów na dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, zawiadomienia o dokonanym spisie z natury o ustalonej wartości i o kwocie podatku należnego naczelnika urzędu skarbowego.

Stosownie do postanowień art. 99 ust. 1 ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133.

Zatem również następca prawny nie jest obowiązany do złożenia deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7 za m-c czerwiec i za m-c lipiec 2004r.

Kwestia sukcesji praw i obowiązków spadkobiercy w zakresie podatku od towarów i usług nie została wprost uregulowana w przepisach ustawy o VAT. Jedynym przepisem odnoszącym się wprost do sytuacji śmierci podatnika prowadzącego działalność gospodarczą jest art. 96 ust. 6 i 7 ustawy o VAT, w myśl którego podatnicy, którzy z różnych przyczyn zaprzestali wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu mają obowiązek zgłoszenia tego faktu urzędowi skarbowemu, który dokonał ich rejestracji.

W przypadku gdy zaprzestanie prowadzenia działalności jest wynikiem śmierci podatnika, obowiązek złożenia formularza VAT-Z informującego o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, spoczywa na następcach prawnych podatnika.

Odpowiedzialność spadkobierców za zobowiązania podatkowe zmarłego podatnika określona została w ustawie z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm./.

Zgodnie z art. 97 § 1 Ordynacji podatkowej, spadkobiercy podatnika przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy. Natomiast zgodnie z art. 98 Ordynacji podatkowej, do odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązanie podatkowe spadkodawcy stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego o przyjęciu lub odrzuceniu spadku oraz o odpowiedzialności za długi spadkowe.

Przedmiotem przysługującej spadkobiercom sukcesji wynikającej z powyżej cytowanego art. 97 § 1 Ordynacji podatkowej są wyłącznie prawa i obowiązki wynikające z norm prawa podatkowego.

Prawa majątkowe mają przede wszystkim swój materialny i wymierny kształt. Przejawiają się one w szczególności w obowiązku zapłaty podatku, prawie do zwrotu nadpłaconego podatku, czy też prawie do ulgi podatkowej.

Natomiast prawa niemajątkowe, o których mowa w art. 97 § 2 Ordynacji podatkowej, mogą być przedmiotem sukcesji podatkowej jedynie w przypadku gdy są związane z prowadzoną działalnością. Ich sukcesja może mieć miejsce jedynie w stosunku do spadkobiercy, który prowadzi działalność gospodarczą. Mogą to być prawa związane z uzyskanymi przez spadkodawcę patentami, licencjami, czy też uprawnieniami do znaków towarowych. Do praw niemajątkowych zalicza się także wszelkiego rodzaju prawa wynikające z postępowania podatkowego np. prawo do złożenia odwołania czy też skargi do sądu.

Jeżeli następca prawny zamierza kontynuować działalność, to w świetle norm prawnych zawartych w postanowieniach cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług powstanie nowy podmiot gospodarczy, który w związku z prowadzoną działalnością winien dopełnić obowiązku rejestracji przed dniem wykonania pierwszej czynności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług.

Uregulowania prawne w powyższym zakresie ustawodawca zawarł w Dziale X – Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku - ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535/.

W ramach przysługującej spadkobiercom sukcesji prawa wynikającej z powyżej cytowanego art. 97 § 1 Ordynacji podatkowej następca prawny kontynuujący działalność gospodarczą ma możliwość kontynuowania rozliczenia rat leasingowych od środków transportu na zasadach jak zmarły Podatnik jeżeli spełnia warunki przewidziane w przepisach cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj