Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP II 0090/1/76/24/05
z 5 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP II 0090/1/76/24/05
Data
2005.04.05



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
eksport towarów
zaliczka


Pytanie podatnika
Wątpliwości Podatnika dotyczą określenia czy zaliczka otrzymana na poczet wykonanej przez Podatnika transakcji eksportowej, jeśli nie przedstawi on w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego kwoty różnicy podatku, nie stanowi podstawy opodatkowania podatkiem VAT.


Przedstawione przez Podatnika stanowisko w sprawie jest prawidłowe. Stosownie do art. 19 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w eksporcie towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny wyjścia wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty. Od zasady wymienionej w powyższym artykule przewidziany jest wyjątek w sytuacji, gdy przed powstaniem obowiązku podatkowego podatnik otrzymał część ceny. Stanowi o tym art. 19 ust. 11, zgodnie z którym otrzymanie części należności, w szczególności: przedpłaty, zaliczki, zadatku, raty, przed wydaniem rzeczy lub wykonaniem usługi, powoduje powstanie obowiązku podatkowego z chwilą otrzymania należności w tej części. Zgodnie z art. 19 ust. 12 przytoczony powyżej przepis ma zastosowanie również w przypadku eksportu, jeżeli otrzymano co najmniej 50% ceny oraz spełnione są łącznie dwa warunki, a mianowicie:

wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania tej części należności;

eksporter przedstawił w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe kwoty zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 2.

W związku z tym, jedynie w sytuacji łącznego spełnienia wymienionych powyżej warunków, powstaje obowiązek podatkowy, wraz z którym przysługuje eksporterowi prawo do stosowania stawki 0%. Natomiast niespełnienie jakiegokolwiek z przytoczonych warunków powoduje, iż obowiązek podatkowy, w momencie otrzymania zaliczki z tytułu transakcji eksportowej, nie powstaje. Powstaje on, zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 19 ust. 6, z chwilą potwierdzenia przez urząd celny wyjścia wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty.

W związku z powyższym należy uznać, iż w stanie faktycznym opisanym przez Podatnika we wniosku, otrzymana zaliczka na poczet wykonanej transakcji eksportowej nie powoduje powstania obowiązku podatkowego. Tym samym nie podlega opodatkowaniu w momencie jej otrzymania czyli nie stanowi podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj