Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1424/1110/443/20/2/2005/IW
z 29 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1424/1110/443/20/2/2005/IW
Data
2005.04.29



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
nadwyżka podatku od towarów i usług
sukcesja


Pytanie podatnika
Zespół Szkół zapytuje: Czy można przenieść na Zespół Szkół i w dalszym ciągu odliczać nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym pozostałego w Warsztatach do rozliczenia za miesiąc grudzień 2004r.


POSTANOWIENIE
W dniu 03.02.2005r. Zespół Szkół wystąpił do tut. Organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wniosek dotyczy podatku od towarów i usług
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że na podstawie pisma Prezydenta Miasta z dnia 28.09.2004r. ( ksero w załączeniu do wniosku) Warsztaty Szkolne przestają funkcjonować jako gospodarstwo pomocnicze . Pismem Urzędu Miejskiego z dnia 28.01.2005r. ( ksero w załączeniu do wniosku) cały majątek warsztatów szkolnych, tj. aktywa, pasywa wraz z zatrudnionymi pracownikami przeszły na stan Zespołu Szkół i tworzą pracownie specjalistyczne do prowadzenia działalności edukacyjnej.Warsztaty nie były samodzielną jednostką budżetową, a jedynie samodzielnie sporządzały bilans i funkcjonowały w ramach działalności oświatowej prowadzonej przez szkołę. Od 01.01.2005r. Warsztaty szkolne/pracownie prowadzą działalność gospodarczą w ramach środka specjalnego szkoły.
W związku z powyższym Zespół Szkół zapytuje: Czy można przenieść na Zespól Szkół i w dalszym ciągu odliczać nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym pozostałego w Warsztatach do rozliczenia za miesiąc grudzień 2004r.

Stanowisko Zespołu Szkół :
Zdaniem Wnioskodawcy Warsztaty Szkolne mogą odliczyć nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym w związku z prowadzona działalnością.

Stanowisko tut. Organu podatkowego:
Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, "przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans". Przedsiębiorstwem, w myśl art. 551 kodeksu cywilnego, jest zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej i swoim zakresem obejmuje wszystko, co wchodzi w jego skład. Tak rozumiane przedsiębiorstwo nie jest towarem w świetle definicji zawartej w art. 2 pkt 6 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług.
Ustawodawca nie zdefiniował, co należy rozumieć pod pojęciem "transakcji zbycia". W ocenie tut. organu podatkowego, pojęcie to należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu "dostawy towarów" w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. iż zbycie przedsiębiorstwa obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem tych czynności jak właściciel.
Zgodnie z art. 93 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( j. t. Dz. U. z 2005r. nr 8 poz. 60) osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się:
1) osób prawnych,
2) osobowych spółek handlowych,
3) osobowych i kapitałowych spółek handlowych,
wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.
Zgodnie z art. 93 § 3 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa przepis - § 1 stosuje się odpowiednio do osoby przejmującej zakład ( oddział) samodzielnie sporządzający bilans.
Jak wynika z Państwa pisma Zespól Szkół przejął gospodarstwo pomocnicze- Warsztaty Szkolne. Zgodnie zatem z przepisem art. 93 § 2 pkt 1 i art. 93 § 3 Ordynacji podatkowej - Zespól Szkół Odzieżowych stał się następcą prawnym przejętych Warsztatów Szkolnych. W związku z powyższym, Państwa "firma" - jako następca prawny wstąpiła we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki "firmy/oddziału" przejętej. Wynika z tego, iż w zakresie podatku od towarów i usług Zespół Szkół ma prawo do uwzględnienia odliczenia podatku naliczonego przejętych Warsztatów Szkolnych w rozliczeniu za miesiąc styczeń 2005r.

Pouczenie:
Niniejsze postanowienie wydane zostało na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Załączone do wniosku kopie pism: Prezydenta Miasta z dnia 28.09.2004r., Urzędu Miejskiego z dnia 28.01.2005r. nie poddano ocenie, a interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej -do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Zgodnie z art. 14b § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 cyt. ustawy z dnia 29.08.1997r. powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.
Zgodnie z art. 236 § 2 pkt. 1 cyt. ustawy zażalenie podlega opłacie skarbowej we właściwej wysokości.
Niniejsze postanowienie może zostać zmienione lub uchylone w drodze decyzji przez Organ odwoławczy w trybie art. 14b § 5 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj