Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pile
DD/415/793/16/05
z 6 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DD/415/793/16/05
Data
2005.05.06



Autor
Urząd Skarbowy w Pile


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
koszty uzyskania przychodów
księgowanie kosztów
metoda kasowa
metoda memoriałowa


Pytanie podatnika
W jaki sposób, ewidencjonując koszty metodą memoriałową, zaewidencjonować w księdze przychodów i rozchodów wydatek poniesiony w październiku 2004 r. związany z opłaceniem składek ubezpieczeniowych środka transportu za okres od 02.11.2004 r. do 01.11.2005 r.?


Z przedstawionego przez stronę stanu faktycznego wynika, że podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług transportowych, opodatkowaną na zasadach ogólnych. Transport odbywa się własnym środkiem, który jest wprowadzony do ewidencji środków trwałych firmy.

Podatnik ponosi koszty związane z opłacaniem składek ubezpieczeniowych dotyczących środka transportu, takich jak : OC, AC, NW.

W miesiącu październiku 2004 r. opłacono składki ubezpieczeniowe w wysokości 6.074,00.Kwota ubezpieczenia objęła okres ubezpieczenia samochodu od 02.11.2004 r. do 01.11.2005 r.

Podatnik przyjął następujący system zaliczenia składek w koszty uzyskania :

- dokonano rozbicia składki na 12 miesięcy / 6.074,00 : 12 /,

- obciążono koszty w 2004 r. poprzez zaksięgowanie składki w miesiącach XI, XII,

- pozostała część została przeniesiona do zaksięgowana w poszczególnych miesiącach 2005 r.

W opisanym stanie faktycznym podatnik wnosi o interpretację przepisów prawa podatkowego, czy w powyższej sytuacji prawidłowo zastosowano metodę ujmowania kosztów podatkowych.

Zdaniem podatnika obciążenie kosztów wynika z przepisów zawartych w art. 22 ust. 4, 5 , 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm. /.

Na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm. / kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 /.../.

Koszty uzyskania przychodów u podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów mogą być ewidencjonowane metodą kasową lub memoriałową.

Zgodnie z zasadą zawartą w art. 22 ust. 4 w/w ustawy koszty uzyskania przychodów z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, są potrącalne tylko w tym roku podatkowym , w którym zostały poniesione. Przepis ten formułuje kasową zasadę potrącania kosztów w momencie ich poniesienia, bez względu na to jakiego okresu dotyczą.

Odstępstwem od tej zasady jest metoda memoriałowa opisana w art. 22 ust. 5 w / cyt. ustawy. Zgodnie z nią u podatników prowadzących księgi rachunkowe / handlowe / koszty uzyskania przychodów objętych tymi księgami są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że zarachowanie ich nie było możliwe; w tym wypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Wyżej określona zasada, zgodnie z art. 22 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym ma zastosowanie również do podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów, pod warunkiem że stale w każdym roku podatkowym księgi te będą prowadzone w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania odnoszących się tylko do tego roku podatkowego.

Z opisanego przez Pana stanu faktycznego wynika, że zastosowano sposób zaliczenia wydatków do kosztów według zasady memoriałowej, w myśl art 22 ust. 5 i ust. 6 w/wym. ustawy.

Zasada memoriałowa polega na tym, że koszty uzyskania są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą.

W związku z powyższym koszty dotyczące opłaconych składek ubezpieczeniowych za okres od 02.11.2004 r. do 01.11.2005 r. winny być potrącone w 2004 r. i 2005 r. , a więc zgodnie ze stanowiskiem zawartym we wniosku, tj. w rozbiciu na poszczególne miesiące i lata podatkowe.

Należy zaznaczyć, że nie można przy księgowaniu kosztów stosować jednocześnie zasady kasowej i memoriałowej, jak również ją zmieniać. Raz przyjętą zasadę należy stosować konsekwentnie w każdym roku prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, co wynika z przepisu zawartego w art. 22 ust. 6 w/cyt. ustawy.

Reasumując, w opisanym stanie prawnym, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pile uznaje za prawidłowe przedstawione stanowisko p. XX, zawarte we wniosku z dnia 04.03.2005 r.

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj