Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-1365/04/CIP/03
z 8 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-1365/04/CIP/03
Data
2004.09.08



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
refundacja ceny leków


Pytanie podatnika
Pytający prosi o wyjaśnienie, czy obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje od całej wartości (zapłaconej przez pacjenta oraz kwoty refundowanej przez NFZ) w momencie sprzedaży leków, czy oddzielnie od kwoty płaconej przez pacjenta i oddzielnie w momencie zapłaty przez NFZ.
Zdaniem Pytającego, podstawą opodatkowania jest cały obrót zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). Otrzymane refundacje nie są dotacją dla apteki, tylko opóźnioną płatnością w związku z realizacją recept, które upoważniają pacjentów do niepełnej odpłatności za nabywane leki. Podstawą do sprzedaży w niepełnej odpłatności jest prawidłowo wystawiona recepta na konkretnego uprawnionego pacjenta. Ten sam lek sprzedawany jest ze 100% odpłatnością pacjentom, którzy nie są ubezpieczeni. Jest to zatem dotacja dla pacjenta, a nie dla apteki.


Stan faktyczny:

Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadzi apteki, w których sprzedaje między innymi leki refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 19 ust. 1 w/w ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Odstępstwem od zasady ogólnej zawartej w art. 19 ust. 1 w/w ustawy są szczególne momenty powstania obowiązku podatkowego, które mają zastosowanie w przypadku spełnienia szczególnych warunków określonych ustawą.

I tak, zgodnie z art. 19 ust. 21 w/w ustawy, obowiązek podatkowy z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika. W przypadku uznania rachunku bankowego podatnika zaliczką z tytułu dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze obowiązek podatkowy powstaje w tej części.

Podstawą opodatkowania zgodnie z przepisem art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Do dopłat, o których mowa w przytoczonym przepisie, stanowiących obrót będący podstawą opodatkowania, zaliczyć należy również refundację za leki otrzymaną przez aptekę z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Z regulacji powyższej wynika, iż w sytuacji, gdy podatnik w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług otrzymuje jakiekolwiek dofinansowanie (dotacje, subwencje, refundację) stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, np. jako pokrycie części ceny leku, tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok należności od nabywcy, uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia usługi w dacie jej otrzymania.

Mając na uwadze zapis art. 29 w/w ustawy, w przypadku wydania leku nabywcy, obrotem podlegającym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest zarówno należna kwota otrzymana od klienta za dany towar, jak i dopłata do tego towaru realizowana przez NFZ.

W przedstawionym stanie faktycznym sprawy, częściową odpłatność za leki ponoszą uprawnieni pacjenci, a pozostałą część ceny pokrywa Narodowego Funduszu Zdrowia zgodnie z ustawą z dnia 27 września 1991r. o zasadach odpłatności za leki i artykuły sanitarne (Dz. U. Nr 94, poz. 94).

Zatem biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony we wniosku, jak również przytoczone wyżej przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, stwierdzić należy, iż obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług przy sprzedaży leków refundowanych przez NFZ powstaje:

  • w części zapłaconej przez klienta – z chwilą wydania towaru zgodnie z art. 19 ust. 1 w/w ustawy,
  • w części wynikającej z otrzymanej refundacji, z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika w/w kwotą zgodnie z art. 19 ust. 21 w/w ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj