Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005-1135/04
z 12 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005-1135/04
Data
2005.05.12



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad


Słowa kluczowe
remanent likwidacyjny
sprzedaż rzeczy


Pytanie podatnika
Czy w chwili dokonywania sprzedaży rzeczy objętych uprzednio remanentem likwidacyjnym na podatniku będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych?
Czy podatnik może sprzedać rzeczy objęte remanentem likwidacyjnym za cenę równą ich aktualnej wartości rynkowej?


Stan faktyczny:

Podatnik zamierza zakończyć prowadzoną pozarolniczą działalność gospodarczą, opodatkowaną na zasadach ogólnych. W związku z tym sporządzi remanent likwidacyjny i zapłaci należny zryczałtowany podatek dochodowy od dochodu ustalonego na podstawie tego remanentu.

Ocena prawna stanu faktycznego:

W myśl art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycz-nych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbo-wego o likwidacji działalności gospodarczej, dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości usta-lonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surow-ców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, nie będących środkami trwałymi - takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okre-sie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił - w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym na-stąpiła likwidacja. Za datę likwidacji działalności gospodarczej uważa się datę określoną w zawia-domieniu, o którym mowa w zdaniu poprzednim.

Nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli:

  1. w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte rema-nentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy,
  2. nastąpiła całkowita lub częściowa zmiana branży,
  3. osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej lub spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem,
  4. nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną osobową spółkę handlową albo kapitałową spółkę handlową.

Jednocześnie należy zauważyć, że remanent likwidacyjny sporządzany w sposób przewidziany w zacytowanym przepisie nie obejmuje składników majątku, które stanowią środki trwałe wykorzy-stywane w działalności (także tych, które z uwagi na niską wartość zostały jednorazowo umorzone). Fakt likwidacji działalności nie nakłada więc obowiązku opodatkowania podatkiem dochodowym wartości składników majątku trwałego. Sytuacja uległaby zmianie w przypadku, gdyby składniki te po jakimś czasie zostały np. sprzedane. Wówczas zastosowanie znajdzie art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.

Stosownie do treści art. 44 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. podatek od dochodu, o któ-rym mowa w art. 24 ust. 3, ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% tego dochodu. Podatek jest płatny w terminie płatności zaliczki za ostatni miesiąc prowadzenia działalności.

Reasumując w sytuacji likwidacji działalności gospodarczej podatnik obowiązany jest ustalić podlegający opodatkowaniu dochód na dzień likwidacji w sposób przewidziany w treści art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. (z uwzględnieniem art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.). Konsekwencją takiego rozwiązania jest to, że dochód uzyskany z dokonywanej sprzedaży polikwidacyjnej pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) pod-stawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych oraz rzeczowych składników mająt-ku związanego z działalnością gospodarczą nie będących środkami trwałymi (ujętych uprzednio w remanencie likwidacyjnym) nie podlega powtórnemu opodatkowaniu podatkiem dochodowym, a osoba dokonująca takiej sprzedaży nie jest uważana z tego tytułu za podatnika podatku dochodowe-go od osób fizycznych.

Ponadto przepisy podatkowe nie ograniczają podatników w zakresie cen stosownych przy sprzedaży składników majątku ujętych uprzednio w remanencie likwidacyjnym, a więc brak jest przeszkód, by podatnik dokonywał sprzedaży tychże składników majątku za ceny równe ich aktual-nej wartości rynkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj