Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PD-III/415-5-2/05
z 13 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-III/415-5-2/05
Data
2005.05.13



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenie składek na ubezpieczenia


Słowa kluczowe
odliczenia od podatku
odliczenie od dochodu
składki na ubezpieczenia społeczne
składki na ubezpieczenia zdrowotne


Pytanie podatnika
Strona zapytuje czy ma prawo odliczyć od swojego dochodu i podatku spłacane wg układu ratalnego zaległe składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne za okres prowadzenia działalności gospodarczej przez małżonka strony.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, działając na podstawie art. 216 i art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku strony z dnia 23 marca 2005r. uzupełnionego dnia 26 kwietnia 2005r. w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych - stwierdza, że stanowisko podatnika nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z przepisem art. 14a § 1 ww. Ordynacji podatkowej stosownie do swojej właściwości, m.in. Naczelnik Urzędu Skarbowego, na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Natomiast zgodnie z § 2 tegoż art. 14a składając wniosek podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

Z przedstawionego w piśmie z dnia 23 marca 2005r. stanu faktycznego wynika, iż od miesiąca maja 2004r. podatnik spłaca wg układu ratalnego zawartego z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych zaległe składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne za okres prowadzenia działalności gospodarczej przez małżonka strony.W związku z powyższym zdaniem podatnika, przysługuje mu możliwość odliczenia płaconych składek na ubezpieczenie społeczne od swojego dochodu, natomiast składek na powszechne ubezpieczenie zdrowotne od podatku dochodowego.

Mając na uwadze zaistniały stan faktyczny i prawny stwierdza się, że powyższe stanowisko nie jest prawidłowe.

W myśl przepisów określonych w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zmianami) podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu kwot składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137 poz. 887 ze zmianami) zapłaconych w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących.

Natomiast zgodnie z art. 27b ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210 poz. 2135) opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Przy czym tutejszy organ podatkowy wyjaśnia, że do celów ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego za osobę współpracującą z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą, uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności.

Wobec powyższego: - podstawę obniżenia dochodu mogą stanowić jedynie składki na ubezpieczenia społeczne faktycznie zapłacone w danym roku podatkowym tytułem spłaty zaległości wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pod warunkiem, że składki te dotyczą podatnika lub osób z nim współpracujących, - podstawę pomniejszenia podatku mogą stanowić jedynie składki na ubezpieczenia zdrowotne faktycznie zapłacone bezpośrednio przez podatnika w danym roku podatkowym na spłatę zaległości wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Z materiałów dowodowych przedłożonych przez stronę wynika, iż nie była osobą współpracującą w prowadzonej przez małżonka działalności gospodarczej. Płaci jedynie zaległe składki dotyczące małżonka, zgodnie z tytułami wykonawczymi, które w myśl art. 29 § 1 Ordynacji podatkowej stanowiącego, że w przypadku osób pozostających w związku małżeńskim odpowiedzialność, o której mowa w art. 26, obejmuje majątek odrębny podatnika oraz majątek wspólny podatnika i jego małżonka, zostały wystawione na imię i nazwisko strony.

Mając na uwadze powyższe tutejszy organ podatkowy informuje, iż podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia ww. składek od dochodu i podatku.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż powyższa interpretacja o zakresie stosowania przepisów prawa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Ponadto w myśl przepisów art. 14b § 1 i § 2 ww. Ordynacji podatkowej nie jest dla podatnika wiążąca, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla podatnika i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.

Zgodnie z art. 14a § 4 na powyższe postanowienie służy zażalenie, które zgodnie z przepisem art. 236 § 2 pkt 1 wnosi się w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego. Zgodnie z przepisem art. 222, w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, zażalenie to powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określić istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj