Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005-1225/04
z 12 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005-1225/04
Data
2005.05.12



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście


Słowa kluczowe
usługi menedżerskie


Pytanie podatnika
Czy taka forma współpracy jest dopuszczalna?


Stan faktyczny:

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą i będąca jednocześnie udziałowcem i członkiem zarządu Spółki z o.o. zamierza świadczyć w ramach wykonywanej działalności gospodarczej odpłatne usługi doradcze i zarządcze na rzecz tej spółki. Przedmiotowe usługi podatnik zamierza świadczyć w ramach umowy współpracy.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodów jest działalność wykonywana osobiście.

Jak wynika zaś z treści art. 13 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej – z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7 (tj. przychodów otrzymywanych przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych).

Umowa o współpracy jest umową nienazwaną zawieraną w ramach swobody umów, do której odpowiednio stosuje się przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz.93 z późn. zm.) dotyczące umowy zlecenia. Jak wynika bowiem z art. 750 Kodeksu cywilnego do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami, stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu.

Jako, że umowa o współpracy, podobnie jak zlecenie - opiera się na zasadzie zaufania do współpracowników współpracujący przedsiębiorca powinien sam wykonywać określone w umowie zadania. Nie jest to jednak zasada bezwzględnie obowiązująca, gdyż przedsiębiorca może powierzyć wykonanie zadania innej osobie, ale jest to dopuszczalne tylko wtedy, gdy wynika to z samej umowy.

W tym przypadku, podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, więc przychody za świadczone na podstawie umowy o współpracę usługi doradztwa organizacyjnego i zarządczego będą przychodami z tytułu działalności wykonywanej osobiście – stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 13 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.

Jednocześnie podkreślić należy, iż w przypadku zawierania umów pracy, współpracy czy zlecenia pomiędzy spółką z o.o. a jej udziałowcami, pełniącymi jednocześnie funkcje członków zarządu obowiązują zasady określone w przepisach ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), którego art. 210 stanowi, że w umowie między spółką z ograniczoną odpowiedzialnością a członkiem zarządu oraz w sporze z nim spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników.

Imperatywny charakter tego przepisu wskazuje, że zawarcie umowy, w tym także umowy o współpracę z członkiem zarządu spółki z o.o. z naruszeniem powyższych wymogów reprezentacji, jako sprzeczne z ustawą powoduje zgodnie z art. 58 § 1 Kodeksu cywilnego bezwzględną nieważność tej umowy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj